SME
Pondelok, 26. júl, 2021 | Meniny má Anna, HanaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Sprísnenie opatrení bolo nevyhnutné na ochranu najbezbrannejších, vysvetlil premiér

Upozornil, že situácia je mimoriadna a najťažšia v histórii Slovenska. "Sme uprostred veľmi ťažkej krízy, máme plné nemocnice," uviedol Matovič. Opatrenia podporila aj prezidentka Čaputová.

Premiér Igor Matovič a prezidentka Zuzana Čaputová.Premiér Igor Matovič a prezidentka Zuzana Čaputová. (Zdroj: TASR, SITA)

BRATISLAVA - Sprísnenie opatrení od nového roka je podľa premiéra Igora Matoviča (OĽANO) nevyhnutné na ochranu života a zdravia najbezbrannejších, teda starých a chorých ľudí.

"Je to naša povinnosť, a len takto dokážeme, keď nám záleží aj na životoch cudzích ľudí, že sme ľudia," povedal šéf kabinetu vo videu na sociálnej sieti.

Upozornil, že situácia je mimoriadna a najťažšia v histórii Slovenska.

"Sme uprostred veľmi ťažkej krízy, máme plné nemocnice," uviedol.

Vyzval preto ľudí, aby sa spoločnými silami urobilo všetko pre vyhnutie sa kolapsu nemocníc.

Skryť Vypnúť reklamu

"Je len na našej zodpovednosti, akú budúcnosť zdravotníkom prichystáme," pripomenul.

Premiér poukázal na to, že novým koronavírusom je na Slovensku nakazený približne každý desiaty až dvadsiaty.

"Riziko, že stretnete takéhoto človeka, je mimoriadne, preto vás prosím a vyzývam k tomu, buďte mimoriadne opatrní, prosím nestretajte sa s cudzími ľuďmi, ak nemusíte, nepúšťajte si k sebe domov a nechoďte na návštevy ani k druhým ľuďom, nech je to akokoľvek blízka rodina, ochránite tak samých seba aj ich," zhrnul Matovič.

Prezidentka: Opatrenia majú moju podporu

Opatrenia prijaté vládou v boji proti pandémii považuje prezidentka SR Zuzana Čaputová za potrebné a majú jej podporu.

Pripomenula, že situácia je mimoriadne vážna a nevie sa, ako dlho potrvá.

Skryť Vypnúť reklamu

Zlepšenie ukáže až stav v nemocniciach v nasledujúcom období.

"Prispieť k zlepšeniu situácie môžeme aj tým, že nebudeme hľadať ich slabé miesta, ale z vlastného rozhodnutia sa na nevyhnutný čas dobrovoľne izolujeme a obmedzíme všetky svoje kontakty na minimum," uviedla hlava štátu.

Dodala, že každý jeden kontakt môže byť dnes rizikový.

Sprísnené opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 prišli podľa Čaputovej v hodine dvanástej.

"O čo nepopulárnejšie je výrazné obmedzenie pohybu počas vrcholiacich sviatočných dní a rozbehnutých dovoleniek, o to je dnes potrebnejšie," povedala.

Po obmedzení pohybu ľudí volali lekári, ktorí si najviac zo všetkých uvedomovali mieru problému, epidemiológovia, vedci a každý, kto vidí počty infikovaných, hospitalizovaných a mŕtvych, poznamenala prezidentka.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň upozorňuje, aby sa ľudia pripravili na náročné dni a držali spolu. Ochrana zdravia a životov musí byť podľa Čaputovej na prvom mieste.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

"Deti vo veku 10 či 11 rokov by nemali byť sexuálne aktívne a akákoľvek politika, ktorá by takýto nápad podporovala, je zvrátená a a pomáha tým, ktorí chcú sexuálne využívať deti," oponuje jeden z kritikov.


echo24.cz 11 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 10 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 10 h
Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


14 h