SME
Pondelok, 28. november, 2022 | Meniny má Henrieta

Extrémistická trestná činnosť na Slovensku je takmer výhradne pravicového charakteru

Za tri roky zaznamenali orgány 745 prípadov extrémizmu. „Najčastejšie napádanou menšinou sú Rómovia,“ uvádza materiál ministerstva vnútra.

Pravicoví extrémisti. Ilustračné fotoPravicoví extrémisti. Ilustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Trestné činy extrémizmu, zaznamenané na Slovensku v predošlých rokoch, mali na svedomí takmer výlučne pravicoví extrémisti, z čoho vyplýva, že pravicový extrémizmus je v krajine primárna forma extrémistickej hrozby.

Konštatuje to Analýza vývoja radikalizácie a extrémizmu v SR za roky 2015 až 2019, ktorá je prílohou Koncepcie boja proti radikalizácii a extrémizmu do roku 2024 z dielne rezortu vnútra.

Dokument uvádza, že v období od 1. januára 2017 do 31. decembra 2019 zaznamenali orgány činné v trestnom konaní 745 prípadov extrémizmu. Z tohto počtu bolo začatých 415 trestných stíhaní, 176 vznesených obvinení a z toho 28 väzobne stíhaných páchateľov.

„Najčastejšie napádanou menšinou sú Rómovia,“ uvádza materiál s tým, že mimoriadne dôležitou súčasťou boja proti nárastu radikálnych a extrémistických postojov a hnutí je aj informovanie o následkoch činov páchaných z nenávisti, pretože takéto informovanie "predstavuje formu sociálnej prevencie slúžiacej na znižovanie miery výskytu rasistických, xenofóbnych, antisemitských, či iných extrémistických prejavov,“ konštatuje materiál.

Materiál tiež propomína, že v roku 2019 bol jedným z právoplatne odsúdených, prvýkrát v histórii samostatného Slovenska, aj poslanec Národnej rady SR Milan Mazurek (ĽSNS) za verejné prejavy rasizmu, čím bol uznaný vinným vo veci hanobenia rasy, národa a presvedčenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problematickými však podľa analýzy boli aj výroky a činy blízke alebo nahrávajúce extrémizmu niektorými ďalšími členmi existujúcich politických strán, ktoré síce nenapĺňajú skutkovú podstatu trestného činu extrémizmu, ale majú tendenciu polarizovať spoločnosť a negatívne prispievať k udomácňovaniu extrémizmu v podmienkach SR.

Zo strany rómskej komunity podľa dokumentu dochádzalo v niektorých prípadoch k protiprávnemu konaniu najčastejšie formou verbálnych útokov a nenávistných prejavov na sociálnych sieťach voči predstaviteľom majoritnej časti obyvateľstva v SR.

„Z povahy týchto prejavov vyplýva, že ich šíritelia, v niektorých prípadoch páchatelia, sa nedopúšťali takého konania, ktoré by vykazovalo všetky znaky potrebné pre kvalifikáciu trestného činu ako trestného činu extrémizmu. Najčastejšie boli tieto prejavy reakciou na aktuálne udalosti celospoločenského významu alebo incidentmi v rámci susedských vzťahov,“ konštatuje analýza.

Dokument sa zaoberá aj problematikou tolerovania nenávistných prejavov na športoviskách, ktoré sú do veľkej miery ignorované aj samotnými usporiadateľmi.

SkryťVypnúť reklamu

„Prezentovanie nenávistných prejavov sa najčastejšie do povedomia širokej verejnosti doma aj v zahraničí dostáva prostredníctvom radikálnych fanúšikov, takzvaných chuligánov.

V tejto kategórii trestných činov je najznámejším prípadom z roku 2018 odsúdenie funkcionára športového klubu Ivana Kmotríka ml. za prečin prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd,“ dodal materiál.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu