SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Poľsko rýchlo reaguje a zákonom zabráni Twitteru alebo Facebooku vykonávať cenzúru

"Zákon o slobode spôsobí, že Poľsko zdvihne prápor slobody v časoch nekontrolovateľnej cenzúry vo svete," napísal námestník ministra.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki.Poľský premiér Mateusz Morawiecki. (Zdroj: TASR/AP)

VARŠAVA - "Poľsko zdvihne prápor slobody." Poľská vláda v piatok oznámila, že pripravuje nový zákon, ktorý má obmedziť moc sociálnych sietí, ako je Facebook alebo Twitter, v ich cenzúrnych zásahoch aj v mazaní účtov.

Podľa tohto projektu by mohli sociálne siete podniknúť také kroky, iba ak príspevky porušujú poľské zákony, uviedol denník Le Figaro s odkazom na agentúru AFP.

Návrh zákona tiež počíta s vytvorením "Rady pre slobodu prejavu" zloženú z piatich členov, ktorí budú skúmať sťažnosti používateľov sociálnych sietí, ktorých účty boli uzatvorené alebo ich obsah bol zmazaný, píše server echo24.cz.

SkryťVypnúť reklamu

"Zákon poskytne nástroje na zabezpečenie základných slobôd poľských občanov na internete," povedal novinárom minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro.

"Nový legislatívny rámec bude vyžadovať, aby títo globálni hráči rešpektovali poľské právo, zatiaľ čo dnes iba sociálne siete rozhodujú o tom, aký obsah je cenzurovaný," dodal Ziobro.

Členovia rady, ktorí nebudú môcť byť politikmi, budú vymenovaní parlamentom na šesť rokov.

"Rada bude chrániť ústavné právo na slobodu prejavu na všetkých sociálnych sieťach pôsobiacich v Poľsku," dodal minister.

Zákon by podľa plánu mal byť účinný v januári 2022.

"Poľsko bude vždy presadzovať demokratické hodnoty vrátane slobody prejavu. Majitelia sociálnych sietí nemôžu konať v rozpore so zákonom," napísal predseda vlády Mateusz Morawiecki na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Námestník ministra Patryk Jaki podľa Radia ZET v komentári k návrhu na Twitteri napísal, že "zákon o slobode spôsobí, že Poľsko zdvihne prápor slobody v časoch nekontrolovateľnej cenzúry vo svete".

Podľa vysvetlení námestníka ministra spravodlivosti Sebastiana Kalety, ak napríklad sociálna sieť zablokuje prístup k danému obsahu, má užívateľ právo sa proti tomuto rozhodnutiu odvolať k tejto sieti.

Tá musí sťažnosť vybaviť do 48 hodín. Ak obnoví prístup k obsahu, prípad bude uzavretý.

Ak žiadosti nevyhovie, používateľ potom bude mať právo odvolať sa k spomínanej rade. Tá bude mať sedem dní na posúdenie.

Ak sťažnosti posúdi ako oprávnenú, môže nariadiť okamžité obnovenie zablokovaného obsahu alebo účtu.

Do veci bude môcť pochopiteľne zasiahnuť aj súd, a preto bude u jedného z krajských súdov zriadený súd na ochranu slobody prejavu.

SkryťVypnúť reklamu

Za nedodržanie rozhodnutia súdu alebo rady bude tento orgán môcť uložiť sociálnej sieti pokutu od 50 000 do 50 miliónov zlotých.

Poľská reakcia prichádza len niekoľko dní potom, čo globálne technologické firmy úplne uzavreli účty amerického prezidenta Donalda Trumpa, keď pred tým cenzuroval niektoré jeho príspevky.

Poľský premiér Morawiecki následne odsúdil "politickú korektnosť" digitálnych platforiem a uistil, že Poľsko bude bojovať za európsku legislatívu chrániacu slobodu slova na týchto sieťach.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu