SME
Streda, 21. apríl, 2021 | Meniny má ErvínKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Extrémistická trestná činnosť na Slovensku je takmer výhradne pravicového charakteru

Za tri roky zaznamenali orgány 745 prípadov extrémizmu. „Najčastejšie napádanou menšinou sú Rómovia,“ uvádza materiál ministerstva vnútra.

Pravicoví extrémisti. Ilustračné fotoPravicoví extrémisti. Ilustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Trestné činy extrémizmu, zaznamenané na Slovensku v predošlých rokoch, mali na svedomí takmer výlučne pravicoví extrémisti, z čoho vyplýva, že pravicový extrémizmus je v krajine primárna forma extrémistickej hrozby.

Konštatuje to Analýza vývoja radikalizácie a extrémizmu v SR za roky 2015 až 2019, ktorá je prílohou Koncepcie boja proti radikalizácii a extrémizmu do roku 2024 z dielne rezortu vnútra.

Dokument uvádza, že v období od 1. januára 2017 do 31. decembra 2019 zaznamenali orgány činné v trestnom konaní 745 prípadov extrémizmu. Z tohto počtu bolo začatých 415 trestných stíhaní, 176 vznesených obvinení a z toho 28 väzobne stíhaných páchateľov.

„Najčastejšie napádanou menšinou sú Rómovia,“ uvádza materiál s tým, že mimoriadne dôležitou súčasťou boja proti nárastu radikálnych a extrémistických postojov a hnutí je aj informovanie o následkoch činov páchaných z nenávisti, pretože takéto informovanie "predstavuje formu sociálnej prevencie slúžiacej na znižovanie miery výskytu rasistických, xenofóbnych, antisemitských, či iných extrémistických prejavov,“ konštatuje materiál.

Materiál tiež propomína, že v roku 2019 bol jedným z právoplatne odsúdených, prvýkrát v histórii samostatného Slovenska, aj poslanec Národnej rady SR Milan Mazurek (ĽSNS) za verejné prejavy rasizmu, čím bol uznaný vinným vo veci hanobenia rasy, národa a presvedčenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Problematickými však podľa analýzy boli aj výroky a činy blízke alebo nahrávajúce extrémizmu niektorými ďalšími členmi existujúcich politických strán, ktoré síce nenapĺňajú skutkovú podstatu trestného činu extrémizmu, ale majú tendenciu polarizovať spoločnosť a negatívne prispievať k udomácňovaniu extrémizmu v podmienkach SR.

Zo strany rómskej komunity podľa dokumentu dochádzalo v niektorých prípadoch k protiprávnemu konaniu najčastejšie formou verbálnych útokov a nenávistných prejavov na sociálnych sieťach voči predstaviteľom majoritnej časti obyvateľstva v SR.

„Z povahy týchto prejavov vyplýva, že ich šíritelia, v niektorých prípadoch páchatelia, sa nedopúšťali takého konania, ktoré by vykazovalo všetky znaky potrebné pre kvalifikáciu trestného činu ako trestného činu extrémizmu. Najčastejšie boli tieto prejavy reakciou na aktuálne udalosti celospoločenského významu alebo incidentmi v rámci susedských vzťahov,“ konštatuje analýza.

Dokument sa zaoberá aj problematikou tolerovania nenávistných prejavov na športoviskách, ktoré sú do veľkej miery ignorované aj samotnými usporiadateľmi.

Skryť Vypnúť reklamu

„Prezentovanie nenávistných prejavov sa najčastejšie do povedomia širokej verejnosti doma aj v zahraničí dostáva prostredníctvom radikálnych fanúšikov, takzvaných chuligánov.

V tejto kategórii trestných činov je najznámejším prípadom z roku 2018 odsúdenie funkcionára športového klubu Ivana Kmotríka ml. za prečin prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd,“ dodal materiál.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Juventus Turín - Inter Miláno.

Bublina s názvom Európska superliga spľasla za necelé štyri dni.

33m
Samosprávy testujú. Snímka je z Udavského v okrese Humenné.

Spolu vyšetrili vyše 154-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa zvýšil na desať percent.

3 h
Manchester City - Manchester United.

Zostávajúcich šesť členov futbalovej Európskej Superligy zvažuje, ako pretvoriť projekt po odstúpení všetkých šiestich anglických klubov.

4 h
Obvinený Derek Chauvin (vpravo) a obhajca Eric Nelson.

Verdikt poroty vyvolal radostné reakcie, niekoľko stoviek ľudí v uliciach po jeho oznámení jasalo.

5 h