SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Markéta Šichtařová: Znárodnenie už prebieha

Kvantitatívne uvoľnenie peňazí do obehu úplne vedome a oficiálne do ekonomiky zavádza novú formu socializmu, v ktorom je súkromné ​​vlastníctvo nahradené vlastníctvom centrálnej banky.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: www.cnb.cz)

Všetci vieme, že centrálne banky aj vlády sa rozhodli "zachraňovať" a dokopať k rastu ekonomiku tým, že do nej napumpujú maximum peňazí.

Nefunguje to, celkom zjavne nie, však to je teraz vec iná, píše Markéta Šichtařová v článku uverejnenom na jej blogu na serveri idnes.cz.

Ak by to "len" nefungovalo, ale nemalo by to súčasne žiadne negatívne vedľajšie efekty, prečo tomu venovať pozornosť, že?

Lenže ono to negatívne efekty má. A je ich veľa.

Jedným z nich sú extrémne nízke úrokové sadzby, ktoré vedú k zadlžovaniu domácností i firiem.

Skryť Vypnúť reklamu

Druhým efektom, s tým spojeným, je zbesilý, vlastne inflačný, rast cien nehnuteľností aj cenných papierov. Teda tiež nedostupnosť bývania.

Ešte ďalším efektom je vytváranie takzvaných zombie firiem. A tak by sme mohli pokračovať.

To všetko a mnohé ďalšie sú napospol známe, dnes už celkom otvorene zmieňované negatívne vedľajšie efekty politiky, ktorej sa dostalo označenie "kvantitatívne uvoľňovanie".

Ale medzi všetkými týmito napospol už známymi negatívnymi javmi je jeden, ktorému sa doteraz veľa publicity ešte nedostalo...

Vedľajším efektom kvantitatívneho uvoľňovania je totiž aj to, že ak centrálne banky skupujú okrem dlhopisov aj akcie, stávajú sa akcionármi súkromných podnikov.

Lenže ak sa stane centrálna banka čoby štátna inštitúcia akcionárom doteraz súkromného podniku, tak tým vlastne prebehne skryté znárodnenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Príkladom je, čo sa v posledných rokoch dialo v Japonsku.

Koncom roku 2017 sa japonská centrálna banka Bank of Japan stala hlavným akcionárom 55 firiem z celkom 225 spoločností zahrnutých do akciového indexu Nikkei 225.

Štvrtina najlepších japonských firiem je tak de facto riadená centrálnou bankou, teda štátom. A to nehovoríme o tých, v ktorých nie je centrálna banka akcionárom hlavným, ale "len" minoritným.

To už vskutku nemá ďaleko k centrálne riadenej ekonomike.

Centrálna banka však nikdy nemôže byť dobrým majiteľom podniku. Nevznikla za účelom podnikania, nemá žiadnu víziu, ako s podnikom naložiť. Dokonca jej ani o samotný podnik nejde. Je jej úplne jedno, ako podnik hospodári, a to aj v prípade, že je podnik v strate. Je jej dokonca aj jedno, či podnik, ktorý vlastní, zbankrotuje!

Skryť Vypnúť reklamu

Centrálna banka totiž nemá za úlohu dosahovať zisk, ale vykonávať monetárnu politiku. Centrálna banka len a len podnik kúpila, pretože chcela naliať do ekonomiky veľa peňazí.

Lenže keď majiteľovi nezáleží na majetku, nemôže sa majetku dariť. Keď sa majetku - teda podniku - nedarí, nemôže ekonomika prekvitať.

Keď ekonomika nerozkvitá, nemôžu prekvitať ani životy jednotlivých ľudí. Ako to, že to centrálni bankári nevidia, je mi záhadou.

Kvantitatívne uvoľnenie tak úplne vedome a oficiálne do ekonomiky zavádza novú formu socializmu, v ktorom je súkromné ​​vlastníctvo nahradené vlastníctvom centrálnej banky.

To je prakticky kolektívnym štátnym vlastníctvom, pretože centrálna banka nie je súkromná.

Nie je to teda skorší sovietsky či čínsky socializmus, ale je to úplne nová forma svojho druhu, ktorá však definíciu socializmu dokonale spĺňa.

Skryť Vypnúť reklamu

A tak isto ako sovietsky socializmus je rovnako neefektívna.

Môže niekto čakať, že v ekonomike, v ktorej prebieha skryté zoštátňovanie, budú na klasickom finančnom trhu nejaké rozumné investičné príležitosti?

Nemôže.

Môže niekto čakať, že takáto ekonomika bude šťastná, prosperujúce, slobodná?

Nemôže.

Tento text cituje pasáže z knihy Šichtařová & Pikora: Ako neprísť o peniaze (2020)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

V pondelok pribudlo 6203 nových prípadov a 111 úmrtí

Vyšetrili vyše 100-tisíc osôb. Podiel nakazených sa mierne zvýšil.

Zdravotník odoberá vzorku počas testovania na koronavírus.
Zahraničie

Trump zrušil zákaz vstupu cestujúcim z väčšiny Európy a Brazílie

Biden ho však zrušiť neplánuje a do platnosti má vstúpiť šesť dní po jeho zajtrajšej inaugurácii.

Zahraničie

Vyšetrujúca komisia: WHO a Čína mohli na pandémiu reagovať rýchlejšie

Komisia napísala, že je jasné, že miestne a celoštátne zdravotnícke úrady v Číne mohli v januári zaviesť opatrenia na ochranu verejného zdravia dôraznejšie.

Ilustračné foto.
Európska únia

Členské štáty budú na summite diskutovať o výhodách po zaočkovaní

Certifikáty pre zaočkovaných, ktoré garantujú privilégiá ako napríklad návštevy kina, reštaurácií alebo možnosť cestovať, sú v krajinách ako Nemecko kontroverzné. Grécko navrhlo s cieľom uľahčiť cestovanie zavedenie európskeho očkovacieho pasu.

Ilustračné foto.