SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Pápež vo vianočnom posolstve vyzval na jednotu a mier vo svete

František poukázal na ťažkú situáciu detí, ktoré žijú v oblastiach konfliktov. Apeloval na ľudí, aby pomohli "chorým osobám a všetkým, ktorí sa v tomto období ocitli bez práce alebo v ťažkostiach".

Z dôvodu pandémie pápež František výnimočne vystúpil s príhovorom vo vnútri Apoštolského paláca.Z dôvodu pandémie pápež František výnimočne vystúpil s príhovorom vo vnútri Apoštolského paláca. (Zdroj: TASR/AP)

VATIKÁN - Pápež František v piatok vo svojom tradičnom vianočnom posolstve poukázal na ťažkú situáciu detí, ktoré žijú v oblastiach konfliktov, ako sú Sýria, Jemen a Irak.

Mottom tohto neobvykle nepokojného obdobia, ktoré zhoršila pandémia nového koronavírusu, považuje heslo bratstvo. Informovala o tom agentúra AFP.

"V tento deň, keď Božie slovo prišlo v podobe dieťaťa, obráťme svoj pohľad na mnoho detí vo svete, najmä na tie v Sýrii, Iraku a Jemene, ktoré stále platia vysokú cenu za vojnu," uviedol pápež v príhovore, po ktorom udelil apoštolské požehnanie Urbi et orbi (Mestu a svetu).

Skryť Vypnúť reklamu

"Nech sa ich tváre dotýkajú svedomia všetkých mužov a žien dobrej vôle, aby bolo možné riešiť príčiny konfliktov a odvážne sa usilovať o budovanie budúcnosti, ktorá povedie k mieru" uviedol.

"V tejto historickej chvíli, poznačenej ekologickou krízou a vážnou hospodárskou a sociálnou nerovnováhou zhoršenou pandémiou, je viac ako inokedy dôležitejšie, aby sme sa k sebe správali ako bratia a sestry," vyhlásil.

František pri príležitosti Prvého sviatku vianočného apeloval na ľudí, aby pomohli "chorým osobám a všetkým, ktorí sa v tomto období ocitli bez práce alebo v ťažkostiach z dôvodu ekonomických dôsledkov pandémie, ako aj ženám, ktoré zažívajú domáce násilie".

Pápež podľa agentúry Reuters takisto vyzval krajiny, aby zdieľali vakcínu proti ochoreniu COVID-19 s tým, že pandémia nepozná hranice.

Skryť Vypnúť reklamu

Z dôvodu pandémie pápež František výnimočne vystúpil s príhovorom vo vnútri Apoštolského paláca, ktorý bol odvysielaný v priamom prenose.

Tradične pápež tento prejav prednáša z balkóna vatikánskej Baziliky sv. Petra.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

V Poľsku vyšli do ulíc davy ľudí.

Rozhodnutie poľského ústavného súdu z októbra 2020 zakazujúce umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu dnes zapísali v zbierke zákonov. Vo viacerých mestách vzápätí vyšli tisíce Poliakov do ulíc protestovať.

4 h
Premiér Igor Matovič počas tlačovej besedy.

Testovanie sa zopakuje podľa premiéra v 37 okresoch, ktoré dosiahli pozitivitu vyššiu ako 1,01 percenta.

8 h
Remdesivir sa skúma ako potenciálny liek na ochorenie Covid-19.

Liečivo získalo povolenie na terapeutické využitie, zatiaľ na pol roka. Liek je už registrovaný vo viacerých krajinách, vo Francúzsku, USA, Švédsku a Nórsku.

12 h
Marine Le Penová.

Popularita prezidenta Macrona je napriek trvajúcemu chaosu ohľadom vakcinácie je pomerne vysoká, v prvom kole by získal 23-24 percent hlasov.

10 h