SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Časopis sa musel ospravedlniť za výzvu, aby ľudia po Vianociach športovali a schudli

"Cvičenie je oslavou toho, čo telo dokáže, nie trest za to, čo človek zjedol!" komentovala tweet odborníčka na výživu

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: FOTOLIA)

LONDÝN - Britský časopis o športe a zdravom životnom štýle Women 'Fitness sa musel ospravedlniť za tweet, v ktorom vyzýval čitateľky, aby išli "spáliť vianočné kalórie".

Kým odborníci na zdravý životný štýl časopis kritizovali za to, že cvičenie predstavuje ako trest za nadmerné jedenie, mnohých používateľov Twitteru pobúrila predstava, že je potrebné nadmerné kalórie spaľovať.

O prípade informuje The Insider, píše server echo24.cz.

"Idete si von zabehať, na prechádzku alebo sa prejsť na bicykli? Dnešok je skvelý deň na spálenie vianočných kalórií ... zverejnite tu svoje fotky!" napísal časopis na Twitteri 27. decembra.

Skryť Vypnúť reklamu

Negatívne reakcie na seba nenechali dlho čakať.

"Cvičenie je oslavou toho, čo telo dokáže, nie trest za to, čo človek zjedol!" komentovala tweet odborníčka na výživu Rhiannon Lambertová.

Psychiatrička Sarah Vohrová v už zmazanom tweete vyhlásila, že výrazy, ktoré časopis použil, sú "vysoko znepokojujúce a problematické".

"Nemali by sme jedlu a cvičenie pripisovať morálne hodnoty... na klinike vídam až príliš často dôsledky týchto škodlivých marketingových kampaní. Prečo popredný magazín o fitness neupozorňuje na pozitívne psychické a fyzické vplyvy chodenia von a cvičenia: lepšia nálada, lepší spánok, viac energie a podobne. Aké sklamanie."

Women 'Fitness Vohrové odpovedal, že sa nesnažil tvrdiť, že ľudia musia schudnúť.

Skryť Vypnúť reklamu

"Skutočnosťou je, že niektorí ľudia toho zjedli viac ako obvykle a môžu mať pocit, že s tým chcú niečo urobiť. Alebo s tým niektorí ľudia nemusia mať problém."

Výzva pohoršila aj bežných užívateľov Twitteru.

"Čo tak len cvičiť pre zábavu? Skôr než vyzývať ľudí, aby sa cítili previnilo a vnímali jedlo ako dobré a zlé?" napísala jedna užívateľka.

"Robíte z kalórií niečo zlé, tvrdíte, že musíme cvičiť a cítiť sa previnilo za to, že si vychutnávame jedlo," uviedla ďalšia.

"Neurobím nič z toho, zjem toľko čokolády, koľko vážim a nebudem sa kvôli tomu cítiť previnilo! Nemyslím, že by ste mali po takto mizernom roku zverejňovať takéto veci!" napísala ďalšie.

Women 'Fitness zverejnil 28. decembra ospravedlnenie.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ospravedlňujeme sa všetkým, ktoré pobúril náš nedávny príspevok o chodení von a zhadzovaní vianočných kalórií. Snažili sme sa vás povzbudiť k cvičeniu, k zdieľaniu svojich fotiek a k tomu, aby ste nečakali až do januára, ak máte nejaké fitness ciele alebo chudnutie. Vieme, že nie každý cvičí preto, aby schudol. "

Rad odborníkov na výživu popiera názor, že by sa cvičenie malo brať primárne ako metóda chudnutia. Bežné cvičenie predstavuje len asi 5 až 10% dennej spotreby energie, uviedol pre The Insider nutričný ​​expert a osobný tréner Graeme Tomlinson.

K úspešnému chudnutiu sa skôr odporúča úprava jedálnička.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

"Deti vo veku 10 či 11 rokov by nemali byť sexuálne aktívne a akákoľvek politika, ktorá by takýto nápad podporovala, je zvrátená a a pomáha tým, ktorí chcú sexuálne využívať deti," oponuje jeden z kritikov.


echo24.cz 10 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 8 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 8 h
Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


13 h