SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Islamizmus vo Francúzsku: Vystrašený učiteľ radšej odišiel, keď sa ho škola nezastala

Rodič zaútočil na profesora kvôli prednáške o sekularizmu. Jeho dcéra neskôr prišla do školy s nožom. Škola sa učiteľa nezastala a profesori vstúpili do štrajku.

Stredná škola v Lyone.Stredná škola v Lyone. (Zdroj: Twitter Café pédagogique)

PARÍŽ - Strach panuje na francúzskych školách, ale vzniká prvý odpor. Ani barbarské sťatie hlavy učiteľa Samuela Patyho čečenským migrantom totiž nezastavilo vyhrážky učiteľom ani podriaďovanie sa škôl vonkajšiemu tlaku islamu, píše server echo24.cz.

Nedávno napadnutý stredoškolský učiteľ v Lyone bol nútený dokonca vlastnú školu opustiť, vedenie zariadenia ho nepodporilo.

Rozhorčený učiteľský zbor však v pondelok vstúpil do štrajku a žiada zmeny.

K udalosti došlo symbolicky v škole, kde začínal svoju kariéru zavraždený Paty, píšu miestne francúzske médiá.

Skryť Vypnúť reklamu

Na učiteľa dejepisu a zemepisu na strednej škole Battières College v piatom lyonskom okrsku zaútočil jeden z rodičov žiaka, ktorému sa nepáčilo prednášanie kurzu sekularizmu.

Médiá sa pritom napodiv úzkostlivo vyhýbajú akejkoľvek zmienke o tom, či malo ísť o moslimskú rodinu. Avšak z kontextu to vyplýva.

Udalosť sa stala už 9. novembra, zhodou okolností len týždeň po tom, čo si stredné a vysoké školy celoštátne pietne pripomenuli brutálnu vraždu učiteľa Patyho, ktorá otriasla celou krajinou.

Profesor po slovnom napadnutí podal sťažnosť, ale rodina žiaka odmietla akékoľvek "zmierovacie konanie."

Od tej doby bol učiteľ v pracovnej neschopnosti a vedenie školy nebolo schopné alebo ochotné vec riešiť a za učiteľa sa postaviť.

Navyše následne dcéra tohto istého rodiča, ktorá tiež navštevuje túto strednú školu, prišla do triedy s nožom.

Skryť Vypnúť reklamu

Vystrašený učiteľ sa radšej rozhodol školu, kde začínal svoju kariéru aj zavraždený Paty, radšej opustiť.

To sa jeho kolegovia z učiteľského zboru dozvedeli až pred vianočnými sviatkami.

Teraz v pondelok, prvý deň školy po sviatkoch, sa okamžite rozhodli podporiť svojho kolegu proti ustráchanému vedeniu školy a vstúpili do štrajku.

Tá pokračovala aj v utorok, zatiaľ bez úspechu.

"Po atentáte na Samuela Patyho je už taká situácia neprijateľná," komentuje udalosť v Battières College vysokoškolský učiteľ histórie z Lyonu Christophe Capuano, kamarát a niekdajší kolega Patyho.

"Musí odísť zadnými dverami, skryto, je to on, obeť, kto musí zmeniť zariadenie," vyhlasujú kolegovia učiteľa z Battières College.

Rokovania vedenia školy považujú za škandalózne.

Skryť Vypnúť reklamu

"Čakali sme na reakciu vedenia, ale žiadna nebola. 15. novembra priniesla dokonca dcéra toho istého rodičia so sebou do školy zbraň, nôž. Bola vylúčená na jeden deň, bez toho, aby išla pred disciplinárnu radu. A vedenie stále nereagovalo," rozhorčene reagujú učitelia.

Upozorňujú, že školské inštitúcie učiteľa stavajú do prvej línie v boji za sekuralizmus (proti postupujúcemu islamu), a keď sú potom vystavení tlaku a útokom, vedenie škôl od nich dáva ruky preč.

Štrajkujúci učiteľský zbor Battières College žiada riadne prerokovanie udalosti a vylúčenie detí dotknutého rodiča zo školy.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

V Poľsku vyšli do ulíc davy ľudí.

Rozhodnutie poľského ústavného súdu z októbra 2020 zakazujúce umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu dnes zapísali v zbierke zákonov. Vo viacerých mestách vzápätí vyšli tisíce Poliakov do ulíc protestovať.

4 h
Premiér Igor Matovič počas tlačovej besedy.

Testovanie sa zopakuje podľa premiéra v 37 okresoch, ktoré dosiahli pozitivitu vyššiu ako 1,01 percenta.

7 h
Remdesivir sa skúma ako potenciálny liek na ochorenie Covid-19.

Liečivo získalo povolenie na terapeutické využitie, zatiaľ na pol roka. Liek je už registrovaný vo viacerých krajinách, vo Francúzsku, USA, Švédsku a Nórsku.

12 h
Marine Le Penová.

Popularita prezidenta Macrona je napriek trvajúcemu chaosu ohľadom vakcinácie je pomerne vysoká, v prvom kole by získal 23-24 percent hlasov.

10 h