SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Denne na Slovensku zomiera na ochorenie COVID-19 asi 100 ľudí, oznámil Krajčí

Počet hospitalizovaných na koronavírus stúpol na 3000 ľudí. Nízke kapacity lôžok sú v Nitre, problémom môžu byť aj Košice či Banská Bystrica. Štátny ústav k piatku evidoval 3 závažné nežiaduce účinky po vakcíne Comirnaty.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí počas tlačovej konferencie k aktuálnej epidemiologickej situácii v súvislosti s ochorením COVID-19.Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí počas tlačovej konferencie k aktuálnej epidemiologickej situácii v súvislosti s ochorením COVID-19. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Denne na Slovensku podľahne ochoreniu COVID-19 asi 100 ľudí.

Počet hospitalizovaných na nový koronavírus stúpol na hodnotu 3000 ľudí.

Nízke kapacity lôžok sú v Nitre, problémom však do ďalších dní môžu byť aj Košice či Banská Bystrica.

V piatok to na tlačovej konferencii na pôde Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Podľa šéfa rezortu zdravotníctva sa mobilita na Slovensku v posledných dňoch veľmi neznížila. Podľa jeho slov nie je ani na úrovni zo začiatku novembra.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem vyššej miery hospitalizácie stúpajú aj počty osôb na umelej pľúcnej ventilácii. Tých je síce podľa Krajčího dosť, ale najväčším problémom môže byť práve chýbajúci personál.

Situácia v nemocniciach sa však podľa jeho slov môže ešte zhoršiť. Pripustil, že sa možno viacero nemocníc bude musieť pretransformovať výlučne na covidové nemocnice.

Doplnil, že kým minulý týždeň bolo hospitalizovaných 2896 osôb, tento týždeň ich je 3142.

Na umelej pľúcnej ventilácii je 248 osôb, minulý týždeň to bolo 226 pacientov.

Reprodukčné číslo na Slovensku sa pohybuje na úrovni 1 až 1,1. Kritickými sú okresy Nitra, Trenčín, Banská Bystrica, Ilava a Martin.

Pozitívum však vidí v tom, že z karantény sa do nemocníc postupne vracajú zdravotnícki pracovníci. Aktuálne je ich v karanténe 2582.

Skryť Vypnúť reklamu

Avizoval, že počas budúceho týždňa príde na Slovensko 5000 dávok vakcíny proti novému koronavírusu od spoločnosti Moderna.

V posledný januárový týždeň dovezú ďalších 6000 dávok. Vakcíny by podľa neho mali prichádzať na Slovensko približne na týždennej báze.

Do piatka sa podľa neho zaočkovalo viac ako 19 000 ľudí. Očkovacie látky boli rozdistribuované do 55 očkovacích miest.

V stredu 13. 1. by malo na Slovensko prísť ďalších 41 925 dávok vakcíny od spoločnosti Pfizer.

Krajčí povedal, že v rámci vakcinácie môžu pomôcť aj mobilné výjazdové služby.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) k piatku evidoval 20 podozrení na nežiaduce účinky po vakcíne Comirnaty, z nich tri boli závažné.

Malo ísť o anafylaktickú reakciu, pretrvávajúci zvýšený krvný tlak a prekolapsový stav.

Skryť Vypnúť reklamu

Z nezávažných nežiaducich účinkov hlásili bolesť v mieste vpichu, zimnicu, nevoľnosť, zvýšenú teplotu, slabosť či bolesť hlavy.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

"Deti vo veku 10 či 11 rokov by nemali byť sexuálne aktívne a akákoľvek politika, ktorá by takýto nápad podporovala, je zvrátená a a pomáha tým, ktorí chcú sexuálne využívať deti," oponuje jeden z kritikov.


echo24.cz 9 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 8 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 8 h
Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


12 h