SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Betlehem vo Vatikáne budí emócie

"Anjel ako zapaľovacia sviečka, Playmobil a unesený Ježiško," komentujú súčasný Betlehem, ktorý je poskladaný zo starých keramických sôch.

Betlehem, ktorý vzbudil emócie.Betlehem, ktorý vzbudil emócie. (Zdroj: Twitter Gilbert Collard)

VATIKÁN - Vatikán je pripravený na vianočné sviatky. Na námestí Sv. Petra prebehlo slávnostné rozsvietenie vianočného stromčeka, ale aj odhalenie betlehemu.

Ten sa vďaka svojej netradičnosti stal na sociálnych sieťach terčom kritiky a posmeškov.

Informáciu priniesli napríklad servery RNS alebo CNA, píše server echo24.cz.

Tradičné rozsvietenie vianočného stromčeka na námestí Sv. Petra sa tento rok vzhľadom k pandémii koronavírusu konalo v komornejšom duchu za zvuku kolied.

Ani tak ale verejnosti neunikla podoba nového betlehemu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ten sa skladá z 19 keramických sôch v nadživotnej veľkosti, ktoré vyrobili v 60. a 70. rokoch učitelia a absolventi Umeleckého inštitútu v talianskom regióne Abruzzo.

Medzi sochami sa nachádza aj socha astronauta, ktorá bola k betlehemu pridaná v roku 1969 na oslavu pristátia ľudí na Mesiaci.

Netradičná socha astronauta však nie je jediný dôvod, prečo betlehem žne kritiku na sociálnych sieťach.

"Vyzerá to ako nejaké autodiely, hračky a astronaut," komentuje na Twitteri jeden z účastníkov slávnostného odhalenia.

"Anjel ako zapaľovacia sviečka a unesený Ježiško. Aspoň zvon trochu pomohol. "

Betlehem na Twitteri kritizoval aj francúzsky spisovateľ a poslanec Európskeho parlamentu za Národné zhromaždenie Gilbert Collard.

Skryť Vypnúť reklamu

"Neviem, či to sú pohanské totemy alebo Playmobil. Všetko je preč, dokonca aj tradície starobylých jaslí vo Vatikáne!" píše Collard.

Ďalší komentujúci na sociálnej sieti Twitter uvádza: "Vyzerá to, ako že je to veľmi symbolické, ale na prvý pohľad sú naskladané valce tohto betlehemu desne škaredé. Rovnako ako tento rok? "

Pred obradom rozsvietenia vianočného stromčeka 11. decembra pápež František povedal, že chce, aby vianočný stromček a betlehem na námestí svätého Petra boli "znamením nádeje" v roku poznačenom pandémiou koronavírusu.

"Stromček a betlehem pomáhajú vytvoriť priaznivú vianočnú atmosféru pre život s vierou v tajomstve Narodenia Vykupiteľa," dodal pápež.

V posledných rokoch bol vatikánsky betlehem vyrobený z rôznych materiálov. Tradičnejší betlehem s pohyblivými postavami je tiež vystavený v bazilike sv. Petra.

Skryť Vypnúť reklamu

Tridsiaťmetrový smrek pôvodom zo Slovinska, ktorý je ozdobený drevenými dekoráciami vyrábanými bezdomovcami v Ríme a v Slovinsku, spolu s betlehemom budú vystavené do 10. januára 2021, na sviatok Krstu Pána.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Členské štáty budú na summite diskutovať o výhodách po zaočkovaní

Certifikáty pre zaočkovaných, ktoré garantujú privilégiá ako napríklad návštevy kina, reštaurácií alebo možnosť cestovať, sú v krajinách ako Nemecko kontroverzné. Grécko navrhlo s cieľom uľahčiť cestovanie zavedenie európskeho očkovacieho pasu.

Ilustračné foto.
Slovensko

Budú MS v hokeji na Slovensku? Podľa legendárneho Tretiaka je to jedna z možností

Medzinárodná hokejová federácia odobrala Bielorusku právo spoluorganizovať tohtoročné majstrovstvá sveta pre obavy o bezpečnosť účastníkov vzhľadom na súčasnú politickú a epidemiologickú situáciu v krajine.

Slovensko a základné skupiny na MS v hokeji do 20 rokov 2022.
Slovensko

Premiér sa vyhrážal pádom vlády, ak neschválime zavedenie pokút, tvrdí poslanec SaS

Poslanec Cmorej kritizuje schválené zmeny, označil to za demotivujúce a dehonestujúce pre každého zdravotníka, "ktorý robí čo môže".

Peter Cmorej (SaS)
Kresťanstvo

ECAV na Slovensku oslavuje 100 rokov svojich moderných dejín

Evanjelická cirkev augsburského vyznania je druhá najväčšia cirkev na území Slovenska. Vyznáva Ježiša Krista ako hlavu všeobecnej kresťanskej cirkvi.

Biskupi ECAV Ján Hroboň, Ivan Eľko a Peter Mihoč a dozorkyňa Západného dištriktu Renáta Vinczeová.