SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

"Váš jašterí mozog začne šalieť" poučovali učiteľov v Seattli na "proti-rasovom" školení

"Spojené štáty sú postavené na ukradnutej práci unesených Afričanov a práci zotročených černochov," uvádza sa napríklad na školení. Na seminári tiež zaznelo, že učitelia majú deliť ľudí na "nepriateľov, spojencov a spolupáchateľov".

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

WASHINGTON - Americké školstvo je rasistické. Bieli učitelia páchajú "duchovnú vraždu" čiernych detí, uvádza sa v prezentácii na "antirasovom" školení v štáte Washington.

Podpíšte, že nie ste rasisti, požadujú zasa učitelia z Manhattanu vo svojom manifeste.

Toto sú len dve vyhlásenia, ktoré sa v posledných dňoch v Spojených štátoch objavili v súvislosti so školstvom.

Jedno pochádza z uniknutých materiálov anti-rasového seminára usporiadaného okrskom verejných škôl v Seattli, ktoré zverejnil novinár Christopher F. Rufo.

Skryť Vypnúť reklamu

Druhé pochádza z manifestu učiteľov súkromnej Dalton School v newyorskom Manhattane, ktoré zverejnil jeden z rodičov na svojom blogu.

O udalostiach informujú napríklad New York Post či Fox News, píše server echo24.cz.

Novinár Rufo zverejnil powerpointové slajdy, ktoré sa objavili na seminári, ktorý mali podstúpiť vyučujúci v školskom okrsku Seattle, do ktorého spadá najmenej 100 škôl a vyše 45 000 študentov.

"Spojené štáty sú postavené na ukradnutej práci unesených Afričanov a práci zotročených černochov," uvádza sa napríklad na jednom zo slajdov.

V prezentácii sa tiež nachádza napríklad citácia autorky Zarrety Hammondovej, ktorá napísala knihu Culturally Responsive Teaching and the Brain (Kultúrno citlivé učenia a mozog).

"Musíte sa oddať tejto ceste," je citovaná v prezentácii, tá ďalej pokračuje uistením, že "jašterí mozog" rasistov podstupujúcich túto cestu poznania vlastného rasizmu, bude spočiatku protestovať.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ako referujú o súčasných hnutiach sociálnej spravodlivosti?" či "Ako budete praktizovať antirasistický pedagogiku?", sú len niektoré otázky zo záveru prezentácie.

Rufo ďalej píše, že na seminári tiež zaznelo, že učitelia majú deliť ľudí na "nepriateľov, spojencov a spolupáchateľov".

Novinár plánuje v nasledujúcich mesiacoch zverejňovať ďalšie informácie o školskom okrsku v Seattli, ktoré zistil počas svojej investigatívnej práce.

Školenie prebehlo v čase, keď sú školy v Seattli v súvislosti s koronavírusy stále zatvorené a podľa dát New York Post dochádza na online hodiny menej ako polovica žiakov.

Ďalší prípad, ktorý sa v súčasnosti v Spojených štátoch odohráva v súvislosti so školstvom, je manifest učiteľov na Dalton School na Manhattane.

Skryť Vypnúť reklamu

Ide o prestížnu súkromnú školu, ktorej pedagógovia sa rozhodli bojkotovať výučbu, pokiaľ nebude manifest prijatý.

O manifeste okrem New York Post informoval napríklad editor magazínu Quilette Colin Wright a bol zverejnený na blogu jedného rodiča.

Píše sa v ňom napríklad o požiadavkách na kurzy o "oslobodení čiernych," či o požiadavke preplácanie študentských pôžičiek čiernym zamestnancom v momente ich náboru.

Škola uviedla vo vyhlásení, že s niektorými bodmi manifestu nesúhlasí a očakáva, že učitelia sa po Vianociach vrátia k práci.

"Škola absolútne zlyhala v podpore ľudí, ktorým chce pomáhať," povedal pre Washington Post pod podmienkou anonymity jeden z rodičov, ktorý s nátlakom učiteľov nesúhlasí a ktorý svojich potomkov už zo školy odhlásil, a dodal, že si myslí, že podobne bude konať 30-40% rodičov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Moji predkovia zažili nadradenosť bielych v podobe bitúnkov," uviedol jeden židovský rodič. "Predstava, že keď ste bieli, ste automaticky privilegovaní či za nadradenosť bielych, je úplne smiešna," pokračoval.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Policajná akadémia nepredĺžila zmluvy poslancovi Blahovi a analytikovi Chmelárovi

Obaja za tým vidia dôsledky ich kritiky vládnej strany OĽaNO. Minister vnútra Mikulec, pod ktorého rezort škola patrí, kontruje, že sa pôsobením oboch nikdy nezaoberal ani zaoberať nebude a že vyjadreniami im šlo iba o upútanie pozornosti na sociálnych sieťach.

Slovensko

Pri spojení Bratislavy a Košíc sa treba zamerať na rýchlu železnicu, navrhuje inštitút

Podľa inštitútu IstroAnalytica by sa mal realizovať projekt vysokorýchlostného železničného spojenia Bratislavy a Košíc novou južnou trasou s cestovnou rýchlosťou do 400 kilometrov za hodinu.

Ilustračné foto.
Slovensko

V pondelok pribudlo 6203 nových prípadov a 111 úmrtí

Vyšetrili vyše 100-tisíc osôb. Podiel nakazených sa mierne zvýšil.

Zdravotník odoberá vzorku počas testovania na koronavírus.
Zahraničie

Trump zrušil zákaz vstupu cestujúcim z väčšiny Európy a Brazílie

Biden ho však zrušiť neplánuje a do platnosti má vstúpiť šesť dní po jeho zajtrajšej inaugurácii.