SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Islamizmus vo Francúzsku: Vystrašený učiteľ radšej odišiel, keď sa ho škola nezastala

Rodič zaútočil na profesora kvôli prednáške o sekularizmu. Jeho dcéra neskôr prišla do školy s nožom. Škola sa učiteľa nezastala a profesori vstúpili do štrajku.

Stredná škola v Lyone.Stredná škola v Lyone. (Zdroj: Twitter Café pédagogique)

PARÍŽ - Strach panuje na francúzskych školách, ale vzniká prvý odpor. Ani barbarské sťatie hlavy učiteľa Samuela Patyho čečenským migrantom totiž nezastavilo vyhrážky učiteľom ani podriaďovanie sa škôl vonkajšiemu tlaku islamu, píše server echo24.cz.

Nedávno napadnutý stredoškolský učiteľ v Lyone bol nútený dokonca vlastnú školu opustiť, vedenie zariadenia ho nepodporilo.

Rozhorčený učiteľský zbor však v pondelok vstúpil do štrajku a žiada zmeny.

K udalosti došlo symbolicky v škole, kde začínal svoju kariéru zavraždený Paty, píšu miestne francúzske médiá.

Skryť Vypnúť reklamu

Na učiteľa dejepisu a zemepisu na strednej škole Battières College v piatom lyonskom okrsku zaútočil jeden z rodičov žiaka, ktorému sa nepáčilo prednášanie kurzu sekularizmu.

Médiá sa pritom napodiv úzkostlivo vyhýbajú akejkoľvek zmienke o tom, či malo ísť o moslimskú rodinu. Avšak z kontextu to vyplýva.

Udalosť sa stala už 9. novembra, zhodou okolností len týždeň po tom, čo si stredné a vysoké školy celoštátne pietne pripomenuli brutálnu vraždu učiteľa Patyho, ktorá otriasla celou krajinou.

Profesor po slovnom napadnutí podal sťažnosť, ale rodina žiaka odmietla akékoľvek "zmierovacie konanie."

Od tej doby bol učiteľ v pracovnej neschopnosti a vedenie školy nebolo schopné alebo ochotné vec riešiť a za učiteľa sa postaviť.

Navyše následne dcéra tohto istého rodiča, ktorá tiež navštevuje túto strednú školu, prišla do triedy s nožom.

Skryť Vypnúť reklamu

Vystrašený učiteľ sa radšej rozhodol školu, kde začínal svoju kariéru aj zavraždený Paty, radšej opustiť.

To sa jeho kolegovia z učiteľského zboru dozvedeli až pred vianočnými sviatkami.

Teraz v pondelok, prvý deň školy po sviatkoch, sa okamžite rozhodli podporiť svojho kolegu proti ustráchanému vedeniu školy a vstúpili do štrajku.

Tá pokračovala aj v utorok, zatiaľ bez úspechu.

"Po atentáte na Samuela Patyho je už taká situácia neprijateľná," komentuje udalosť v Battières College vysokoškolský učiteľ histórie z Lyonu Christophe Capuano, kamarát a niekdajší kolega Patyho.

"Musí odísť zadnými dverami, skryto, je to on, obeť, kto musí zmeniť zariadenie," vyhlasujú kolegovia učiteľa z Battières College.

Rokovania vedenia školy považujú za škandalózne.

Skryť Vypnúť reklamu

"Čakali sme na reakciu vedenia, ale žiadna nebola. 15. novembra priniesla dokonca dcéra toho istého rodičia so sebou do školy zbraň, nôž. Bola vylúčená na jeden deň, bez toho, aby išla pred disciplinárnu radu. A vedenie stále nereagovalo," rozhorčene reagujú učitelia.

Upozorňujú, že školské inštitúcie učiteľa stavajú do prvej línie v boji za sekuralizmus (proti postupujúcemu islamu), a keď sú potom vystavení tlaku a útokom, vedenie škôl od nich dáva ruky preč.

Štrajkujúci učiteľský zbor Battières College žiada riadne prerokovanie udalosti a vylúčenie detí dotknutého rodiča zo školy.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Prílet poľských lekárov a zdravotníkov na víkendové skríngové testovanie na Slovensku.

Na bratislavskom letisku pristálo v piatok 65 z nich, ďalších 60 prichádza na Kysuce a Oravu, ostatní do okolia Starej Ľubovne.

1 h
Minister práce Milan Krajniak.

Podľa rezortu práce sa opatreniami podarili uchrániť vyše sedemtisíc pracovných miest. Miera nezamestnanosti bola na konci roka 7,57 percenta.

4 h
Ilustračné foto.

Vyšetrili osôb. Podiel nakazených klesol na 16 percent. Včera sa zaočkovalo 6 940 ľudí, celkovo ich je 89 635.

6 h
Ilustračné foto.

Zmluva Nový START má vypršať 5. februára a je poslednou platnou dohodou Washingtonu s Moskvou o kontrole zbrojenia. Obsahuje záväzok, aby obe krajiny nemali viac než 1550 jadrových hlavíc a 700 ich nosičov.

8 h