BOSTON - Pozornosť vzbudil nedávny jazyk použitý fakultou medicíny americkej Harvardskej univerzity, ktorá je najstaršou v USA.
V príspevku upozorňujúcom na panelovú diskusiu o skúsenostiach s tehotenstvom a pôrodom etnických menšín označila fakulta ženy výrazom "tehotní a rodiaci ľudia".
Na štátnej univerzite v meste Boise v Idahu zase vznikla študentská organizácia Klub menštruálnej spravodlivosti, ktorý pohlavia rozlišuje výrazmi "menštruujúci" a "nemenštruujúci", píše server echo24.cz.
"Celosvetovo prežívajú tehotní a rodiaci ľudia z radov etnických menšín horšie dôsledky a skúsenosti s tehotenstvom a pôrodom. Tieto nepomery ďalej zdôraznil covid-19," napísala fakulta na Twitteri.
Práve nezvyklé označenie žien si vyslúžilo značnú kritiku z radov užívateľov Twitteru.
"Redukovať nás na, rodiacich ľudí 'je odporné, ale tiež to jasne ukazuje, prečo sú ženy v lekárskej vede nedostatočne zastúpené. Vaša nenávisť k nám nemôže byť jasnejšia. My sme ženy a nenecháme sa odstrčiť stranou, " uviedla jedna z užívateliek.
"Pristupujú k slovu žena ako k nejakej urážke, ktorú si nemôžu dovoliť vysloviť," myslí si ďalšia.
Niektorí používatelia upozorňujú na to, že nepriamo redukovať zmysel existencie žien iba na rodenie detí je vysoko urážlivé, predovšetkým s ohľadom na históriu černošských žien, ktoré bývali v Amerike počas otroctva systematicky nútené do tehotenstva.
Práve černošská menšina pritom bola jednou z tých, o ktorých panel hovoril.
Univerzita vysvetlila zvolenie výrazu tým, že chcela "zahrnúť tých, ktorí sa identifikujú ako nebinárni alebo transgender, pretože nie všetci, ktorí rodia, sa identifikujú ako, ženy 'alebo, dievčatá'".
Univerzita vysvetlila, že nechcela akokoľvek odľudšťovať ženy a že chápe odozvu na túto terminológiu, ospravedlnenie však nevydala.
"Menštruujúce a nemenštruujúce"
Študentská organizácia na univerzite v Boise zvolila inú metódu rozlišovania pohlavia.
Klub menštruálnej spravodlivosti na svojich stránkach uvádza, že "prijíma všetkých členov, menštruujúcich i nemenštruujúcich".
Vedúca klubu Rylie Wieselerová uviedla, že nepoužívajú termín ženy, aby boli viac inkluzívni.
"Snažíme sa byť inkluzívny. Preto používame výraz "menštruujúce" namiesto "ženy". Veľa ľudí, ktorí menštruujú, sa neidentifikuje ako ženy," vysvetľuje.
Klub si dáva za cieľ zvyšovať povedomie o menštruácii a bojovať so stigmami, ktoré ju obklopujú. Na univerzitnom kampuse tiež organizuje množstvo vzdelávacích akcií.