SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Marian Kechlibar: Obráť vrecká, návštevník

Pozastavenie sa nad absurdným návrhom dane z majetku, o ktorom diskutujú kalifornskí demokrati.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Uplynulý covidový rok znamenal okrem iného prievan vo verejných financiách štátov, miest a iných entít.

Veľa ich napätú situáciu riešilo emisiou dlhopisov; dlhodobé následky budú asi ešte zaujímavé, najmä v štátoch ako Taliansko, ktoré majú problém s hospodárskym rastom.

Niektoré iné sa rozhodli hľadať nové zdroje zdanenia, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

Kalifornský návrh dane z majetku z tohtoročného leta stojí za podrobnejšie preskúmanie, už kvôli rôznym zaujímavým zákutiam, ktoré sa v ňom skrývajú.

SkryťVypnúť reklamu

Plný text návrhu nájdete tu.

Prvý bod: kalifornská daň z majetku v základnej sadzbe 0,4% ročne by sa týkala majetku daňovníka všade na svete, nielen v Kalifornii.

Celosvetová jurisdikcia, wow!

Spojené štáty vyberajú federálne dane od svojich občanov aj všade na svete, čo je inak medzi vyspelými štátmi vzácne (robí to napríklad Eritrea a Filipíny, ale o efektivite ich snáh možno pochybovať).

Jednotlivý štát USA sa o niečo také zatiaľ ani nepokúšal, podobné myšlienky v New Yorku nedávno zostrelil guvernér Cuomo.

V praxi by to znamenalo, že ak by sa francúzsky, brazílsky či čínsky milionár dostal na zoznam poplatníkov, mal by kalifornským úradom odvádzať aj peniaze zo svojich podnikov na opačnej strane sveta, pod rizikom zatknutie pri ďalšej návšteve Kalifornie.

SkryťVypnúť reklamu

V kombinácii s ďalším bodom z toho vyplýva, že najbezpečnejším režimom by bolo Kaliforniu vôbec nenavštevovať.

Druhý bod: daňovníkom by sa stával každý, ktorého zdaniteľný majetok (nehnuteľnosti majú výnimku, o tom za chvíľu) prekračuje 30 miliónov dolárov a kto pobudol v Kalifornii aspon 60 dní za rok ( "dočasný rezident").

To je veľmi nízka hodnota. Bežným limitom v daňovom svete je 183 dní v priebehu jedného roka.

Ľuďom, ktorí nie sú v Kalifornii usadení trvalo, by sa daň krátila pomerne k ich dobe pobytu, ale stále by sa počítala z celosvetového majetku.

Ako dlho? To je ďalší zaujímavý bod.

Tretí bod: daňovníkom by človek zostal desať rokov od posledného roku, kedy bol považovaný za rezidenta (dočasného alebo trvalého), a to aj vtedy, ak sa z Kalifornie vysťahoval bez úmyslu sa vrátiť.

SkryťVypnúť reklamu

Sadzba dane by však postupne klesala, jedenásty rok teda konečne až k nule.

Štvrtý bod: osobne vlastnené nehnuteľnosti by sa nezapočítavali. Oficiálne zdôvodnenie je, že z nehnuteľností už sa platí separátna daň.

Ale výnimka je opäť celosvetová, kdežto daň z nehnuteľností do kalifornskej kasy sa vyberá len z realít nachádzajúcich sa v Kalifornii.

Nie je to teda príliš konzistentné vysvetlenie; niekde napríklad nemajú daň z nehnuteľností vôbec.

(Toto je skôr ilustrácia toho, že landowner lobby, lobby majiteľov nehnuteľností, má v Kalifornii silný politický vplyv.)

Na rozdiel od nehnuteľností by sa však do základu dane započítavala aj hodnota akcií či podielu vo firmách, ktoré vlastníte - opäť kdekoľvek na svete - čo by so sebou asi prinášalo zábavné byrokratické boje pri ich oceňovaní, najmä v prípade firiem, ktoré vôbec na burze nie sú .

SkryťVypnúť reklamu

Skúste napríklad spočítať, akú hodnotu má päťdesiatpercentný podiel v thajskom sloňom cirkuse.

Momentálne je návrh zákona odložený, ale tento rok sa k nemu kalifornskí poslanci môžu vrátiť; k jeho schváleniu by bola potrebná dvojtretinová väčšina hlasov v oboch komorách.

Ak by predsa len prešiel, je pravdepodobné, že by sa jeho (ne)ústavnosť riešila na federálnych súdoch, vrátane toho najvyššieho.

Štáty majú všeobecne pri zdaňovaní pomerne voľnú ruku, ale na svojom vlastnom území.

Snaha o zdaňovanie nerezidentov je dosť neobvyklá na to, aby k tomu ústavní sudcovia mali čo povedať, domnieva sa Wall Street Journal.

"No taxation without representation", hovorilo kedysi revolučné heslo, ktoré nie je úplne zabudnuté, a federálna vláda má ústavou vyhradenú reguláciu obchodu medzi štátmi, Interstate commerce.

SkryťVypnúť reklamu

Kalifornský návrh, s tou svojou snahou presahovať hranice, by federálom liezol do kapusty - čo oni nemajú radi.

No dobre, aké efekty by sa dali čakať, keby návrh všetky tieto prekážky prekonal a stal sa zákonom?

Z hľadiska "vonkajších" milionárov, ktorí v Kalifornii nežijú, by išlo o skvelú motiváciu, prečo sa akémukoľvek výletu do Kalifornie radšej vyhnúť.

Koniec koncov, aj keď plánujete pobyt len ​​na tri týždne, nikdy neviete, či vás na jeho samom konci nepostihne napríklad infarkt a nevyhnutná hospitalizácia, s ktorou už by ste limit mohli "preliezť" a ďalších desať rokov byť zaháčkovanými.

V tomto je navrhovaný zákon pozoruhodne anachronistický, pretože práve v roku 2020 sa ukázalo, ako ľahko možno v prípade potreby prevádzkovať rôzne schôdzky a konzultácie na diaľku, bez fyzického cestovania.

SkryťVypnúť reklamu

Určitú dilemu by takýto zákon predstavoval aj pre študentov. Kalifornské vysoké školstvo je na dobrej úrovni, aspoň čo sa tých naozaj odborných predmetov týka; slávne Kremíkové údolie vďačí za svoj vznik aj neďalekému Stanforde, ktorý bol ľahko dostupným zdrojom inžinierskych talentov.

Ale monopol na vzdelanie Kalifornia v žiadnom prípade nemá. Keby taký princíp zdanenia prešiel, bolo by asi bezpečnejšie ísť študovať niekam inam - zvlášť ak si veríte, že jedného dňa založíte nový Facebook a nechcete potom byť nadojení kalifornským erárom, aj keby miestom vzniku firmy bol napríklad Austin, Texas.

Texas nebol spomenutý úplne náhodou. Je to častý cieľ sťahovania sa Kalifornčanov nespokojných s pomermi v starej vlasti.

Nedávno sa medzi nich zaradil i Elon Musk, majiteľ SpaceX a Tesly, čím naplnil svoje slová z predošlej krátkej, no ilustratívnej prestrelky s kalifornskou poslankyňou Lorena Gonzalez na Twitteri.

SkryťVypnúť reklamu

Ako už vyššie povedané, tento návrh zákona nemá aktuálne veľké vyhliadky na prijatie. Ale, rovnako ako náš národný sprosťák Pepíček, aj ja rád zbieram duševné pochody.

A duševný pochod legislatívcov, ktorí si myslia, že šesťdesiatdňový pobyt niekoho niekde ich oprávňuje k hrabnutiu do jeho majetku o niekoľko časových pásiem vedľa, patrí medzi skvosty mojej doterajšej zbierky.

Jej celkovú cenu pre účely zdanenia majetku si však netrúfam odhadnúť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu