SME
Pondelok, 24. január, 2022 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Václav Klaus: Prečo sa máme báť nástupu Joea Bidena?

Biden môže byť mediálnou sférou odporúčaný ako "garant návratu k normálnosti" len za predpokladu, že je za normálnosť považovaná extrémna ľavicová pozícia a brutálna kultúrna revolúcia, ktorá prebieha v dnešnej Amerike.

Americký prezident Joe Biden.Americký prezident Joe Biden. (Zdroj: TASR/AP)

Nečakaný, násilný, hoci úplne chaotický, neorganizovaný a nič ďalšie nepripravujúci a nesignalizujúci vpád Trumpovych stúpencov (ale aj všetkých ďalších, ktorí milujú akýkoľvek útok na oficiálne inštitúcie, nech je ich myšlienkovou výbavou čokoľvek) do Kapitolu vytlačil z pozornosti akúkoľvek vážnu a veľmi potrebnú diskusiu o nastupujúcom prezidentovi.

Úspech tohto nepriameho "povznesenia" Bidena do nediskutovateľnej a nekritizovateľnej pozície bol úžasným ťahom, či už chceným či len využitým, alebo zneužívaným, píše Václav Klaus v článku uverejnenom v denníku Mladá Fronta DNES a na webe Inštitútu Václava Klausa.

Skryť Vypnúť reklamu

Jeden môj dobrý rakúsky známy, neúnavný rozosielateľ rôznych internetových príspevkov svojim priateľom a kolegom, mi dnes poslal článok zo švajčiarskeho týždenníka Weltwoche s nadpisom "Trójsky kôň extrémnej ľavice".

Pretože je deň inaugurácie nového amerického prezidenta, hneď som nemeckú verziu pôvodne anglického článku amerického komentátora Bucka Sextona začal čítať.

Potom ma zarazilo, že som 20. januára 2021 dostal článok, ktorý na Weltwoche vyšiel už 8. júla minulého roka.

Až keď som ho dočítal, došlo mi, prečo mi bol poslaný práve dnes, hoci bol napísaný štyri mesiace pred americkými prezidentskými voľbami.

Vo svojom prvotnom sklamaní som sa mýlil. Je totiž mimoriadne aktuálny.

Jeho aktualita je paradoxne daná práve tým, že nebol napísaný včera. Preto obsahuje všeobecnejšie - a vo svojej naliehavosti ďaleko závažnejšie - myšlienky.

Skryť Vypnúť reklamu

Autor presvedčivo argumentuje spôsobom, ktorý ospravedlňuje použitie prirovnania o trójskom koni americkej ľavice - v nemčine Linksaußen (ľavého krídla), v angličtine Radical Left (radikálnej ľavice).

Joe Biden môže byť mediálnym establishmentom odporúčaný ako "garant návratu k normálnosti" len za predpokladu, že je za normálnosť považovaná extrémna ľavicová pozícia a brutálna kultúrna revolúcia, ktorá prebieha v dnešnej Amerike.

Voľba Bidena evidentne oslabila (autor v júli samozrejme hovorí v kondicionáli, "by oslabila") všetky sily americkej spoločnosti, ktorým ide o slobodu, národnú suverenitu a právny štát.

Bohužiaľ nielen spoločnosti americkej, ale aj spoločnosti celého Západu.

Je síce pravda, že je Biden klasickým predstaviteľom amerického establishmentu - ale je to možné povedať len v jednom jedinom zmysle: Biden za takmer päť desaťročí v politike preukázal, že "odkiaľkoľvek vietor v Demokratickej strane fúka, Biden je vždy na mieste".

Skryť Vypnúť reklamu

Nemá žiadny "etický alebo ideologický základ". Je "tvárny (formbar) a ovplyvniteľný (beeinflussbar)".

Pre ľavicovo radikálnych demokratov je Bidenov oportunizmus presne to, čo potrebovali.

Americká vláda s Bidenom na čele bude "motorom socializmu a radikálne ľavicového etatizmu", píše Buck Sexton.

Bude to kombinácia starých socialistických ideí a nových plánov a projektov ako v oblasti sociálnej spravodlivosti, ako aj v oblasti zeleného boja s údajnými klimatickými zmenami, tak ohľadom masovej migrácie.

Ak Biden svojím očakávaným prezidentským rozhodnutím dá amnestiu ilegálnym migrantom, v krajine pribudne podľa opatrných odhadov osem miliónov, podľa realistickejších odhadov dvadsať miliónov voličov Demokratickej strany, ktorí zariadia, že už nikdy nevyhrá prezidentské voľby žiadny kandidát republikánov a že - a to stojí za presnú citáciu - "Amerika sa stane krajinou s otvorenými hranicami a štátom jednej strany".

Skryť Vypnúť reklamu

Zaujímavé bude, čo sa stane v zahraničnej politike. Trump ako prvý z nedávnych amerických prezidentov nezačal žiadnu vojnu, ale "washingtonskí experti chcú ďalšie vojny v každom prípade".

Niekoľko ráz som v posledných dňoch vo svojich rozhovoroch a článkoch povedal, že je Biden "stará štruktúra", ktorá nemá záujem o revolúcie, ale jeho oportunizmus naznačuje, že to môže byť aj inak.

Aj oportunizmus môže otvoriť cestu k revolúcii - ak je krajina na revolúciu natešená.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Ocenil, že sa nehanbili priznať k svojej viere.


kW 20. jan
Ruský prezident Vladimir Putin.

Chce, aby USA odstránili z Európy svoj jadrový dáždnik a umožnili Rusku obnoviť svoju sféru vplyvu vo východnej Európe ako za sovietskej éry.


cs.gatestoneinstitute.org 20. jan
Povoľte šatky! Žiadali študentky na marcovej demonštrácii v Istanbule. Ústavný súd im nevyhovel.

Nosiť nápadné náboženské symboly je zakázané.


TASR 19. jan
Michal Šimečka

Europoslanec sa stal prvým slovenským podpredsedom EP. Získal 494 hlasov.


SITA 19. jan
Skryť Zatvoriť reklamu