SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Od polnoci budú zatvorené všetky lyžiarske strediská

Zamestnanie bude povolené len formou "home office". Zakázané budú aj cesty do prírody mimo okresu. Zatvoriť sa majú aj kostoly.

Lyžiarske strediská sú na Silvestra otvorené posledný deň.Lyžiarske strediská sú na Silvestra otvorené posledný deň. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA – Opatrenia prijaté v polovici decembra nemajú dostatočný efekt a situácia je veľmi kritická.

Na štvrtkovej tlačovej konferencii to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Vláda preto schválila sprísnenie opatrení, ktoré navrhovalo konzílium odborníkov a schválila ich Pandemická komisia vlády SR ešte 11. decembra.

Šéf rezortu zdravotníctva upozornil, že Slovensko je na základe vládou schváleného COVID automatu celé v čiernej zóne.

Prísny zákaz vychádzania

Na Slovensku bude od 5.00 h 1. januára 2021 platiť prísny zákaz vychádzania s minimom výnimiek.

Skryť Vypnúť reklamu

Opatrenie bude platiť do 24. januára.

Kabinet výrazne zúžil okruh výnimiek, najzásadnejším je zrušenie stretávania sa s blízkymi v tzv. bubline.

Ako vysvetlil Krajčí, doterajšie bubliny sa rušiť nemusia, nesmú sa však vytvárať nové. Obmedzenie mobility má dosiahnuť aj zákaz cestovania medzi okresmi.

Od polnoci budú zavreté všetky lyžiarske strediská

Od polnoci 1. januára budú rozhodnutím hlavného hygienika zavreté všetky lyžiarske strediská.

Menia sa aj podmienky pre hotely - už ubytovaní hostia môžu ostať, bez možnosti predĺžiť si pobyt. Zároveň hotel nesmie prijať nových hostí.

Informoval o tom na sociálnej sieti minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina).

"Uvedomujeme si, že je to nepríjemné a nekomfortné, ale sme vo veľmi náročnom období, keď musíme strpieť viac ako inokedy. Snáď sa už čoskoro budeme môcť všetci stretnúť bez obmedzení na lyžovačkách, žúroch a iných spoločenských podujatiach. Dovtedy, prosím buďme zodpovední, robíme to pre seba a svojich blízkych," doplnil na sociálnej sieti Doležal.

Skryť Vypnúť reklamu

Do zamestnania, len ak sa nedá z domu

Zamestnanie bude povolené len formou "home office". Výnimku budú mať zamestnanci vzhľadom na povahu ich práce a na základe rozhodnutia zamestnávateľa, informoval Krajčí.

Opatrenie má platiť od piatka (1. 1.) do 24. januára.

"Rozhodli sme sa, že nezastavíme výrobu vo veľkých fabrikách, pôjdeme cestou čo najväčšieho minimalizovania počtu pracovníkov," uviedol Krajčí, ktorý zdôraznil, že aj na základe odporúčania konzília odborníkov sa rozhodli zatiaľ neisť cestou zatvárania pracovísk.

"Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať, ale zatiaľ sme sa rozhodli najtvrdší kritický variant lockdownu nepoužiť," povedal.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) priznal, že sám bol proti tomu, aby sa zatvárali veľké prevádzky.

Skryť Vypnúť reklamu

"To, že Slovensko relatívne dobre ekonomicky prežilo prvú vlnu, bolo tým, že sme dokázali ochrániť zamestnancov v podnikoch, ktoré tvoria väčšinu HDP. Mohli platiť dane, odvádzať odvody, tým sa nám nezrútila ekonomika a mali sme aj na vyplácanie pomoci tým, ktorí pracovať nemohli," dodal.

Ak by sa zatvorili veľké výrobné prevádzky, malo by to podľa neho nedozerné ekonomické i sociálne dosahy.

Krajniak tiež verí, že počas začiatku januára už bude k dispozícii dostatok testov, aby bolo možné zabezpečiť s veľkými zamestnávateľmi pravidelné testovanie zamestnancov.

Teraz je to podľa neho na zamestnávateľoch, aby určili režim, v ktorom dokážu čo najviac pracovníkov nechať pracovať z domu, respektíve minimalizovať počet ľudí priamo na pracoviskách.

Skryť Vypnúť reklamu

Pripomenul, že tí, ktorí budú musieť za prácou cestovať, respektíve budú musieť pre pracovné povinnosti opustiť trvalé bydlisko, majú mať potvrdenie od zamestnávateľa, ktorým bude potrebné sa preukázať pri prípadnej kontrole bezpečnostných zložiek.

Naznačil, že ďalšou možnosťou sprísnenia kontroly by boli SMS správy, ktorými by sa zaregistrovali tí, čo opustia bydlisko z dôvodu povolených výnimiek, teda nielen v prípade práce.

Nevyhnutné životné potreby

Povolená bude aj cesta s cieľom zaobstarania nevyhnutných životných potrieb - potravín, liekov, zdravotníckych prostriedkov, hygienického a drogériového tovaru, krmiva a ďalších potrieb pre zvieratá, pohonných látok.

Povolené bude aj "venčenie", no len v okruhu 1000 metrov v okolí bydliska

Skryť Vypnúť reklamu

Taktiež má výnimku cesta do zdravotníckych zariadení s cieľom neodkladnej zdravotnej starostlivosti, cesta do lekárne či na testovanie na nový koronavírus.

Iba v rámci okresu

Zo zákazu je vyňatá aj cesta na pohreb, na ktorom sa môže zúčastniť len šesť osôb.

Výnimku zo zákazu vychádzania má aj cesta do poisťovne, banky, do servisu motorových vozidiel.

Povolené je tiež vycestovať v prípade zabezpečenia starostlivosti o blízku osobu, ktorá je na takúto starostlivosť odkázaná.

Povolený ostáva pobyt v prírode, no iba v rámci okresu, respektíve v prípade Bratislavy a Košíc v rámci mesta.

Situácia je vážna

Ako Krajčí uviedol, sedemdňový priemer prírastku pozitívne testovaných je 5 494.

Pozitivita z PCR testov je vyššia ako 25 %, v prípade antigénových testov je to 8,8 %.

Skryť Vypnúť reklamu

Situácia je podľa ministra veľmi vážna aj v nemocniciach, počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 je aktuálne 2 672, ventilovaných je 228 z nich.

Prognóza k 11. januáru je viac ako tritisíc hospitalizovaných. Rastie taktiež denný počet úmrtí na pľúcnu formu COVID-19.

Zároveň výrazne poklesol počet voľných lôžok s kyslíkom pre COVID pozitívnych pacientov, záchranárske kapacity sú na pokraji možností.

"Vypätá situácia je aj so zdravotníckym personálom, aktuálne je 3 100 úväzkov zdravotníkov, ktorí sú práceneschopní,“ dodal minister.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas informoval, že Úrad verejného zdravotníctva bude pracovať na vyhláške s novými opatreniami ešte vo štvrtok večer.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Medzi životne dôležité bezpečnostné záujmy SR patrí zachovanie jej nezávislosti, zvrchovanosti, územnej celistvosti a nedotknuteľnosti hraníc, právneho štátu a demokratického ústavného zriadenia, ako aj ochrana života a zdravia, základných práv a slobôd jej obyvateľov.

1 h
Zásah belgických policajtov proti Jozefovi Chovancovi.

Europoslanca Štefanca (KDH) teší, že sa o prípad zaujímajú aj najvyššie orgány Európskej únie. Verí, že spravodlivosť bude dosiahnutá.

2 h
Bratislava cez víkend vytvorí viacero odberových miest, ponúkne aj niekoľko vozidiel MHD s vlastnými odberovými tímami.

Vyšetrili vyše 88-tisíc osôb. Podiel nakazených PCR testami opäť stúpol nad 20 percent. Celkový počet zaočkovaných občanov je 115 399.

5 h
Lekár sa stará o pacienta v nemocnici v Los Angeles.

Slovensko sa v tomto rebríčku umiestnilo na prekvapujúcom mieste.

3 h