WASHINGTON - Kým mainstreamové sociálne siete americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi svoje dvere zatvárajú, jeho stúpenci nelenia a hľadajú si za ne náhradu.
Jednou z nich sa stáva komunikačná aplikácia Telegram ruského vývojára Pavla Durova, ktorá vďaka svojmu zašifrovaniu platí za symbol slobody na internete nielen v Rusku.
V USA sa tento týždeň stala druhou najsťahovanejšou aplikáciou, píše Jelizaveta Nestercova v článku uverejnenom na serveri idnes.cz.
Od minulého štvrtka má Telegram v Spojených štátoch viac než 100-tisíc stiahnutí denne.
Celkovo pribudlo v Amerike za posledných niekoľko dní vyše pol milióna nových užívateľov aplikácie.
Najväčšej popularite sa pritom doteraz tešila predovšetkým v rusky hovoriacich krajinách bývalého Sovietskeho zväzu a v Iráne.
Obľúbená tam je najmä medzi stúpencami opozície, ktoré chráni pred vládnou cenzúrou.
Útočisko však čím ďalej častejšie ponúka i pravicovým extrémistom a v minulosti si tu prišli na svoje aj teroristické zoskupenia.
Trumpa vykázali zo sociálnych sietí kvôli výrokom, ktoré podľa kritikov viedli k útoku prezidentových stúpencov na budovu amerického Kongresu.
Twitter, prostredníctvom ktorého komunikoval prezident s verejnosťou vôbec najviac, následne jeho účet zablokoval natrvalo.
Platforma odboja
Rovnaké kroky sa však na Twitteri a Facebooku dotkli aj niektorých jeho stúpencov - najmä tých, ktorí na sieťach šírili konšpiračné teórie a vyzývali k ďalšiemu násiliu.
Prístup zablokovali jednotlivcom i skupinám - celkovo ide o viac ako 70-tisíc účtov.
Okrem toho služby Google Play a App Store vyradili aj sieť Parler, ktorá je obľúbená medzi americkými konzervatívcami a kam sa Trump údajne plánoval presunúť.
Postup mediálnych gigantov voči odchádzajúcemu prezidentovi rozprúdil hlbokú diskusiu o slobode prejavu celosvetového rozsahu.
Kritiku si spoločnosti vyslúžili aj od nemeckej kancelárky Angely Merkelovej alebo predného ruského opozičníka Alexeja Navalného.
Pripojil sa k nej aj sám vývojár Telegramu Durov.
Jeho platforma sa pritom v posledných dvoch rokoch úspešne vyhýbala zablokovaniu v Rusku, kde firma odmietla odovzdávať vláde dáta o komunikácii užívateľov - cenzúrny úrad Roskomnadzor si pri svojom snažení dokonca vyrobil hanbu, keď omylom vyradil z prevádzky vlastné servery.
Hoci sa na Telegram uchyľujú aj vládni činitelia, zásadnú úlohu zohráva často predovšetkým pre opozičné prúdy - a to najmä v autoritárskych režimoch.
Jedným príkladom za všetky sú vlaňajšie protesty proti znovuzvoleniu prezidenta Bieloruska Alexandra Lukašenka. Bielorusi sa na mítingy zvolávali práve pomocou Telegramu a po zablokovaní nezávislých médií sa na platformu presunulo aj spravodajstvo.
Sám Trump ešte na Telegram neprestúpil, v jeho mene už ale funguje na platforme účet so zhruba 400-tisíc sledujúcimi.
Zverejňuje zatiaľ len prezidentove staršie príspevky z iných sietí.
Aktívny na platforme je však napríklad jeho syn Donald Trump mladší, ktorý má cez 200-tisíc sledujúcich a ich počet v posledných dňoch stále rastie.
Azyl extrémistov
Telegram pri registrácii nepožaduje žiadne overenia totožnosti. Používatelia môžu komunikovať jednotlivo aj v skupinách a posielať si môžu od jednoduchých správ cez fotografie aj audio a videonahrávky.
Aplikácia si však vďaka svojmu šifrovaniu vyslúžila tiež kritiku - čoraz častejšie ju totiž vyhľadávajú najmä pravicoví extrémisti, na ktoré si mainstreamové siete už trúfli.
V minulosti ju hojne využívali tiež islamisti, ale proti tým firma nakoniec na nátlak zakročila.
Teraz spoločnosť uisťuje, že príspevky propagujúce násilie maže.
Aj tak sa na platforme objavujú skupiny, ktoré sa hlásia ku krajne pravicovému hnutiu Proud Boys či zástancovia konšpiračných teórií QAnon, ktorí sa na útoku na Kongres podieľali.
Chatom potom šíria antisemitské príspevky aj výzvy k ďalším útokom.