SME
Sobota, 6. marec, 2021 | Meniny má Radoslav, RadoslavaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Pfizer porovnal vedľajšie účinky vakcíny proti Covid-19 s bežne dostupným liekom

V USA bolo k 27.decembru zaočkovaných už 1,9 milióna ľudí a hlásili zatiaľ dokopy 7 závažných alergických reakcií. Pre porovnanie každý deň zomiera v USA okolo 3-tisíc ľudí v súvislosti s Covidom-19.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA - Najmä na sociálnych sieťach sa šíria rôzne informácie o vedľajších účinkoch novej vakcíny.

Zareagoval na to výrobca spoločnosť Pfizer/BioNTech, ktorý uverejnil príbalový leták, v ktorom presne popísal vedľajšie účinky vakcíny, informuje Ministerstvo zdravotníctva na svojej facebookovej stránke.

Vedľajšie účinky vakcíny proti Covid-19 sú porovnateľné s vedľajšími účinkami bežných liekov, ako je napríklad Ibalgin, píše sa v článku, ku ktorému je pripojená prehľadná infografika (viď dole).

Skryť Vypnúť reklamu

"Je dôležité, aby boli tieto vedľajšie účinky známe, preto o nich proaktívne a otvorene hovoríme. Väčšina vedľajších účinkov sú mierne a dočasné, nevyžadujú zdravotnú starostlivosť," tvrdí ministerstvo.

Medzi závažnejšie vedľajšie účinky podľa neho patria závažné alergické reakcie (anafylaktický šok), ktoré sa ale vyskytujú extrémne zriedkavo.

"Napríklad, v USA bolo k 27.decembru zaočkovaných už 1,9 milióna ľudí a hlásili zatiaľ dokopy 7 závažných alergických reakcií. Pre porovnanie, v súčasnosti každý deň zomiera v USA okolo 3-tisíc ľudí v súvislosti s Covidom-19."

Jednou z výhrad voči vakcínam proti Covid-19 bolo, že nie sú dostatočne otestované v praxi.

Dnes platí, že okrem klinických testov, ktorými táto vakcína musela prejsť, a ktoré schválilo množstvo liekových agentúr z rôznych krajín sveta, do dnešného dňa už bolo vakcínou spoločnosti Pfizer/BioNTech očkovaných viac ako 5 miliónov ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

"Bezpečnosť vakcíny sa potvrdzuje a očkovanie sa rozbieha v ďalších krajinách," uzatvára článok ministerstva, ktoré za inšpiráciu k tomuto príspevku poďakovalo analytikovi Martinovi Smatanovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Po stretnutí sú na programe medzináboženské modlitby v starovekej lokalite Ur. Podľa Biblie je to domovské mesto patriarchu Abraháma, praotca troch monoteistických náboženstiev - judaizmu, kresťanstva a islamu.

3 h
Ilustračné foto.

Spolu vyšetrili vyše 300-tisíc osôb. Podiel nakazených v oboch prípadoch testovania klesol.

4 h
Vera Pechtelevová sa stala obeťou domáceho násilia a ľahostajnosti polície.

Domáce násilie polícia v Rusku zvyčajne nerieši. Aj trest, ktorý prokuratúra žiada pre vraha, je pre mnohých smiešny. Prepis hovorov na záchrannú linku mrazí ľahostajnosťou.

5 h
Reportér Donald McNeil.

Progresívny teror: Výsluchy a vyšetrovanie slov, ktoré špičkový reportér povedal pri debatách so študentmi, pripomínajú metódy, ktoré boli typické u nás počas budovania svetlých zajtrajškov.

19 h