SME
Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Vatikán zakázal biskupom vyhlásenie kritizujúce novú Bidenovu administratívu za propagáciu potratov

"Nemôžeme mlčať, keď je skoro milión nenarodených detí každý rok zavrhnutých v našej krajine," uvádza sa v liste.

Arcibiskup José Horacio Gomez.Arcibiskup José Horacio Gomez. (Zdroj: SITA/AP)

VATIKÁN - Americká konferencia biskupov, pri príležitosti inaugurácie prezidenta Joa Bidena, chystala vydanie vyhlásenia, v ktorom záležitosti potratov, antikoncepcie a rodu nazývala "morálnym zlom" a nastupujúcu administratívu v tejto veci kritizovala.

S témami, ktoré americkú spoločnosť rozdeľujú, sa v texte obracia priamo na prezidenta Bidena ako katolíka.

Vatikán však jeho vydanie na poslednú chvíľu zastavil, píše server echo24.cz.

Arcibiskup Gomez, ktorý je predsedom konferencie, následne oznámenia publikoval sám. Informuje napríklad The Washington Post.

Skryť Vypnúť reklamu

V texte, pri príležitosti inaugurácie, losangeleský arcibiskup José H. Gomez uvádza, že sa za nového prezidenta modlí, aby mu Boh dal "múdrosť a odvahu" viesť Spojené štáty.

"Spolupracujeme s každým prezidentom a s každým Kongresom. V niektorých otázkach spolucítite viac s demokratmi, v niektorých viac s republikánmi. Naše priority nie sú nikdy stranícke," uisťuje arcibiskup v liste.

V neskorších častiach listu sa však obracia na katolíka Bidena s kritikou.

Joseph Biden je iba druhým katolíkom v úrade prezidenta Spojených štátov po Johnovi Fitzgeraldovi Kennedym, ktorý bol v úrade do roku 1963, keď na neho spáchali atentát.

"Musím upozorniť, že náš nový prezident sa zaviazal usilovať o určitú politiku, ktorá by prehĺbila morálne zlo a ohrozovala ľudský život a dôstojnosť. Najzávažnejšie v oblastiach potratov, antikoncepcie, manželstva a pohlavia."

Skryť Vypnúť reklamu

Neskôr útočí na demokratickú stranu a jej podporu potratov v dnešnej spoločnosti ešte silnejšie.

"Ale ako nás učí pápež František, nemôžeme mlčať, keď je skoro milión nenarodených detí každý rok zavrhnutých v našej krajine," uvádza ďalej v liste.

V texte kritizuje aj súčasné pohľady na rodinu a akcentuje náboženskú slobodu, ktorú v dnešnej rozdelenej americkej spoločnosti považuje za ohrozenú.

Avšak zdá sa, že Vatikán takto tvrdú kritiku nastávajúcej administratívy nezdieľa.

Podľa informácií National Review malo pôvodné vyhlásenie vyjsť v stredu v ranných hodinách, keď o jeho vydaní bolo niekoľko redakcií informovaných v predstihu.

Po kritike zo strany niekoľkých biskupov i kardinálov, ako napríklad kardinála Josepha Tobina, však zasiahlo vatikánske ministerstvo zahraničia, keď na vydanie textu vydalo embargo.

Skryť Vypnúť reklamu

Niekoľko hodín po tom pápež sám vydal vyhlásenie pri príležitosti inaugurácie, v ktorom gratuloval Bidenovi ako novému prezidentovi Spojených štátov.

V stredu v popoludňajších hodinách vyhlásenie vydal arcibiskup Goméz samostatne.

Nie je to prvýkrát, čo arcibiskup Bidena upozornil na rozpory medzi jeho "silnou osobnou vierou" a politikou, ktorú presadzuje.

Už v novembri kritizoval Bidenov pohľad na potraty.

"Táto politika je vážnym ohrozením všeobecného dobra," uviedol vtedy.

Doplnil, že je pre veriacich mätúce, keď ich zastávajú vodcovia, ktorí sú veriaci.

Vzhľadom k reakcii ostatných činiteľov americkej cirkvi sa však zdá, že tento spor, aj napriek zásah Vatikánu, bude pokračovať.

Okrem pápeža a arcibiskupa Gomeza, publikoval vyhlásenie tiež napríklad arlingtonský arcibiskup Michael Burbidge, ktorý vyzval katolíkov k modlitbe za jednotu v spoločnosti.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Veľmi závažným a negatívnym rizikovým faktorom na docielenie odpovede na liečbu hepatitídy C je obezita.

Medzi rizikové faktory vzniku obezity patria napríklad fyzická inaktivita, sedavý spôsob života, nesprávne, nezdravé a nepravidelné stravovanie, nedostatočný spánok, stres.

49m
Prezident Macron a premiér Matovič počas stretnutia v Elyzejskom paláci.

Francúzsko je presvedčené, že v boji proti pandémii COVID-19 je účinná kolektívna mobilizácia EÚ v duchu zodpovednosti a spolupráce, uviedla francúzska ambasáda.

3 h
Polícia opätovne zadržala Moniku Jankovskú.

Zadržanie sa má týkať kauzy trenčianskeho baru Fatima. Podľa jej obhajcu Erdösa tým došlo k porušeniu jej základných práv.

5 h
Sputnik dorazil na košické letisko za prítomnosti premiéra a ministra zdravotníctva.

Výrobca vakcíny tak údajne urobil preto, že vakcína na Slovensku je predmetom nenávisti a koaliční partneri hrozia rozpadom vlády. Lieková agentúra medzitým spustila proces preskúmavania Sputniku V.

7 h