SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

V kláštore objavili relikviu, ktorá mohla byť časťou klinca z Kristovho kríža

Kus klinca skrývali trosky drevenej schránky zdobenej zlatom a striebrom.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

BRATISLAVA - V kláštornej stene v juhočeskom Milevsku našli archeológovia šesťcentimetrový kus železného klinca zdobený zlatým krížom.

Ten by mohol byť súčasťou klinca, ktorým pribili Ježiša Krista na kríž. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz.

Kus klinca sa nachádzal v trezorovej miestnosti, ktorú pri archeologickom výskume objavili v pôvodne románskom kostole svätého Egídia.

Zakrývali ho trosky drevenej skrinky zdobené zlatými a striebornými ozdobami.

Na zlatom plechu, ktorý pôvodne zdobil veko schránky, je napríklad vytepaný kríž a písmená IR, čo by sa dalo chápať ako latinská skratka pre Ježiša.

Skryť Vypnúť reklamu

Predpokladá sa, že osoby, ktoré klinec skryli, boli presvedčené, že to bola časť jednej z pašiových relikvií.

Tomu podľa odborníkov nasvedčuje, že použitie zlata bolo v stredoveku pre jeho vzácnosť výnimočné, a teda predmety zo zlata obklopovali niečo veľmi vzácne a dôležité.

Značka krížika na časti klinca je podľa analýzy z 21-karátového zlata. Dôležitý je aj vek dreva.

Dendrologický posudok poukázal na dva druhy dreva - dubové a smrekovcové. Prvé sa datuje do obdobia rokov 260 - 416 nášho letopočtu a druhé do rokov 1290 - 1394.

Ostatky krížov a ďalšie relikvie našla na Golgote podľa historických dokumentov vo štvrtom storočí svätá Helena, jej syn cisár Konštantín potom časti z týchto relikvií dával ako dar najváženejším návštevám.

Mimoriadny objav čaká ďalšie skúmanie. To má napríklad odhaliť či dubové drevo nie je ešte staršie a nie je to napríklad drevo zo Svätého kríža.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Argentína začala očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V.

Rusko má prvé dodávky vakcíny do Maďarska dopraviť na budúci mesiac.

3 h
Marian Kotleba.

Poslanec Schlosár doplnil, že zmenu stanov, pre ktorú z vedenia odišli Uhrík, Mazurek, Suja a Ďurica, neschvaľuje jeden človek, ale snem strany.

7 h
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Vrchol druhej vlny má Slovensko za sebou. Očakáva, že postupne s priaznivejšou situáciou dôjde časom aj k uvoľňovaniu zavedených opatrení. Problematický by ešte stále mohol byť britský variant nového koronavírusu.

8 h
Ilustračné foto

Izraelský koordinátor boja proti koronavírusu Nachman Ash tiež varoval, že vakcína nemusí chrániť ani pred novými mutáciami vírusu.

6 h