SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO, EURÓPSKA ÚNIA

Ak sa Británia nedohodne s EÚ na budúcich vzťahoch, Slováci tam žijúci sa rozdelia na dve skupiny

Výhodnejšie postavenie z hľadiska ochrany práv sociálneho zabezpečenia a práv pracovníkov budú mať občania Slovenska, ktorí do Veľkej Británie prišli alebo ešte len prídu do konca tohto roka.

Rokovania medzi Európskou úniou a Britániou stále prebiehajú, ale od dohody sú stále ďaleko.Rokovania medzi Európskou úniou a Britániou stále prebiehajú, ale od dohody sú stále ďaleko. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Ak Európska únia a Veľká Británia neuzatvoria dohodu o budúcich vzťahoch, občania Slovenska žijúci v Spojenom kráľovstve sa z hľadiska ochrany práv sociálneho zabezpečenia a práv pracovníkov rozdelia na dve skupiny.

Výhodnejšie postavenie pritom budú mať občania Slovenska, ktorí do Veľkej Británie prišli alebo ešte len prídu do konca tohto roka, informovala hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Veronika Pazičová.

"Najväčšia skupina občanov Slovenska, ktorá sa do Spojeného kráľovstva dostala pred koncom prechodného obdobia, teda do konca tohto roka, zostáva v oblasti práv pracovníkov a v oblasti sociálneho zabezpečenia chránená aj po 31. decembri tohto roka," upozornila hovorkyňa rezortu práce a sociálnych vecí.

Skryť Vypnúť reklamu

Na túto skupinu našich občanov sa totiž budú uplatňovať v súčasnosti platné pravidlá EÚ až do momentu, keď sa ich situácia nezmení, napríklad sa odsťahujú naspäť na Slovensko.

Tieto osoby sú podľa Pazičovej chránené na základe dohody o vystúpení Veľkej Británie z únie, ktorá je platná od 1. februára tohto roka.

Slovenských občanov, ktorí do Spojeného kráľovstva prídu po 31. decembri tohto roka, však už dohoda o vystúpení chrániť nebude.

"Úprava práv sociálneho zabezpečenia týchto osôb je momentálne otázkou rokovaní Dohody o budúcich vzťahoch medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom," tvrdí hovorkyňa ministerstva práce.

Ak obe strany dohodu o budúcich vzťahoch neuzatvoria, Veľká Británia bude pre Slovensko tzv. treťou krajinou a pre tieto osoby nebude fungovať mechanizmus ochrany práv na dávky, ktoré sú koordinované nariadeniami Európskej únie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Európska únia

Neprehliadnite tiež

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

"Slávik úraduje po celom Slovensku a vďaka nedostatočne dobre napísanej smernici EÚ si urobil živnosť," povedal Sulík.

9 h
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Občianske združenie Pre lepšiu spoločnosť získalo dotácie na projekty od Slovenskej agentúry životného prostredia v celkovej výške 390-tisíc eur. Budaj oponuje, že ich žiadali ešte za bývalej vlády a kontrolovalo to viacero hodnotiacich komisií.

11 h
Prešovčania čakajú na antigénové testovanie.

Starostom podľa hnutia spôsobujú problémy neskoré a neprehľadné informácie, odvoz a likvidácia nebezpečného biologického materiálu či prehnaná byrokracia.

12 h
Celoplošné testovanie sa uskutočnilo na prelome októbra  a novembra. V Levickom okrese bolo 108 odberových miest. Jedno z nich v Kalnej nad Hronom.

Vyšetrili spolu 83 623 osôb, podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod 20 percent.

18 h