SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Európska únia a Británia sa dohodli na pobrexitovej obchodnej dohode

Podľa Johnsona bude prospešná pre obe strany. "Briti si vzali naspäť kontrolu nad svojím osudom, "svojimi peniazmi, hranicami, zákonmi, obchodom a vodami na rybolov", povedal britský premiér.

Britský premiér Johnson.Britský premiér Johnson. (Zdroj: SITA/AP)

BRUSEL - Európska únia (EÚ) a Veľká Británia dosiahli dohodu, ktorou ukončili mesiace nezhôd v oblasti práv na rybolov a budúcich obchodných vzťahov.

Len týždeň do definitívneho ukončenia prechodného obdobia po brexite oznámila britská vláda, že "dohoda je hotová".

Britský premiér Boris Johnson počas tlačovej konferencie z Downing Street vyhlásil, že Briti si vzali naspäť kontrolu nad svojím osudom, "svojimi peniazmi, hranicami, zákonmi, obchodom a vodami na rybolov", informuje spravodajský portál BBC.

Skryť Vypnúť reklamu

Text dohody zatiaľ nezverejnili, no podľa predsedu vlády je to "dobrá dohoda pre celú Európu".

"Uzavreli sme dosiaľ najväčšiu dohodu, hodnú 668 miliárd libier ročne," skonštatoval tiež s tým, že komplexná dohoda na kanadský štýl medzi Spojeným kráľovstvom a úniou ochráni pracovné miesta v krajine a umožní, aby sa mohli britské tovary predávať na európskom trhu bez ciel a kvót.

"Dohoda, ktorá umožní našim firmám ešte viac obchodovať s našimi európskymi priateľmi," uviedol ďalej Johnson.

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová po ohlásení dohody prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter skonštatovala, že za ňu stálo za to bojovať.

"Teraz máme so Spojeným kráľovstvom férovú a vyváženú dohodu. Bude chrániť záujmy EÚ, zabezpečí férovú súťaž a poskytne predvídateľnosť našim rybárskym komunitám. Európa ide ďalej," napísala.

Počas tlačovej konferencie z Bruselu sa vyjadrila, že to bola síce dlhá a kľukatá cesta, no môžu sa pochváliť dobrou dohodou.

Skryť Vypnúť reklamu

"Je to férová a vyvážená dohoda a je to správna a zodpovedná vec pre obe strany," povedala s tým, že je čas obrátiť list a pozerať sa do budúcnosti. Británia podľa nej zostáva "spoľahlivým partnerom" únie.

Ako naznačila, rybárov čaká päťapolročné prechodné obdobie. Strany budú naďalej pokračovať v spolupráci v oblastiach klimatických zmien, energetiky, bezpečnosti a dopravy.

Po tom, ako podľa agentúry AP vyjednávači v stredu vyriešili sporné otázky týkajúce sa hospodárskej súťaže a rybolovu, prechádzali stovky stránok právnického textu, ktoré by mali byť po deviatich mesiacoch rokovaní základom pobrexitových vzťahov medzi úniou a Britmi.

Dohodu musí ešte schváliť všetkých 27 členských štátov únie a tiež európsky a britský parlament.

Skryť Vypnúť reklamu

Johnson podľa BBC dúfa, že britský parlament sa zíde 30. decembra, aby hlasoval o dohode.

EP však už varoval, že nezostáva dostatok času na to, aby stihli dohodu schváliť pred 1. januárom.

V záujme dosiahnutia dohody sa počas ostatných dní v rozhovoroch výraznejšie angažovali aj britský premiér a predsedníčka EK.

EÚ navyše hľadala právne možnosti, ako prípadnú dohodu formálne spečatiť bez odobrenia Európskym parlamentom alebo či by dohoda mohla vstúpiť do platnosti 1. januára a EP by ju dodatočne schválil neskôr.

Veľká Británia opustila euroblok 31. januára, keď sa zároveň začalo prechodné obdobie, ktorého cieľom bolo uzavrieť obchodnú dohodu.

Tá by mala zmierniť ekonomický dopad brexitu. Toto obdobie sa skončí 31. decembra. Vzniknú tak dva samostatné trhy a bude to znamenať aj koniec voľného pohybu.

Text dohody by mali zverejniť v nadchádzajúcich dňoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Merkelová: Historická dohoda

Nemecká kancelárka Angela Merkelová nazvala podľa agentúry DPA dohodu "historickou".

"Dohoda predstavuje základ pre novú kapitolu v našich vzťahoch," povedala kancelárka.

Zdôraznila, že Británia ostane dôležitým partnerom EÚ a Nemecka aj v ďalšom období.

Dosiahnutie dohody privítal aj francúzsky prezident Emmanuel Marcon.

"Európska jednota a vytrvalosť sa vyplatili," napísal na sociálnej sieti Twitter.

"Dohoda so Spojeným kráľovstvom má zásadný význam pri ochrane našich občanov, rybárov a producentov," uviedol Marcon.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

"Slávik úraduje po celom Slovensku a vďaka nedostatočne dobre napísanej smernici EÚ si urobil živnosť," povedal Sulík.

8 h
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Občianske združenie Pre lepšiu spoločnosť získalo dotácie na projekty od Slovenskej agentúry životného prostredia v celkovej výške 390-tisíc eur. Budaj oponuje, že ich žiadali ešte za bývalej vlády a kontrolovalo to viacero hodnotiacich komisií.

9 h
Prešovčania čakajú na antigénové testovanie.

Starostom podľa hnutia spôsobujú problémy neskoré a neprehľadné informácie, odvoz a likvidácia nebezpečného biologického materiálu či prehnaná byrokracia.

11 h
Celoplošné testovanie sa uskutočnilo na prelome októbra  a novembra. V Levickom okrese bolo 108 odberových miest. Jedno z nich v Kalnej nad Hronom.

Vyšetrili spolu 83 623 osôb, podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod 20 percent.

16 h