SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Denne na Slovensku zomiera na ochorenie COVID-19 asi 100 ľudí, oznámil Krajčí

Počet hospitalizovaných na koronavírus stúpol na 3000 ľudí. Nízke kapacity lôžok sú v Nitre, problémom môžu byť aj Košice či Banská Bystrica. Štátny ústav k piatku evidoval 3 závažné nežiaduce účinky po vakcíne Comirnaty.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí počas tlačovej konferencie k aktuálnej epidemiologickej situácii v súvislosti s ochorením COVID-19.Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí počas tlačovej konferencie k aktuálnej epidemiologickej situácii v súvislosti s ochorením COVID-19. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Denne na Slovensku podľahne ochoreniu COVID-19 asi 100 ľudí.

Počet hospitalizovaných na nový koronavírus stúpol na hodnotu 3000 ľudí.

Nízke kapacity lôžok sú v Nitre, problémom však do ďalších dní môžu byť aj Košice či Banská Bystrica.

V piatok to na tlačovej konferencii na pôde Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Podľa šéfa rezortu zdravotníctva sa mobilita na Slovensku v posledných dňoch veľmi neznížila. Podľa jeho slov nie je ani na úrovni zo začiatku novembra.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem vyššej miery hospitalizácie stúpajú aj počty osôb na umelej pľúcnej ventilácii. Tých je síce podľa Krajčího dosť, ale najväčším problémom môže byť práve chýbajúci personál.

Situácia v nemocniciach sa však podľa jeho slov môže ešte zhoršiť. Pripustil, že sa možno viacero nemocníc bude musieť pretransformovať výlučne na covidové nemocnice.

Doplnil, že kým minulý týždeň bolo hospitalizovaných 2896 osôb, tento týždeň ich je 3142.

Na umelej pľúcnej ventilácii je 248 osôb, minulý týždeň to bolo 226 pacientov.

Reprodukčné číslo na Slovensku sa pohybuje na úrovni 1 až 1,1. Kritickými sú okresy Nitra, Trenčín, Banská Bystrica, Ilava a Martin.

Pozitívum však vidí v tom, že z karantény sa do nemocníc postupne vracajú zdravotnícki pracovníci. Aktuálne je ich v karanténe 2582.

Skryť Vypnúť reklamu

Avizoval, že počas budúceho týždňa príde na Slovensko 5000 dávok vakcíny proti novému koronavírusu od spoločnosti Moderna.

V posledný januárový týždeň dovezú ďalších 6000 dávok. Vakcíny by podľa neho mali prichádzať na Slovensko približne na týždennej báze.

Do piatka sa podľa neho zaočkovalo viac ako 19 000 ľudí. Očkovacie látky boli rozdistribuované do 55 očkovacích miest.

V stredu 13. 1. by malo na Slovensko prísť ďalších 41 925 dávok vakcíny od spoločnosti Pfizer.

Krajčí povedal, že v rámci vakcinácie môžu pomôcť aj mobilné výjazdové služby.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) k piatku evidoval 20 podozrení na nežiaduce účinky po vakcíne Comirnaty, z nich tri boli závažné.

Malo ísť o anafylaktickú reakciu, pretrvávajúci zvýšený krvný tlak a prekolapsový stav.

Skryť Vypnúť reklamu

Z nezávažných nežiaducich účinkov hlásili bolesť v mieste vpichu, zimnicu, nevoľnosť, zvýšenú teplotu, slabosť či bolesť hlavy.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

"Slávik úraduje po celom Slovensku a vďaka nedostatočne dobre napísanej smernici EÚ si urobil živnosť," povedal Sulík.

8 h
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Občianske združenie Pre lepšiu spoločnosť získalo dotácie na projekty od Slovenskej agentúry životného prostredia v celkovej výške 390-tisíc eur. Budaj oponuje, že ich žiadali ešte za bývalej vlády a kontrolovalo to viacero hodnotiacich komisií.

9 h
Prešovčania čakajú na antigénové testovanie.

Starostom podľa hnutia spôsobujú problémy neskoré a neprehľadné informácie, odvoz a likvidácia nebezpečného biologického materiálu či prehnaná byrokracia.

11 h
Celoplošné testovanie sa uskutočnilo na prelome októbra  a novembra. V Levickom okrese bolo 108 odberových miest. Jedno z nich v Kalnej nad Hronom.

Vyšetrili spolu 83 623 osôb, podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod 20 percent.

16 h