SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Pápež František vyzval veriacich k pomoci chudobným

Pripomenul, že sám Ježiš sa narodil ako chudobný vydedenec.

Polnočná omša.Polnočná omša. (Zdroj: SITA/AP)

VATIKÁN - Pápež František pri príležitosti celebrovania štvrtkovej polnočnej omše v Bazilike svätého Petra vo Vatikáne vyzval veriacich k pomoci chudobným a pripomenul, že sám Ježiš sa narodil ako chudobný vydedenec.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Tohtoročná bohoslužba bola pre protikoronavírusové obmedzenia komornejšia - zúčastnilo sa jej menej ako sto ľudí, vrátane niekoľkých kardinálov a biskupov, a konala sa skôr.

Polnočná vianočná omša sa zvyčajne slúži v hlavnej chrámovej lodi s účasťou až 10 000 veriacich, prítomní bývajú členovia diplomatického zboru z takmer 200 krajín sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

Tentoraz sa veriaci zmestili do zadnej časti svätostánku.

Omša začala o dve hodiny skôr, už o 19.30 h, aby skončila predtým, než začne v Taliansku od 22.00 h platiť nočný zákaz vychádzania.

Pápež v homílii povedal, že Vianoce by mali každého prinútiť, aby premýšľal o "našej nespravodlivosti voči toľkých našim bratom a sestrám", namiesto toho, aby sa oddával "nekonečnej túžbe po majetku a pominuteľnom potešení".

"Boh medzi nás prišiel v chudobe a v núdzi, aby nám povedal, že keď budeme slúžiť chudobným, preukážeme tak lásku k nemu," povedal 84-ročný pápež, ktorý vo štvrtok odslúžil svoju ôsmu vianočnú omšu.

Dnes prednesie hlava katolíckej cirkvi tradičné požehnanie Urbi et Orbi (Mestu a svetu). Výnimočne tak urobí vo vnútri Apoštolského paláca, aby sa vzhľadom na pandémiu koronavírusu zabránilo zhlukovaniu davov veriacich.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

V pondelok pribudlo 6203 nových prípadov a 111 úmrtí

Vyšetrili vyše 100-tisíc osôb. Podiel nakazených sa mierne zvýšil.

Zdravotník odoberá vzorku počas testovania na koronavírus.
Zahraničie

Trump zrušil zákaz vstupu cestujúcim z väčšiny Európy a Brazílie

Biden ho však zrušiť neplánuje a do platnosti má vstúpiť šesť dní po jeho zajtrajšej inaugurácii.

Zahraničie

Vyšetrujúca komisia: WHO a Čína mohli na pandémiu reagovať rýchlejšie

Komisia napísala, že je jasné, že miestne a celoštátne zdravotnícke úrady v Číne mohli v januári zaviesť opatrenia na ochranu verejného zdravia dôraznejšie.

Ilustračné foto.
Európska únia

Členské štáty budú na summite diskutovať o výhodách po zaočkovaní

Certifikáty pre zaočkovaných, ktoré garantujú privilégiá ako napríklad návštevy kina, reštaurácií alebo možnosť cestovať, sú v krajinách ako Nemecko kontroverzné. Grécko navrhlo s cieľom uľahčiť cestovanie zavedenie európskeho očkovacieho pasu.

Ilustračné foto.