SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Po príchode z Veľkej Británie musia ísť ľudia do domácej izolácie

Domácu izoláciu nebude možné predísť preukázaním sa negatívnym RT – PCR testom. ÚVZ sprísňuje podmienky pre rozšírenie novej mutácie koronavírusu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Archív SME )

BRATISLAVA - Úrad verejného zdravotníctva SR sprísňuje podmienky po príchode z Veľkej Británie.

Od pondelka 21. decembra budú všetky osoby, ktoré v posledných 14 dňoch navštívili Veľkú Britániu, po príchode na Slovensko povinné ísť do domácej izolácie.

"Už nebude možné predísť jej preukázaním sa výsledkom RT-PCR testu,“ informoval úrad na sociálnej sieti.

Každý občan prichádzajúci z Veľkej Británie sa musí najneskôr bezprostredne pri vstupe na územie Slovenska registrovať na webe https://korona.gov.sk/ehranica/ a na požiadanie sa preukázať potvrdením o splnení tejto povinnosti príslušníkom Policajného zboru Slovenskej republiky.

Skryť Vypnúť reklamu

Osoba v izolácii podstúpi test na COVID-19 najskôr na piaty deň po zaregistrovaní na webe. Ak bude test negatívny, izolácia sa končí.

Podmienky vstupu z Veľkej Británie na naše územie úrad preventívne sprísňuje pre rozšírenie novej mutácie koronavírusu SARS-CoV-2, ktorá bola identifikovaná na juhu Veľkej Británie.

Európske krajiny prerušujú spojenie s ostrovmi

Mnohé krajiny sa rozhodli prerušiť letecké spojení s Britániou. Na zoznam krajín sa v pondelok pridali Česko aj Poľsko.

Česká republika na dobu neurčitú zastaví prílety z Británie od pondelka 12.00 h, píše spravodajský server Novinky.cz s odvolaním sa na raňajšie informácie českého ministerstva zdravotníctva.

Rezort zdravotníctva ešte v nedeľu večer na Twitteri oznámil, že občania, ktorí sa z Británie vrátili v posledných dvoch týždňoch a strávili tam viac než 24 hodín, budú musieť absolvovať povinnú domácu karanténu. Otestovať testami PCR sa dajú na piaty až siedmy deň od príchodu do Česka. V prípade negatívneho výsledku testu môžu karanténu ukončiť. V opačnom prípade karanténa trvá desať dní, približujú Novinky.

Skryť Vypnúť reklamu

Zákaz letov do Poľska začne platiť od pondelka polnoci tamojšieho času, uviedol hovorca poľskej vlády Piotr Müller na Twitteri. Ako dlho zákaz potrvá, však neuviedol.

Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski v reakcii na tento oznam na Twitteri napísal, že vydal nariadenie pre Hlavný hygienický inšpektorát, aby otestovali každého cestujúceho, ktorý sa nedávno vrátil z Poľska do Británie.

Dopravné spojenia z Británie počas víkendu pozastavili aj Francúzsko, Nemecko, Rakúsko, Írsko, Taliansko, Belgicko či Izrael. Holandsko okrem pozastavenia letov dočasne zakázalo vylodenie cestujúcim z trajektov.

Dočasne prerušená je aj preprava vlakov spoločnosti Eurostar z Londýna do Paríža, Bruselu a Amsterdamu. V dôsledku nového vývoja pandemickej situácie v Británii ostane uzatvorený aj prístav v Doveri.

Skryť Vypnúť reklamu

K rovnakému opatreniu pristúpilo aj Nemecko, ktoré prerušilo letecké spojenie okrem Veľkej Británie aj s Juhoafrickou republikou, kde sa tiež objavil iný kmeň koronavírusu.

Nový kmeň sa šíri rýchlejšie

Podľa britského premiéra Borisa Johnsona je nový kmeň koronavírusu prenosnejší o približne 70 percent. Podľa odborníkov však nič nenasvedčuje tomu, že by nový variant vírusu spôsoboval väčšie zdravotné ťažkosti než varianty predchádzajúce, alebo že by bol rezistentný na novovyvinuté vakcíny.

Johnson v pondelok zvolá mimoriadne stretnutie, na ktorom sa bude venovať otázke medzinárodnej dopravy v kontexte zákazov cestovania do viacerých, najmä európskych krajín, uviedla agentúra Reuters.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

"Slávik úraduje po celom Slovensku a vďaka nedostatočne dobre napísanej smernici EÚ si urobil živnosť," povedal Sulík.

9 h
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Občianske združenie Pre lepšiu spoločnosť získalo dotácie na projekty od Slovenskej agentúry životného prostredia v celkovej výške 390-tisíc eur. Budaj oponuje, že ich žiadali ešte za bývalej vlády a kontrolovalo to viacero hodnotiacich komisií.

11 h
Prešovčania čakajú na antigénové testovanie.

Starostom podľa hnutia spôsobujú problémy neskoré a neprehľadné informácie, odvoz a likvidácia nebezpečného biologického materiálu či prehnaná byrokracia.

12 h
Celoplošné testovanie sa uskutočnilo na prelome októbra  a novembra. V Levickom okrese bolo 108 odberových miest. Jedno z nich v Kalnej nad Hronom.

Vyšetrili spolu 83 623 osôb, podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod 20 percent.

17 h