SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Videá odhalili zverstvá Azerbajdžancov v Náhornom Karabachu

Starým Arméncom, ktorí odmietli opustiť svoje bydlisko, vojaci v azerbajdžanských uniformách odrezali hlavy.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

JEREVAN - Arméni, ktorí museli po prehratej vojne opustiť Náhorný Karabach, identifikovali dvoch mužov, ktorým odrezali hlavu vojaci v uniformách Azerbajdžane.

Išlo o postarších civilistov, ktorí odmietli odísť zo svojho domova.

Páchatelia umiestnili videozáznamy zverstiev na internet, píše server idnes.cz.

Patria k radu záberov mučenia a vraždenia, ktoré sa objavili mesiac po tom, čo vstúpilo do platnosti prímerie.

Na videách nahraných na internet 22. novembra a 3. decembra sú vidieť muži v uniformách Azerbajdžanu, ktorí staršiemu mužovi odrežú nožom hlavu.

Skryť Vypnúť reklamu

Jeden z bojovníkov ju potom zdvihne a položí na mŕtve zviera.

"Takto sa vypomstíme. Odrezaním hláv," hovorí hlas mimo kameru.

Dvaja obyvatelia dediny Madatashen v Náhornom Karabachu identifikovali obeť ako 69-ročného Genadija Petrosjana, ktorý sa do dediny prisťahoval koncom osemdesiatych rokov z azerbajdžanského mesta Sumgait.

Riaditeľka miestnej školy Gayane Petrosjanová, ktorá nie je s Petrosjanova príbuzná, bývala v dome hneď oproti nemu.

"Jasne som na záberoch videla jeho tvár a spoznala som, že to bol on," uviedla.

Petrosjan žil podľa denníka The Guardian sám a odmietal dedinu opustiť, hoci sa k nej postupne blížila azerbajdžanská armáda.

Keď sa ho jeden z jeho priateľov, starosta dediny Eduard Hajrapetjan, pokúsil odviezť preč a zachrániť ho, vystúpil Petrosjan z auta a šiel späť domov.

Skryť Vypnúť reklamu

Hajrapetjan uviedol, že Petrosjan poznal viac ako tridsať rokov a považoval ho za blízkeho priateľa. Naposledy si s ním telefonoval 28. októbra.

Petrosjan mu vtedy povedal, že sa k dedine blížia nepriatelia.

"Potom som o ňom niekoľko týždňov nepočul a potom sa objavili tie hrôzostrašné videá," uviedol starosta.

Západ mlčal a nič nerobil, hnevá sa ombudsman

"Cítim zármutok, že som ho odviezol z dediny a on sa rozhodol vrátiť späť a stalo sa toto. Proste nemôžem od tej chvíle nájsť pokoj," líči Hajrapetjan.

Regionálny ombudsman Artak Beglarjan uviedol, že jeho úrad Petrosjana identifikoval pomocou správ o nezvestných a kontaktovaním známych, ktorí jeho totožnosť potvrdili.

Beglarjan vyzval medzinárodné spoločenstvo k väčšiemu úsiliu pri vyšetrovaní vojnových zločinov, ktoré boli v Náhornom Karabachu spáchané.

Skryť Vypnúť reklamu

"Západné krajiny celú dobu mlčali a nepodnikli v podstate vôbec nič. Majú povinnosť o tom hovoriť, ale nevidíme žiadne výsledky, nevidíme od nich žiadny postup," konštatoval Beglarjan.

Petrosjanovu identitu potvrdila tiež právnička Siranuš Sahakjanová, ktorá spoločne s tímom spolupracovníkov pripravila podklady pre vyšetrovanie jeho vraždy.

"Emocionálne je ťažké tie videa sledovať. Z profesionálneho hľadiska to však môže byť veľmi užitočný dôkaz," uviedla.

Za žiadnu cenu nechcel opustiť domov

Ľudskoprávna organizácie Amnesty International vyzvala Arménsko a Azerbajdžan, aby videá o dekapitácii a znesvätení mŕtvol prešetrili.

Hoci sa vojnových zločinov dopustili bojovníci na oboch stranách konfliktu, podľa The Guardianu na internete prevládajú videá, na ktorých civilistom a arménskym vojakom ubližujú postupujúce azerbajdžanské jednotky.

Skryť Vypnúť reklamu

Niektoré z najstrašnejších a najsledovanejších videí boli podľa expertov zároveň najťažšie overiteľné.

Jedno také bolo publikované na sociálnej sieti Telegram 7. decembra. Obeťou je na ňom rovnako ako vo vyššie spomenutom prípade starší muž. Dvaja azerbajdžanskí vojaci ho pritlačia k stromu a začnú mu postupne odrezávať hlavu.

Traja obyvatelia dediny Azoch identifikovali obeť ako 82-ročného samotára Jurija Asrjana, ktorý 20. októbra odmietol opustiť obec, keď sa priblížila azerbajdžanská armáda.

"S ostatnými príliš nekomunikoval. Proste odmietol odísť," opísal niekdajší starosta dediny Georgi Avesjan.

Azerbajdžanské sily vstúpili do dediny o niekoľko dní neskôr. O Asrjanovom osude nikto nevedel až do chvíle, než sa na sociálnych sieťach objavilo 29 sekúnd dlhé video.

Skryť Vypnúť reklamu

"Volalo mi veľa ľudí z dediny, že muž na videu vyzerá ako Asrjan," opísal súčasný starosta Araik Azumanjan.

Vlna násilia neustáva ani po vojne

Mužovu identitu potvrdila aj jeho sestra. Nové odhalenia mučenia, zneužívania a vraždenia podľa odborníkov znamenajú, že pre mnohých násilie pokračuje aj dlho potom, čo vojna skončila.

"Arméni a Azerbajdžanci sledujú tieto videá denne a denne sa objavujú nové videá, ktorá posielajú do sveta ďalšiu vlnu násilia," uviedla Tanja Lokšinová z organizácie Human Rights Watch.

"Táto trauma vedie k zvýšeniu úrovne nenávisti. A to aj teraz, keď je aktívna fáza bojov na konci," dodala.

Spor o Náhorný Karabach - enklávu v juhozápadnom Azerbajdžane s prevažne arménskym obyvateľstvom - trvá už niekoľko desaťročí. Ozbrojený konflikt začal v roku 1988 ešte za éry Sovietskeho zväzu.

Skryť Vypnúť reklamu

Náhorný Karabach sa s podporou Arménska odtrhol od Azerbajdžanu vo vojne, ktorá si vyžiadala na 30-tisíc mŕtvych a státisíce utečencov. Po štvrť storočia sa Karabach a priľahlé územia nachádzali pod vojenskou kontrolou Arménska. Azerbajdžan označoval toto územie za okupované.

Najnovšie konflikt sa rozhorel 27. septembra. Ukončila ho až dohoda uzavretá za sprostredkovania Ruska 10. novembra.

Azerbajdžanu zaručila značné územné zisky. Arméni museli odovzdať druhej strane správu nad tromi okresmi, ktoré mali doteraz pod kontrolou.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Argentína začala očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V.

Rusko má prvé dodávky vakcíny do Maďarska dopraviť na budúci mesiac.

11 h
Marian Kotleba.

Poslanec Schlosár doplnil, že zmenu stanov, pre ktorú z vedenia odišli Uhrík, Mazurek, Suja a Ďurica, neschvaľuje jeden človek, ale snem strany.

14 h
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Vrchol druhej vlny má Slovensko za sebou. Očakáva, že postupne s priaznivejšou situáciou dôjde časom aj k uvoľňovaniu zavedených opatrení. Problematický by ešte stále mohol byť britský variant nového koronavírusu.

15 h
Ilustračné foto

Izraelský koordinátor boja proti koronavírusu Nachman Ash tiež varoval, že vakcína nemusí chrániť ani pred novými mutáciami vírusu.

13 h