SME
Pondelok, 26. júl, 2021 | Meniny má Anna, HanaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Veľká trojka zlikvidovala Parler. Cenzúra a nebezpečný útok, varujú politici

Na sieť v posledných dňoch masovo prechádzali podporovatelia amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorému veľké sociálne siete na čele s Twitterom a Facebookom cez víkend zablokovali účty.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Slobodná sociálna sieť Parler, ktorá neuplatňuje cenzúru a obsah používateľov nijako nemoderuje, bola úplne vymazaná zo sveta internetu potom, čo jej spoločnosť Amazon zrušila webový hosting.

Vraj sa na nej šíri "násilný obsah", píše server echo24.cz.

Na sieť v posledných dňoch masovo prechádzali podporovatelia amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorému veľké sociálne siete na čele s Twitterom a Facebookom cez víkend zablokovali účty.

Zásah proti sieti kritizujú aj českí europoslanci. Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) hovorí o "neprijateľnej cenzúre veľkých firiem", Alexander Vondra (ODS) alebo Marcel Kolaja (Piráti) zase pripomínajú, ako nebezpečný tento precedens môže byť do budúcna.

Skryť Vypnúť reklamu

Problém so sociálnou sieťou Parler nastal vo chvíli, keď zaznamenala raketový rast popularity medzi podporovateľmi Donalda Trumpa a stala sa najsťahovanejšou aplikáciou v Spojených štátoch.

Najskôr bola aplikácia zmazaná zo služby Google Play, ktorú využívajú majitelia telefónov so systémom Android.

O deň neskôr k rovnakému kroku pristúpila spoločnosť Apple, ktorá ju stiahla z App Store.

Z internetu ju potom kompletne vymazal Amazon, na ktorého serveroch služba bežala.

Veľmi kriticky sa už len na samotné zrušenie účtov prezidenta Trumpa na Twitteri pozerá europoslanec Alexander Vondra, ktorý krok Twitteru považuje za "veľmi nebezpečný precedens".

"Ja rozumiem tomu dočasnému zablokovaniu - v tejto mimoriadnej situácii, keď je v hre ústavný poriadok a národná bezpečnosť, ale trvalo to považujem za veľmi nebezpečnú vec," povedal pre Echo24 Vondra.

Skryť Vypnúť reklamu

"Donald Trump je známou figúrou, potom by mohli nasledovať tí, ktorých nikto nepozná, a tí, ktorí sa nikde práva nedovolajú," vyjadril svoje obavy.

Za argumentmi technologických spoločností, ktoré sociálnu sieť Parler odstrihli, pretože odmietla cenzurovať zdieľaný obsah, môže podľa Vondru stáť aj snaha o posilnenie vlastného monopolu Facebooku a Twitteru.

Sám hovorí o "vytesňovania tých menších" v prospech veľkých firiem. Nepochybuje ani o tom, že bude v budúcnosti potrebné "veľkých hráčov" systémovo regulovať.

"Z tej koordinácie ide strach. Počas 24 hodín sieť, ktorú používali milióny Američanov a kam sa presunuli aj známi predstavitelia americkej konzervatívnej scény, zlikvidovala veľká trojka Google, Apple, Amazon. (...).

Skryť Vypnúť reklamu

Ak by rovnaký meter ako na Parler použili na Twitter, museli by ho zničiť dávno, pretože je plný výziev k násiliu, osláv terorizmu, ľavicových a nakoniec i pravicových radikálov," napísal neskôr Vondra na svojom facebooku.

"Na jar mi Facebook označkoval ako "zavádzajúcu" výzvu na nosenie rúšok, dnes to isté robí antirúškarom," poukazuje na svoju vlastnú skúsenosť.

"Absolútne neprijateľné a nebezpečné"

Za neprijateľné považuje zmazanie siete Parler tiež europoslanec za ľudovcov Tomáš Zdechovský.

"Z môjho pohľadu je to absolútne neprijateľné. Len súd by mal rozhodovať o tom, či Parler nejako neporušuje zákony, inak je táto blokácia neprijateľná. Veľké firmy nesmú svojvoľne zavádzať cenzúru," povedal redakcii Zdechovský.

Skryť Vypnúť reklamu

Rokovania Amazonu považuje za veľmi nebezpečný precedens aj podpredseda Európskeho parlamentu Marcel Kolaja (Piráti).

Amazon podľa neho zohral úlohu "nedokonalého policajta".

"Nedokážem posúdiť, či Parler porušoval americké zákony. Ale to by som nemal posudzovať ani ja, ani Amazon. Ak to tak bolo, tak mali konať orgány činné v trestnom konaní a vydať napríklad predbežné opatrenie, ktoré by Amazon potom vykonal," napísal vo vyjadrení.

"Technicky vzaté je však treba dodať, že opätovné sprevádzkovanie tejto siete pravdepodobne nie je pre Parler neprekonateľný problém. Ten, keď bude chcieť, môže namiesto Amazonu nájsť iného poskytovateľa servera," mieni Kolaja.

Na celú eskapádu okolo zmazania niekoľkých účtov a jednej služby reagovala aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Skryť Vypnúť reklamu

Tá považuje Trumpovu trvalú blokáciu najmä Twitterom za "problematickú", uviedla v pondelok prostredníctvom svojho hovorcu.

Sociálne siete síce podľa kancelárky nesú veľkú zodpovednosť za to, aby politická komunikácia neobsahovala šírenie nenávisti, lži a nepodporovali nenávisti, pripomína však, že sloboda názoru je základným ľudským právom.

"Do tohto základného práva možno zasahovať, ale podľa zákona a v rámci definovanom zákonodarcami - nie podľa rozhodnutia vedenia platforiem sociálnych médií," cituje slová kancelárky napríklad denník The Washington Post.

Kritika spomínaného počínanie technologických gigantov na digitálnom trhu znie tiež z Európskej komisie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

"Deti vo veku 10 či 11 rokov by nemali byť sexuálne aktívne a akákoľvek politika, ktorá by takýto nápad podporovala, je zvrátená a a pomáha tým, ktorí chcú sexuálne využívať deti," oponuje jeden z kritikov.


echo24.cz 10 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 9 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 9 h
Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


13 h