BRATISLAVA – Aby sa Rómom pomohlo vymaniť z vylúčenia a vyjsť zo svojich osád, je potrebné vynaložiť ďalšie investície na bývanie a zamestnanie.
Vyplýva to zo Správy Európskej komisie proti rasizmu a intolerancii (ECRI).
ECRI sa preto domnieva, že v oblasti bývania je logické rozvíjať projekty spolufinancované z prostriedkov Európskej únie (EÚ), pretože v tejto oblasti sú potrebné jednorazové financie.
V tejto súvislosti však ECRI víta, že samosprávy kupujú domy na ubytovanie rómskych rodín a realizujú program „legalizácie“ obydlí, v ktorých bývajú Rómovia.
Zároveň ľutuje, že potenciál tohto programu, ktorý je ešte stále časovo obmedzený, niektoré samosprávy nevyužívajú a niektoré rómske obydlia sú preto naďalej nelegálne.
Materiál tiež upozorňuje, že sa nevyužívajú ani všetky finančné prostriedky, ktoré by obce mohli čerpať na pripojenie 30 percent obydlí na verejný vodovod.
V tejto súvislosti ECRI uvádza príklad dobrej praxe, ktorý spočíva v tom, že v rámci špecifických programov môžu Rómovia svojpomocne prispievať k výstavbe svojho domu.
„Občianska spoločnosť však správne poukazuje na to, že tieto programy by sa mali navrhovať tak, aby sa zároveň riešil problém rezidenčnej segregácie,“ uvádza sa v správe.
Správa zároveň pripomína, že učitelia s ktorými hovorila delegácia ECRI, upozorňovali, že mnohé rómske deti majú iba jednu sadu oblečenia. Ďalšie bývajú v domoch bez tečúcej vody, bez sociálnych zariadení, či dokonca bez elektriny, alebo si nemôžu doma robiť domáce úlohy.
„Takéto bytové pomery a extrémna chudoba sú zdrojom konštantného a toxického stresu v rómskych rodinách, čo je podľa mnohých kontaktov jedným z dôvodov záškoláctva rómskych detí a ich problémov súvisiacich so školou,“ pripomína materiál.