SME
Piatok, 28. január, 2022 | Meniny má Alfonz

Poľsko rýchlo reaguje a zákonom zabráni Twitteru alebo Facebooku vykonávať cenzúru

"Zákon o slobode spôsobí, že Poľsko zdvihne prápor slobody v časoch nekontrolovateľnej cenzúry vo svete," napísal námestník ministra.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki.Poľský premiér Mateusz Morawiecki. (Zdroj: TASR/AP)

VARŠAVA - "Poľsko zdvihne prápor slobody." Poľská vláda v piatok oznámila, že pripravuje nový zákon, ktorý má obmedziť moc sociálnych sietí, ako je Facebook alebo Twitter, v ich cenzúrnych zásahoch aj v mazaní účtov.

Podľa tohto projektu by mohli sociálne siete podniknúť také kroky, iba ak príspevky porušujú poľské zákony, uviedol denník Le Figaro s odkazom na agentúru AFP.

Návrh zákona tiež počíta s vytvorením "Rady pre slobodu prejavu" zloženú z piatich členov, ktorí budú skúmať sťažnosti používateľov sociálnych sietí, ktorých účty boli uzatvorené alebo ich obsah bol zmazaný, píše server echo24.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

"Zákon poskytne nástroje na zabezpečenie základných slobôd poľských občanov na internete," povedal novinárom minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro.

"Nový legislatívny rámec bude vyžadovať, aby títo globálni hráči rešpektovali poľské právo, zatiaľ čo dnes iba sociálne siete rozhodujú o tom, aký obsah je cenzurovaný," dodal Ziobro.

Členovia rady, ktorí nebudú môcť byť politikmi, budú vymenovaní parlamentom na šesť rokov.

"Rada bude chrániť ústavné právo na slobodu prejavu na všetkých sociálnych sieťach pôsobiacich v Poľsku," dodal minister.

Zákon by podľa plánu mal byť účinný v januári 2022.

"Poľsko bude vždy presadzovať demokratické hodnoty vrátane slobody prejavu. Majitelia sociálnych sietí nemôžu konať v rozpore so zákonom," napísal predseda vlády Mateusz Morawiecki na Facebooku.

Skryť Vypnúť reklamu

Námestník ministra Patryk Jaki podľa Radia ZET v komentári k návrhu na Twitteri napísal, že "zákon o slobode spôsobí, že Poľsko zdvihne prápor slobody v časoch nekontrolovateľnej cenzúry vo svete".

Podľa vysvetlení námestníka ministra spravodlivosti Sebastiana Kalety, ak napríklad sociálna sieť zablokuje prístup k danému obsahu, má užívateľ právo sa proti tomuto rozhodnutiu odvolať k tejto sieti.

Tá musí sťažnosť vybaviť do 48 hodín. Ak obnoví prístup k obsahu, prípad bude uzavretý.

Ak žiadosti nevyhovie, používateľ potom bude mať právo odvolať sa k spomínanej rade. Tá bude mať sedem dní na posúdenie.

Ak sťažnosti posúdi ako oprávnenú, môže nariadiť okamžité obnovenie zablokovaného obsahu alebo účtu.

Do veci bude môcť pochopiteľne zasiahnuť aj súd, a preto bude u jedného z krajských súdov zriadený súd na ochranu slobody prejavu.

Skryť Vypnúť reklamu

Za nedodržanie rozhodnutia súdu alebo rady bude tento orgán môcť uložiť sociálnej sieti pokutu od 50 000 do 50 miliónov zlotých.

Poľská reakcia prichádza len niekoľko dní potom, čo globálne technologické firmy úplne uzavreli účty amerického prezidenta Donalda Trumpa, keď pred tým cenzuroval niektoré jeho príspevky.

Poľský premiér Morawiecki následne odsúdil "politickú korektnosť" digitálnych platforiem a uistil, že Poľsko bude bojovať za európsku legislatívu chrániacu slobodu slova na týchto sieťach.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Benedikt XVI. spravil z Prešovskej eparchie archieparchiu.


Michal Pavlišinovič 11 h
Dmitrij Medvedev (vpravo) a Vladimir Putin (Vľavo).

V žiadnom prípade nesmie dôjsť k vojne, vraví.


TASR 27. jan
Štokholm (ilustračné foto).

Švédska národná rada pre prevenciu kriminality po 16 rokoch zverejnila novú správu obsahujúcu štatistiky etnického pôvodu oficiálne zaregistrovaných páchateľov trestnej činnosti. Priaznivcov migrácie nepotešia.


cs.gatestoneinstitute.org 26. jan
Väzenský ústav v Prešove.

Bývalý prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský zomrel 30. decembra 2020 po tom, ako sa deň predtým v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu.


SITA 25. jan
Skryť Zatvoriť reklamu