SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Výpoveď jednej osoby nikdy nestačí na obvinenie niekoho iného, tvrdí Kurilovská

„Nie je to také jednoduché, že niekto len niečo povie a na základe toho sa zrazu začnú veľké razie, zadržania osôb a návrhy na stíhanie. Každá tá skutočnosť musí byť niečím podložená a musí byť overená,“ zdôraznila odborníčka.

Rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave Lucia Kurilovská.Rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave Lucia Kurilovská. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA – Výpoveď jednej osoby nikdy nepostačuje na to, aby bola iná osoba obvinená z trestného činu.

V rozhovore to uviedla rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave a odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská.

V rámci medializovaných trestných káuz začalo niekoľko obvinených spolupracovať s políciou (bývalý šéf národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernard S. alebo bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít M.).

Advokáti iných obvinených osôb však často napádajú takzvaných "svedkov kajúcnikov" s tým, že za účelom zaručenia si beztrestnosti chcú poškodiť ich klientom.

„Ono to nie je také jednoduché, že niekto len niečo povie a na základe toho sa zrazu začnú veľké razie, zadržania osôb a návrhy na väzobné stíhanie. Každá tá skutočnosť musí byť niečím podložená a musí byť overená,“ zdôraznila Kurilovská.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalšie dôkazy podľa nej musia spolu s výpoveďou svedka tvoriť „mozaiku, kde všetko do seba zapadá“ a kde neexistujú dôvodné pochybnosti, aby bolo vznesené obvinenie.

„Je to určitý podporný dôkaz, z ktorého potom získavame ďalšie dôkazy,“ uviedla.

Zároveň Kurilovská pripomína, že spolupracujúci obvinený je silný inštitút, v rámci ktorého môže byť obvinenému dokonca zastavené trestné stíhanie. Od zavedenia tohto inštitútu ho podľa nej sprevádzali polemiky.

„Či predsa nie je vhodnejšou cestou ustanovenie len podmienečného zastavenia trestného stíhania alebo výrazné uplatnenie mimoriadneho zníženia trestu, respektíve ako poľahčujúce okolnosti v rámci spolupráce. V aplikačnej praxi sa v prevažnej miere uplatňuje podmienečné zastavenie trestného stíhania spolupracujúceho obvineného, pri ktorom je možné stanoviť skúšobnú dobu dva až 10 rokov,“ vysvetlila s tým, že konečné rozhodnutie je na dozorovom prokurátorovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodala, že na základe výpovedí spolupracujúcich obvinených sa podarilo rozložiť množstvo organizovaných a zločineckých skupín.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Policajná akadémia nepredĺžila zmluvy poslancovi Blahovi a analytikovi Chmelárovi

Obaja za tým vidia dôsledky ich kritiky vládnej strany OĽaNO. Minister vnútra Mikulec, pod ktorého rezort škola patrí, kontruje, že sa pôsobením oboch nikdy nezaoberal ani zaoberať nebude a že vyjadreniami im šlo iba o upútanie pozornosti na sociálnych sieťach.

Slovensko

Pri spojení Bratislavy a Košíc sa treba zamerať na rýchlu železnicu, navrhuje inštitút

Podľa inštitútu IstroAnalytica by sa mal realizovať projekt vysokorýchlostného železničného spojenia Bratislavy a Košíc novou južnou trasou s cestovnou rýchlosťou do 400 kilometrov za hodinu.

Ilustračné foto.
Slovensko

V pondelok pribudlo 6203 nových prípadov a 111 úmrtí

Vyšetrili vyše 100-tisíc osôb. Podiel nakazených sa mierne zvýšil.

Zdravotník odoberá vzorku počas testovania na koronavírus.
Zahraničie

Trump zrušil zákaz vstupu cestujúcim z väčšiny Európy a Brazílie

Biden ho však zrušiť neplánuje a do platnosti má vstúpiť šesť dní po jeho zajtrajšej inaugurácii.