SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Na Slovensku platí oddnes zákaz vychádzania, cestovanie nie je obmedzené

Vládny kabinet zdôraznil, že medzi ľuďmi majú byť vytvorené takzvané bubliny, ktoré majú vytvoriť členovia najviac dvoch domácností.

Darčeky od dnešného dňa kúpite iba v potravinách.Darčeky od dnešného dňa kúpite iba v potravinách. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Na Slovensku platí oddnes od 5:00 zákaz vychádzania, zatvorené sú všetky obchody, s výnimkou nevyhnutných.

Povolená je cesta do zamestnania, na nákup liekov, potravín, krmív a iných doplnkov pre zvieratá.

Obyvatelia môžu ísť tiež do banky, na poštu, do zásielkovní, ale aj do výdajných miest e-shopov.

Štandardnou výnimkou zo zákazu vychádzania je aj cesta k lekárovi, do lekárne, na pohreb, uzavretie manželstva či krst.

Nie je zakázané ani cestovanie medzi okresmi.

Vládny kabinet zdôraznil, že medzi ľuďmi majú byť vytvorené takzvané bubliny, ktoré majú vytvoriť členovia najviac dvoch domácností.

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda zároveň odporúča všetkým zamestnávateľom, aby umožnili zamestnancom prejsť na home office, teda prácu z domu, ak je to možné.

Počnúc dnešným dňom sú, naopak, zatvorené všetky maloobchodné prevádzky a prevádzky služieb, ktoré mohli byť doteraz otvorené za osobitných podmienok.

Ide o umelé kúpaliská, fitness centrá, prevádzky divadelných, hudobných, filmových alebo iných predstavení, kaderníctva, prevádzky starostlivosti o ľudské telo či autoškoly.

Prevádzky verejného stravovania môžu vydávať pokrmy a nápoje zabalené na odber so sebou alebo prostredníctvom donáškovej služby.

Hotely a podobné ubytovacie služby, prevádzky lanoviek a vlekov môžu fungovať len za podmienky, že sa ich návštevníci starší ako desať rokov preukážu negatívnymi výsledkami antigénového alebo PCR testu na COVID-19 nie staršími ako 72 hodín, prípadne potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre zákazníkov zároveň platí zákaz konzumovať jedlá a nápoje v interiérových a exteriérových častiach prevádzok.

Naďalej sa uplatňujú podmienky dodržania protiepidemických opatrení pre otvorené prevádzky, pričom platí maximum jedna osoba na 15 metrov štvorcových. Tu sa nezapočítavajú deti do desať rokov v sprievode dospelej osoby, pričom doteraz bola veková hranica 14 rokov.

V dňoch 24. a 31. decembra sa hodiny vyhradené pre ľudí nad 65 rokov skracujú tak, že namiesto dvoch hodín od 9:00 do 11:00 bude pre seniorov vyčlenená jedna hodina, a to od 9:00 do 10:00.

Osoby prichádzajúce na územie Slovenska sa okrem PCR testu môžu preukazovať aj negatívnym výsledkom antigénového testu vykonaného na území Česka alebo Rakúska, ktorý nie je starší ako 72 hodín.

Skryť Vypnúť reklamu

Po príchode z rizikovej krajiny sa zároveň veková hranica detí pri povinnosti otestovať sa alebo preukazovať sa negatívnym výsledkom testu zvyšuje zo sedem na desať rokov.

Zmeny sú v platnosti od piatka 18. decembra.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

"Slávik úraduje po celom Slovensku a vďaka nedostatočne dobre napísanej smernici EÚ si urobil živnosť," povedal Sulík.

9 h
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Občianske združenie Pre lepšiu spoločnosť získalo dotácie na projekty od Slovenskej agentúry životného prostredia v celkovej výške 390-tisíc eur. Budaj oponuje, že ich žiadali ešte za bývalej vlády a kontrolovalo to viacero hodnotiacich komisií.

10 h
Prešovčania čakajú na antigénové testovanie.

Starostom podľa hnutia spôsobujú problémy neskoré a neprehľadné informácie, odvoz a likvidácia nebezpečného biologického materiálu či prehnaná byrokracia.

12 h
Celoplošné testovanie sa uskutočnilo na prelome októbra  a novembra. V Levickom okrese bolo 108 odberových miest. Jedno z nich v Kalnej nad Hronom.

Vyšetrili spolu 83 623 osôb, podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod 20 percent.

17 h