SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Úrad priemyselného vlastníctva upozorňuje na falošné vakcíny proti ochoreniu COVID-19

Falšovanie vakcín sa môže diať aj v úvodných fázach, keď vakcín bude v obmedzenom množstve, avšak dopyt po nich bude zásadne vyšší.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Úrad priemyselného vlastníctva SR (ÚPV SR) upozorňuje na falošné vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Ako priblížil predseda ÚPV SR Matúš Medvec, trestná činnosť súvisiaca s falšovaním farmaceutických výrobkov totiž neprestáva ani počas pandémie koronavírusu.

Dodal, že na schválenie vakcín niektorých farmaceutických firiem a na spustenie procesov vakcinácie zareagovali aj skupiny organizovaného zločinu a prispôsobili svoje metódy a ponuky falošných produktov.

Predseda ÚPV SR poukázal na posledné známe falšovanie vakcín, ktoré odhalila Svetová zdravotnícka organizácia v Mexiku v októbri 2020.

Skryť Vypnúť reklamu

Falošná vakcína proti chrípke mala iné číslo šarže a dátum exspirácie ako originálne výrobky a dotknutá farmaceutická spoločnosť potvrdila, že tento výrobok nevyrábala ani nedistribuovala.

Medvec podotkol, že falšovanie vakcín sa môže diať aj v úvodných fázach, keď ich bude v obmedzenom množstve, avšak dopyt po nich bude zásadne vyšší.

Upozornil, že podvodné farmaceutické výrobky inzerované ako výrobky, ktoré údajne liečia alebo zabraňujú ochoreniu COVID-19, sú už v predaji, aj keď vakcína na ochorenie bude distribuovaná cez oficiálne kanály.

„Čierny trh na internete pomocou reklám ponúka farmaceutické výrobky na prevenciu ochorenia COVID-19. Počet ponúk má rastúcu tendenciu s príchodom schválenej vakcíny a s jej obmedzenou dostupnosťou v úvodných fázach distribúcie. Podvodné farmaceutické výrobky sú často krát inzerované pod značkami originálnych farmaceutických spoločností. Preto apelujeme výlučne na využívanie oficiálnych, štátom garantovaných a licencovaných distribučných kanálov, ktoré nepredstavujú zdravotné riziká,“ zdôraznil.

Občanom, ktorí majú pochybnosti o pôvode alebo pravosti konkrétneho farmaceutického výrobku, Medvec odporúča, aby si preverili ich registráciu, alebo aby kontaktovali príslušné orgány.

Skryť Vypnúť reklamu

„Výrobcovia vakcín majú právo na ich patentovú ochranu. Veľa sa diskutuje o tom, že patentová ochrana vakcín môže byť prekážkou ich dostupnosti pre všetkých,“ konštatoval s tým, že patentová ochrana zaisťuje rentabilnosť výskumného a produkčného procesu a vo všeobecnosti prispieva k urýchleniu inovácií.

Medvec doplnil, že patentová ochrana vakcín je právo a nie povinnosť, napríklad spoločnosť Moderna sa vzdala svojich patentových práv.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

USA povolili núdzové použitie experimentálneho prípravku od spoločnosti Regeneron Pharmaceuticals.

Vláda nakúpila 200-tisíc dávok experimentálneho prípravku za 400 miliónov eur.

49m
Ilustračné foto

Poslanec Takáč si myslí, že pri cestovaní by očkovanie nemalo byť jedinou možnosťou, ako alternatívu by ponúkol PCR test. Je za to, aby sa Slovensko pri zabezpečovaní vakcín obrátilo aj na východ.

3 h
V Nolčove prebieha testovanie len dnes.

Povedal, kedy sa otvoria obchody - ak krajina prejde na covid automat a počet pozitívnych testov klesne pod 5000.

5 h
Rokovanie 22. schôdze Národnej rady SR.

Súčasná koalícia by tak v parlamente nemala väčšinu, spolu by mali len 56 kresiel.

6 h