SME
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Betlehem vo Vatikáne budí emócie

"Anjel ako zapaľovacia sviečka, Playmobil a unesený Ježiško," komentujú súčasný Betlehem, ktorý je poskladaný zo starých keramických sôch.

Betlehem, ktorý vzbudil emócie.Betlehem, ktorý vzbudil emócie. (Zdroj: Twitter Gilbert Collard)

VATIKÁN - Vatikán je pripravený na vianočné sviatky. Na námestí Sv. Petra prebehlo slávnostné rozsvietenie vianočného stromčeka, ale aj odhalenie betlehemu.

Ten sa vďaka svojej netradičnosti stal na sociálnych sieťach terčom kritiky a posmeškov.

Informáciu priniesli napríklad servery RNS alebo CNA, píše server echo24.cz.

Tradičné rozsvietenie vianočného stromčeka na námestí Sv. Petra sa tento rok vzhľadom k pandémii koronavírusu konalo v komornejšom duchu za zvuku kolied.

Ani tak ale verejnosti neunikla podoba nového betlehemu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ten sa skladá z 19 keramických sôch v nadživotnej veľkosti, ktoré vyrobili v 60. a 70. rokoch učitelia a absolventi Umeleckého inštitútu v talianskom regióne Abruzzo.

Medzi sochami sa nachádza aj socha astronauta, ktorá bola k betlehemu pridaná v roku 1969 na oslavu pristátia ľudí na Mesiaci.

Netradičná socha astronauta však nie je jediný dôvod, prečo betlehem žne kritiku na sociálnych sieťach.

"Vyzerá to ako nejaké autodiely, hračky a astronaut," komentuje na Twitteri jeden z účastníkov slávnostného odhalenia.

"Anjel ako zapaľovacia sviečka a unesený Ježiško. Aspoň zvon trochu pomohol. "

Betlehem na Twitteri kritizoval aj francúzsky spisovateľ a poslanec Európskeho parlamentu za Národné zhromaždenie Gilbert Collard.

Skryť Vypnúť reklamu

"Neviem, či to sú pohanské totemy alebo Playmobil. Všetko je preč, dokonca aj tradície starobylých jaslí vo Vatikáne!" píše Collard.

Ďalší komentujúci na sociálnej sieti Twitter uvádza: "Vyzerá to, ako že je to veľmi symbolické, ale na prvý pohľad sú naskladané valce tohto betlehemu desne škaredé. Rovnako ako tento rok? "

Pred obradom rozsvietenia vianočného stromčeka 11. decembra pápež František povedal, že chce, aby vianočný stromček a betlehem na námestí svätého Petra boli "znamením nádeje" v roku poznačenom pandémiou koronavírusu.

"Stromček a betlehem pomáhajú vytvoriť priaznivú vianočnú atmosféru pre život s vierou v tajomstve Narodenia Vykupiteľa," dodal pápež.

V posledných rokoch bol vatikánsky betlehem vyrobený z rôznych materiálov. Tradičnejší betlehem s pohyblivými postavami je tiež vystavený v bazilike sv. Petra.

Skryť Vypnúť reklamu

Tridsiaťmetrový smrek pôvodom zo Slovinska, ktorý je ozdobený drevenými dekoráciami vyrábanými bezdomovcami v Ríme a v Slovinsku, spolu s betlehemom budú vystavené do 10. januára 2021, na sviatok Krstu Pána.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pacienti v nemocnici.

Nadúmrtnosť sa v júni znížila na úroveň piatich percent, čo predstavuje najnižšiu mieru dosiahnutú za posledných deväť mesiacov. Najvyššie hodnoty zaznamenali štatistici v januári, keď pri rekordných 9,1-tisíca úmrtiach dosiahla takmer 77 percent.


SITA 4 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených prei PCR testoch prekročil jedno percento.


4 h
Vizualizácia medzihviezdneho asteroidu 1I/2017 U1 'Oumuamua.

Bádatelia chcú v rámci projektu s názvom Galileo vybudovať medzinárodnú sieť veľkých teleskopov, kamier a počítačov. Tie by spoločne skúmali neidentifikované lietajúce objekty, teda UFO.


TASR 6 h
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Pracuje fašista na ministerstve zahraničných vecí? Znak vyryli v zabezpečenej časti budovy.


TASR 6 h