SME
Utorok, 20. apríl, 2021 | Meniny má MarcelKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Pápež František zoficiálnil laickú službu žien pri oltári

Ženy slúžiace pri oltári nie sú v cirkvi novinkou. Na mnohých miestach je aj účasť žien na miništrovaní schválená biskupmi. Dodnes sa to však dialo bez inštitucionálneho mandátu.

Pápež František.Pápež František. (Zdroj: SITA/AP)

VATIKÁN - Pápež František zmenil paragraf kánonického práva, ktorý doposiaľ umožňoval poveriť službou tzv. lektora a akolytu len mužov.

Nové znenie kodifikuje široko rozšírenú prax a potvrdzuje možnosť trvalo poveriť týmito službami vykonávanými pri oltári aj ženy.

Informoval o tom portál Vatican News.

Pripomenul, že ženy predčítajúce počas bohoslužieb spoza pulpitu Božie slovo alebo inak slúžiace pri oltári nie sú v cirkvi novinkou.

Na mnohých miestach sveta je aj účasť žien na miništrovaní alebo rozdávaní Eucharistie praxou schválenou biskupmi. Dodnes sa to však dialo bez inštitucionálneho mandátu v plnom zmysle.

Skryť Vypnúť reklamu

Pápež teraz rozhodol o úradnom ustanovení tejto prítomnosti žien pri oltári: listom motu proprio Spiritus Domini, podpísaným 10. januára, upravil prvý paragraf kánonu 230 Kódexu kánonického práva, v ktorom nahradil termín "laickí muži" slovom "laici".

Pápež podľa Vatican News ustanovuje, že k týmto laickým ministériám, ktoré sa inštitucionálne zverujú príslušnou liturgickou formou, majú teraz prístup muži i ženy.

Vatikánsky portál pripomenul, že keď pápež Pavol VI. v roku 1972 zrušil tzv. nižšie svätenia, ponechal prístup k ministériám lektorátu a akolytátu len osobám mužského pohlavia.

Tieto služby sa podľa tradičného chápania sa považovali za predstupne kňažskej vysviacky.

Vatican News pripomína, že doteraz všeobecný predpis o službe žien pri oltári chýbal.

Skryť Vypnúť reklamu

Úlohou lektora je čítať Božie slovo na liturgickom zhromaždení. Akolyta pomáha diakonovi a kňazovi pri liturgických úkonoch, najmä pri omši; okrem toho - ako mimoriadny vysluhovateľ - môže dávať v mimoriadnych prípadoch sväté prijímanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Český premiér Andrej Babiš (ANO).

Cieľom útoku bol materiál bulharského obchodníka so zbraňami, ktorý nemal vybuchnúť v Česku. Podľa Babiša je neprijateľné, aby agenti vykonávali takéto operácie na území zvrchovaného štátu.

4 h
Údajný sériový vrah zo Zliechova Miroslav (v červenom) s políciou v súčasnosti spolupracuje. Nedávno jej ukazoval ako miesta, kde nechal pozostatky svojich obetí.

Miroslav Lehotský na začiatku procesu prehlásil, že je nevinný a odmietol vypovedať. Spoluväzňovi sa vraj priznal, že ľudí zabil viac.

7 h
Záberu letu Ingenuity z rovera Perseverance. Helikoptéru môžete vidieť v strede záberu, ako sa vznáša nad povrchom Marsu.

Stala sa prvým strojom, ktorý vzlietol na inej planéte než Zem.

9 h
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

V rámci opatrení pre prípadnú tretiu vlnu pandémie by šéf liberálov uvítal kontrolu hraníc.

8 h