SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Čaputová, Šefčovič, členovia vlády a parlamentu sa dali zaočkovať

Prezidentka povedala, že rozumie obavám ľudí v prípade očkovania a vysvetlila, ako sa týmito obavami vysporiadala ona.

Prezidentka Zuzana Čaputová počas očkovania proti ochoreniu COVID-19 v Univerzitnej nemocnici Bratislava.Prezidentka Zuzana Čaputová počas očkovania proti ochoreniu COVID-19 v Univerzitnej nemocnici Bratislava. (Zdroj: SME/Marko Erd)

BRATISLAVA - Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, členovia vlády SR, zástupcovia vedenia parlamentu, náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko a eurokomisár Maroš Šefčovič sa dali dnes zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 v Univerzitnej nemocnici v Bratislave v Ružinove.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) pred očkovaním činiteľov pripomenul, že dnešným dňom sa na Slovensku začína očkovanie proti ochoreniu v nemocniciach v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach.

Zuzana Čaputová pred očkovaním upozornila, že Slovensko je v súčasnosti v najťažšom období od vypuknutia pandémie.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ale zároveň v tomto období prichádza tá najlepšia správa, a to je dostupnosť vakcíny na Slovensku. Ja som veľmi rada, ale zároveň vnímam rôzne obavy ľudí, pokiaľ ide o vakcináciu.

Tým obavám rozumiem a chápem, že sú prípustné a ľudské a môžem naznačiť to, ako som sa s nimi vysporiadala ja sama.

Zaujímala som sa, z dostupných a relevantných zdrojov, čo tá vakcína znamená. Ale najmä som dôverovala odbornosti, tak ako mnohokrát v minulosti, keď som potrebovala lekársku pomoc alebo ju potrebovali moji blízki.

Dôverujem vedeckému poznaniu a znamená to, že považujem vakcínu za tú najlepšiu cestu, ako sa z tejto situácie môžeme dostať von,“ uviedla prezidentka Čaputová.

Hlava štátu po očkovaní povedala, že bolo rýchle a bezbolestné.

„Samozrejme o tri týždne dostanem druhú dávku a potom dva až tri dni na to, by môj organizmus mal zareagovať spôsobom, že by som mala byť imúnna,“ dodala.

Podpredseda Európskej komisie (EK) pre medziinštitucionálne vzťahy Maroš Šefčovič verí, že rok 2021 bude rokom ozdravenia a naštartovania ekonomiky.

Skryť Vypnúť reklamu

Po očkovaní sa cítil eurokomisár veľmi dobre a ubezpečil všetkých občanov Slovenska, že EK a všetky odborné špičky robili maximum preto, aby proces schvaľovania vakcíny bol absolútne dôsledný.

„Všetci si uvedomujeme tú obrovskú zodpovednosť, ktorá nám bola zverená, keď sme túto vakcínu ako EK po rozhodnutí Európskej liekovej agentúry schvaľovali.

Pracovali sme na tom v podstate od začiatku pandémie, keď sme investovali obrovské množstvo prostriedkov do toho, aby sa ten vývoj vakcíny skutočne rozbehol veľmi rýchlo, čo nám umožnilo zadovážiť si aj predkupné právo.

Dnes máme skutočne dostatok vakcín pre každého jedného občana SR a Európskej únie (EÚ) a som presvedčený, že dokážeme pomôcť aj krajinám v našom okolí, či už na Balkáne alebo vo východnej Európe,“ skonštatoval po očkovaní Šefčovič.

Skryť Vypnúť reklamu

Spomenul aj to, že vďaka EÚ mali členské krajiny lepšiu vyjednávaciu pozíciu s farmaceutickými spoločnosťami.

Podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí) sa po vakcinácii tiež cítil dobre a vyzval všetkých ľudí, aby sa nechali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19.

To, že sa dali ako prvý zaočkovať politici, je podľa Šeligu snaha ísť príkladom, a nie je to gesto nadradenosti.

„Ja som včera zachytil vyjadrenie predsedu strany Smer-SD Roberta Fica, ktorý sa silou mocou snaží, keďže sa mu nie veľmi dobre politicky darí, vytĺkať politicky kapitál zo všetkého. Takto ohrozuje aj ľudí.

Každý, kto chce, si nájde relevantné informácie o vakcíne a vie sa dočítať, akým spôsobom bola vyvíjaná a na základe čoho funguje. Môže si to overiť a slobodne sa rozhodnúť.

Skryť Vypnúť reklamu

Mňa mrzí, ak nejakí politici, tým myslím aj Petra Pellegriniho (Hlas-SD), len kvôli prieskumom verejnej mienky a vytĺkaniu politického kapitálu zahadzujú štátnickosť a zdravý rozum do koša,“ uzavrel Šeliga.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Elke Breitenbachová.

To je hrubo protiústavné," hovorí o návrhu právnik, keďže preferencie založené na etnickom pôvode sú výslovne zakázané.

2 h
Ilustračné foto.

Rozhodnutie o tom, že sa v tomto školskom roku ruší len externá časť maturitnej skúšky považuje aliancia za nie veľmi šťastné.

15 h
Protesty v Rusku sprevádza masívne zatýkanie.

Ruská polícia mlátila ľudí obuškami. Moskva obvinila USA zo zasahovania do vnútorných záležitostí.

16 h
Arcibiskup José Horacio Gomez.

"Nemôžeme mlčať, keď je skoro milión nenarodených detí každý rok zavrhnutých v našej krajine," uvádza sa v liste.

20 h