SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Pápež sa zaviazal, že Vatikán do roku 2050 dosiahne uhlíkovú neutralitu

Vatikán, ktorý v roku 2008 začal inštalovať solárne panely a minulý rok zakázal plastové tašky na jedno použitie, teraz recykluje 65 percent odpadu.

Pápež FrantišekPápež František (Zdroj: SITA/AP)

VATIKÁN - Pápež František v sobotu vyzval krajiny, aby sa usilovali o dosiahnutie uhlíkovej neutrality.

Zároveň sa zaviazal, že Vatikán dosiahne tento cieľ do roku 2050. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters.

Pontifik, ktorý od svojho zvolenia v roku 2013 presadzuje riešenie problémov týkajúcich sa ochrany životného prostredia, povedal vo svojom prednahratom virtuálnom príhovore na globálnom klimatickom summite OSN, že v boji proti klimatickým zmenám Vatikán "prispeje svojou čiastkou".

Skryť Vypnúť reklamu

"Súčasná pandémia a zmena podnebia majú nielen environmentálny, ale aj etický, sociálny, ekonomický a politický rozmer. Ovplyvňujú predovšetkým život najchudobnejších a najzraniteľnejších ľudí," povedal pápež vo videopríhovore.

Oznámil tiež, že Vatikán zintenzívni úsilie v oblasti ochrany životného prostredia a podporí racionálne využívanie prírodných zdrojov, ako je voda a vysádzanie stromov.

Podľa pápeža Vatikán, ktorý v roku 2008 začal inštalovať solárne panely a minulý rok zakázal plastové tašky na jedno použitie, teraz recykluje 65 percent odpadu vyprodukovaného v tomto mestskom štáte. Jeho cieľom je v roku 2023 recyklovať 75 percent odpadu.

Pápež tiež dodal, že Svätá stolica sa zaviazala k propagácii "výchovy k integrovanej ekológii" na katolíckych školách s cieľom podporiť rozvoj a udržateľnosť a aj politiky, ktoré rešpektujú životné prostredie".

Skryť Vypnúť reklamu

Summit, ktorý je organizovaný z iniciatívy OSN, Spojeného kráľovstva a Francúzska v spolupráci s Čile a Talianskom pri príležitosti piateho výročia prijatia parížskej klimatickej dohody, sa pre obmedzenia súvisiace s koronavírusovou pandémiou koná online.

Jeho cieľom je vytvoriť priestor na predstavenie nových ambícií a záväzkov v boji proti klimatickej kríze. Vystúpi na ňom dovedna 70 predstaviteľov štátov.

Možnosť prehovoriť na virtuálnom summite dostali len tie krajiny, ktoré v oblasti klimatickej politiky zaznamenali úspechy.

Cieľom je vytvoriť nátlak aj na ostatných účastníkov. Na summite vystúpili napríklad aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, kanadský premiér Justin Trudeau či predseda indickej vlády Naréndra Módí.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Policajná akadémia nepredĺžila zmluvy poslancovi Blahovi a analytikovi Chmelárovi

Obaja za tým vidia dôsledky ich kritiky vládnej strany OĽaNO. Minister vnútra Mikulec, pod ktorého rezort škola patrí, kontruje, že sa pôsobením oboch nikdy nezaoberal ani zaoberať nebude a že vyjadreniami im šlo iba o upútanie pozornosti na sociálnych sieťach.

Slovensko

Pri spojení Bratislavy a Košíc sa treba zamerať na rýchlu železnicu, navrhuje inštitút

Podľa inštitútu IstroAnalytica by sa mal realizovať projekt vysokorýchlostného železničného spojenia Bratislavy a Košíc novou južnou trasou s cestovnou rýchlosťou do 400 kilometrov za hodinu.

Ilustračné foto.
Slovensko

V pondelok pribudlo 6203 nových prípadov a 111 úmrtí

Vyšetrili vyše 100-tisíc osôb. Podiel nakazených sa mierne zvýšil.

Zdravotník odoberá vzorku počas testovania na koronavírus.
Zahraničie

Trump zrušil zákaz vstupu cestujúcim z väčšiny Európy a Brazílie

Biden ho však zrušiť neplánuje a do platnosti má vstúpiť šesť dní po jeho zajtrajšej inaugurácii.