SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Markéta Šichtařová: Keď sú peniaze špinavé

Dlhopisy sa už delia na špinavé a čisté. Čisté sú pochopiteľne bezemisné. Nikoho však nezaujíma, či sú aj ziskové. Lenže akonáhle prestane ísť vo financiách o výnos a riziko, nie sú to financie, ale socialistická Dystopia.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Adobe Stock)

Pamätáte si, ako sa kvôli emisiám a zelenej politike nariadilo primiešavanie biopalív do pohonných hmôt?

A ako vtedy panovala v podstate celoeurópska politická zhoda, že je to tak "správne"?

A ako sa potom od toho začalo zase ticho, bez veľkej publicity, ustupovať, pretože sa ukázalo, že to narobí ekologicky viac škody ako úžitku?

Tak vedzte, že v našej natvrdlej Európe možno dokonca aj do rovnakej rieky vstúpiť dvakrát, píše Markéta Šichtařová v článku uverejnenom na jej blogu na serveri idnes.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemecko od 1. januára 2021 začne vyberať miliardy na takzvanej uhlíkovej dani od tých, ktorí - podľa súdu nemeckej vlády - svojím spôsobom života i podnikania najviac "zaťažujú" životné prostredie emisiami.

Vybrané peniaze potom budú prerozdelené na podporu investícií do "bezemisných" či "nízkoemisných" technológií.

Cieľom má byť, aby sa Nemecko stalo do tridsiatich rokov klimaticky neutrálne.

Ak kedysi u podpory biopalív (minimálne medzi politikmi) panovala zhoda, že to tak je "správne", tentoraz zase až taká veľká zhoda ako vtedy nepanuje na tom, že "bezemisná" ekonomika je ekologicky dobrým nápadom.

Tento nápad tlačia politici bez technického vzdelania.

Skryť Vypnúť reklamu

Prakticky všetci technicky vzdelaní odborníci vrátane ľudí z automobiliek sa zhodujú, že pokus o rýdzo elektrické autá je hlúposť, že autá majú budúcnosť oveľa variabilnejšiu než len elektrina, veľké nádeje vkladajú do vodíkového pohonu, ktorý však politici úplne ignorujú.

Tým všetkým chcem povedať, že predstavy politikov o tom, čo je "správne", čo "sťažuje prostredie", sú hlúpe, nevzdelané, povrchné.

Chytili sa pôsobivého a politicky dobre znejúceho konceptu. Ale rozumu v tom koncepte veľa nie je.

Politici vedia jediné: Rozhodovať o prerozdeľovaní hodnôt, ktoré nevytvorili, na projekty, ktoré nevedia uskutočniť, len ich vedia prikázať.

Prerozdeľovanie bohatstva má pre nich prioritu pred tvorbou bohatstva.

Lenže tým, že odoberú hodnoty tým, ktorí ich vedia vytvoriť, a prerozdelia ich tam, kde ich vedia iba minúť, nutne musia sústavne znižovať schopnosť ekonomiky tieto hodnoty generovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Európa už spadla do socializmu, toto už kapitalizmus nie je. A ako každý socializmus, aj tento zanikne na neefektivitu, bude prehltnutý nejakým iným, ekonomicky efektívnejším systémom.

Ázijským.

A Aziati si s (rádoby) ekológiou veľa vrások robiť nebudú. Takže až ten náš neefektívny ekonomický systém, ktorý sme si sami svoju hlúposťou zničili, bude prehltnutý tým ázijským, znovu sa vrátime k onej údajnej neekologickosti, v ktorej mene sme sa predtým zničili.

Jednoduché ako facka.

A hoci je to ťažko predstaviteľné, zelená politika začala ovplyvňovať už aj centrálne banky a finančné trhy.

Teda to posledné miesto, ktoré by malo byť touto ideológiou zmrzačenéh. Prdetým sa dlhopisy delili na bonitné a prašivé.

Bonitné boli spojené s nízkym rizikom a nízkym výnosom. Prašivé boli rizikové a sľubovali potenciálne vysoký výnos, ak ich emitent ešte pred splatením nezbankrotuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Dnes je všetko inak. Dlhopisy sa začali deliť na čisté a špinavé.

Čisté sú tie, ktoré financujú údajne ekologické, bezemisné projekty.

Špinavé sú tie, ktoré slúžia na financovanie údajne neekologickej výroby či výrobkov prinášajúcich emisie.

Pýtate sa, aký nesú ktoré z nich výnos a aké riziko?

Ha, myslíte snáď, že dnes také "marginálie" ako výnos či riziko ešte niekoho zaujímajú?

Dnes sa hrá na emisie či ne-emisie. A ak by to niekto náhodou nepoznal, viac sarkasticky už to povedať neviem.

Pretože pochopiteľne o peniaze, výnos a riziko ide vo financiách vždy v prvom rade, a akonáhle o ne prestane ísť, nie sú to financie, ale socialistická Dystopia.

Prvým príkladom takéhoto ekonomicky neracionálneho rokovania v Európe je Európska investičná banka, ktorá chce zastaviť financovanie nových energetických projektov závislých na fosílnych palivách.

Skryť Vypnúť reklamu

Do tohto zámeru však vstúpila kríza z roku 2020, takže je vo hviezdach, či banka bude na tomto pláne trvať.

Avšak aj nová šéfka ECB Lagardeová signalizuje, že sa ECB bude tejto téme venovať a rozlišovať čisté a špinavé dlhopisy.

V septembri 2019 povedala v Európskom parlamente: "Osobne si myslím, že každá inštitúcia by mala riziko klimatických zmien a ochranu životného prostredia radiť medzi kľúčové body svojho poslania."

Tým sa otvoril nový problém, totiž že by vedenie banky podporujúce "neekologické" investície mohlo byť považované za zlého hospodára a podľa toho by s ním súd mohol naložiť.

Bankári teda nebudú hodnotení podľa toho, či zhodnocujú peniaze, ale aj podľa toho, či podporujú politicky schválené projekty.

Skryť Vypnúť reklamu

Je však správne, keď banka rozhoduje nie podľa zisku a rizika, ale podľa politického zadania? A čo keď sa politici po voľbách vymenia?

Ideológom sa tak do riadenia firiem podarilo vložiť nový pojem, a to klimatické riziko firmy.

Vychádzajú pritom z teórie, že zákazník údajne vyžaduje produkt priaznivý klíme.

To sa logicky prejavuje aj v novom marketingu a celkovom vymývaní mozgov modernej spoločnosti.

Podľa prieskumu pre nemeckú verejnoprávnu televíziu ARD si 63% Nemcov myslí, že ochrana klímy by mala mať prednosť pred hospodárskym rastom.

Na druhú stranu je však potrebné upozorniť, že nie všetci centrálni bankári zdieľajú názor, že tu sú od toho, aby zachraňovali planétu pred prehriatím.

Proti sa stavia napríklad šéf Deutsche Bundesbank Jens Weidmann. Podľa neho je klíma otázkou pre politikov a nie pre centrálnych bankárov, s čím jednoznačne súhlasím.

Skryť Vypnúť reklamu

Ku kritike sa pridávajú aj ďalší bankári, ktorí tvrdia, že nie je jasné, čo je a čo nie je udržateľná politika.

Ako príklad uviedol šéf Deutsche Bank Christian Sewing financovanie jadrovej energie. Tá je u nás zvyčajne považovaná za zelenú, ale v Nemecku to tak nie je.

Ukazuje sa tak rozpor medzi fyzikou a ideológiou, čo rozhodne do bankovníctva nepatrí.

Pre naše peniaze sa tak rysujú ďalšie úskalia. Nielenže nie je kam investovať, pretože riziká boli zamaskované a výnosy sú extrémne nízke, alebo dokonca záporné, ale navyše ešte mnohé doterajšie investície budú ideologickou reguláciou znemožnená ako "špinavé".

Tento text cituje pasáže z knihy Šichtařová & Pikora: Ako neprísť o peniaze (2020)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie k priebežným výsledkom skríningového testovania.

Otestovali takmer 2,6 milióna ľudí, pozitívnych bolo 30 556 z nich. Nástup detí do škôl 1. februára považuje Krajčí za veľké riziko. Predseda vlády avizuje, že v najhorších okresoch bude ďalšie kolo testovania.

11 h
Ilustračné foto.

V tréningovom centre v Šamoríne sa nakazilo viacero slovenských športovcov. Ako sa koronavírus dostal do uzavretého prostredia?

10 h
Predseda Smeru Robert Fico.

Fico uviedol, že šéf migračného úradu Orlovský dlhé roky zastupoval nadáciu, ktorá prezentuje iné názory na migráciu, aké sú v záujme Slovenska.

12 h
Taliansky prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte.

Prezident v stredu začne konzultácie s lídrami politických strán o zostavení novej vlády. Pravicová strana Liga Mattea Salviniho, a stredopravá opozícia presadzujú predčasné voľby.

14 h