SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Pfizer porovnal vedľajšie účinky vakcíny proti Covid-19 s bežne dostupným liekom

V USA bolo k 27.decembru zaočkovaných už 1,9 milióna ľudí a hlásili zatiaľ dokopy 7 závažných alergických reakcií. Pre porovnanie každý deň zomiera v USA okolo 3-tisíc ľudí v súvislosti s Covidom-19.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA - Najmä na sociálnych sieťach sa šíria rôzne informácie o vedľajších účinkoch novej vakcíny.

Zareagoval na to výrobca spoločnosť Pfizer/BioNTech, ktorý uverejnil príbalový leták, v ktorom presne popísal vedľajšie účinky vakcíny, informuje Ministerstvo zdravotníctva na svojej facebookovej stránke.

Vedľajšie účinky vakcíny proti Covid-19 sú porovnateľné s vedľajšími účinkami bežných liekov, ako je napríklad Ibalgin, píše sa v článku, ku ktorému je pripojená prehľadná infografika (viď dole).

Skryť Vypnúť reklamu

"Je dôležité, aby boli tieto vedľajšie účinky známe, preto o nich proaktívne a otvorene hovoríme. Väčšina vedľajších účinkov sú mierne a dočasné, nevyžadujú zdravotnú starostlivosť," tvrdí ministerstvo.

Medzi závažnejšie vedľajšie účinky podľa neho patria závažné alergické reakcie (anafylaktický šok), ktoré sa ale vyskytujú extrémne zriedkavo.

"Napríklad, v USA bolo k 27.decembru zaočkovaných už 1,9 milióna ľudí a hlásili zatiaľ dokopy 7 závažných alergických reakcií. Pre porovnanie, v súčasnosti každý deň zomiera v USA okolo 3-tisíc ľudí v súvislosti s Covidom-19."

Jednou z výhrad voči vakcínam proti Covid-19 bolo, že nie sú dostatočne otestované v praxi.

Dnes platí, že okrem klinických testov, ktorými táto vakcína musela prejsť, a ktoré schválilo množstvo liekových agentúr z rôznych krajín sveta, do dnešného dňa už bolo vakcínou spoločnosti Pfizer/BioNTech očkovaných viac ako 5 miliónov ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

"Bezpečnosť vakcíny sa potvrdzuje a očkovanie sa rozbieha v ďalších krajinách," uzatvára článok ministerstva, ktoré za inšpiráciu k tomuto príspevku poďakovalo analytikovi Martinovi Smatanovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Poslanec Takáč si myslí, že pri cestovaní by očkovanie nemalo byť jedinou možnosťou, ako alternatívu by ponúkol PCR test. Je za to, aby sa Slovensko pri zabezpečovaní vakcín obrátilo aj na východ.

2 h
V Nolčove prebieha testovanie len dnes.

Povedal, kedy sa otvoria obchody - ak krajina prejde na covid automat a počet pozitívnych testov klesne pod 5000.

3 h
Rokovanie 22. schôdze Národnej rady SR.

Súčasná koalícia by tak v parlamente nemala väčšinu, spolu by mali len 56 kresiel.

5 h
Daniel Lipšic v rozhovore pre denník SME.

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga skonštatoval, že na Lipšicovi sa ešte koalícia nezhodla a všetci štyria kandidáti majú svoje kvality.

6 h