SME
Pondelok, 25. október, 2021 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Kongres obsadili Trumpovi priaznivci, polícia povoláva posily

Demonštranti podporujúci Trumpa prenikli do budovy Kapitolu. Pri potýčkach postrelili jednu ženu. Kongresmanov a úradníkov evakuovali. Biden hovorí o útoku na demokraciu. Trump vyzval priaznivcov, aby odišli domov.

WASHINGTON - Sídlo amerického Kongresu v hlavnom meste Washington v stredu uzavreli počas zasadnutia členov oboch jeho komôr po tom, ako sa stúpenci prezidenta Donalda Trumpa dostali do zrážok s políciou a pokúsili vniknúť do budovy.

Senát i Snemovňa reprezentantov oznámili prerušenie svojho zasadnutia, zameraného na potvrdenie výsledkov prezidentských volieb.

Informovali o tom agentúra AP a televízia CNN.

Napätá situácia vznikla pred budovou Kapitolu, keď tam protestujúci začali strhávať kovové bariéry pod schodmi vedúcimi k hlavnému vstupu.

Skryť Vypnúť reklamu

Niektorí demonštranti sa snažili preniknúť cez policajtov s ochrannými štítmi, ktorí proti nim použili paprikový sprej.

Niektorí v dave kričali "zradcovia", keď sa ich policajti snažili zatlačiť. V oblasti tiež niekto nahlásil podozrivý balíček, oznámila Polícia Kapitolu.

Vnútri Kapitolu odvysielali oznámenie, podľa ktorého vzhľadom na "vonkajšiu bezpečnostnú hrozbu" nemôže nikto vstupovať do komplexu Kapitolu ani z neho vychádzať.

Nariadená bola tiež evakuácia niekoľkých kancelárskych budov Kongresu.

K potýčkam došlo krátko po tom, ako Trump vystúpil pred tisícami svojich prívržencov neďaleko Bieleho domu, ktorým zopakoval svoje nepodložené tvrdenia o volebných podvodoch, a vyhlásil, že nikdy neuzná svoju porážku.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nedovolíme, aby umlčali vaše hlasy," povedal Trump davu ľudí, ktorí na miesto prichádzali už od úsvitu.

Vnikli do budovy

Počas potýčok medzi protestujúcimi a policajtmi v sídle amerického Kongresu bola postrelená jedna osoba, ktorú previezli do nemocnice, informovala agentúra AP.

Demonštranti podporujúci prezidenta Donalda Trumpa predtým prenikli do budovy Kapitolu a dostali sa aj do zasadacej sály Senátu, ukazujú zábery televízií C-Span a NBC.

Postrelenou je podľa správy televízie CNN žena, ktorú strela zasiahla do hrudníka a ktorej poskytovali zdravotníci prvú pomoc.

Biely dom oznámil, že k budove Kapitolu už vyslali príslušníkov Národnej gardy a federálnej polície, aby pomohli ukončiť protesty.

Po žiadostiach Polície Kapitolu o posily oznámila vyslanie 200 štátnych policajtov a gardistov aj vláda štátu Virgínia.

Skryť Vypnúť reklamu

Trump svojich prívržencov "okupujúcich" Kapitol najskôr vyzval, aby "zachovali pokoj".

Čelí však rastúcemu tlaku aj svojich republikánskych spojencov, aby zasiahol dôraznejšie. Zatiaľ ešte na Twitteri apeloval, aby sa ľudia zdržali násilia.

"Pamätajte, my sme strana práva a poriadku - rešpektujte právo a našich skvelých mužov a ženy v modrom," dodal bez toho, aby stúpencov vyzval na rozchod.

Protestujúci obklopili budovu Kongresu, strhli barikády pred hlavným vchodom a vnikli aj dovnútra po tom, ako sa jeho obe komory zišli na zasadnutí s cieľom potvrdiť víťazstvo Trumpovho súpera Joea Bidena v novembrových prezidentských voľbách.

V chaotickej situácii zasadnutie prerušili a kongresmanov i novinárov evakuovali. Chodbami sa ozývalo volanie "Chceme Trumpa!".

Skryť Vypnúť reklamu

Policajti použili slzotvorný plyn, keď sa usilovali zatlačiť davy demonštrantov, ktorí - na výzvy Trumpa - prišli protestovať proti tomu, čo už viac ako dve storočia bolo pokojné, formálne zasadnutie Kongresu na potvrdenie výsledkov volieb, píše agentúra AFP.

"Prezident Spojených štátov podnecuje štátny prevrat. Nenecháme sa zastrašiť. Nenecháme sa odradiť," tvítovala demokratická kongresmanka Karen Bassová.

O "štátnom prevrate" sa zmienili aj ďalší členovia Kongresu. Niektorí hovorili o správach o rúrkovej bombe i tom, že počuli výstrely.

"Prezident podnecuje domáci terorizmus," vyhlásil kongresman Mark Pocan.

Biden: Útok na demokraciu

Zvolený americký prezident Joe Biden odsúdil dnešnú situáciu v Kapitolu ako bezprecedentný útok na demokraciu, ktorý hraničí s pokusom o prevrat.

Skryť Vypnúť reklamu

Demonštrantov vyzval na opustenie budovy a rozpustenie ich protestu a apeloval na prezidenta Donalda Trumpa, aby okamžite verejne vystúpil s prejavom, v ktorom svoje priaznivcov vyzve, aby "ukončili obliehanie" budovy Kongresu.

Trump vyzval podporovateľov, aby odišli domov

Americký prezident Donald Trump vyzval svojich podporovateľov, aby v pokoji odišli domov.

Spravil tak prostredníctvom videosprávy, ktorú zverejnil viac ako dve hodiny po tom, čo vtrhli do budovy Kapitolu, keď mal americký Kongres počítať hlasy Zboru voliteľov a potvrdiť volebné víťazstvo Joea Bidena.

"Poznám vašu bolesť. Poznám vaše trápenie, ale teraz musíte ísť domov," povedal dosluhujúci prezident vo videu, v ktorom okrem iného niekoľkokrát zopakoval nepotvrdené tvrdenia o volebnom podvode.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň tiež svojich podporovateľov nazval "veľmi špeciálnymi" ľuďmi.

"Nemôžeme týmto ľuďom nahrávať. Musíme mať mier. Takže choďte domov. Máme vás radi. Ste veľmi špeciálni," vyjadril sa.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Ešte závažnejšie pre ľavičiarov je zistenie, že iba jedno percento sôch je venované ľuďom inej ako bielej pleti.


echo24.cz 6 h
Václav Klaus, bývalý prezident Českej republiky, na snímke z marca 2017.

Rozhodnutím poľského ústavného súdu boli spochybnené jednostranné názory a postoje, ktoré už roky presadzujú európski úradníci, aktivisti a časť politikov, pripomína český exprezident.


institutvk.cz 10 h
Boris Kollár.

S novou verziou návrhu súdnej mapy nie je líder Sme rodina spokojný. Pri reforme národných parkov sa podľa jeho slov blížia ku kompromisu. Tvrdí, že nejde svojimi postojmi proti vláde.


TASR 10 h
Testovanie na nový koroanvírus.

Podiel nakazených Pri PCR testoch znovu prekročil 25 percent. Počet hospitalizovaných pacientov sa za sobotu nezvýšil, momentálne ich je 1 141.


SITA 13 h
Skryť Zatvoriť reklamu