SME
Pondelok, 26. júl, 2021 | Meniny má Anna, HanaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Označ dezinformátora. Twitter zavádza udávací nástroj priamo pre užívateľov

Apeluje priamo na užívateľov sociálnej siete, aby hlásili podľa nich nevhodné alebo zavádzajúce správy. Udavači si tak prídu na svoje. V slobodnom svete, ktorý si vraj ctí slobodu slova.

"Tento prístup má potenciál ..."

Twitter spustil nový nástroj proti dezinformáciám, ktorý apeluje priamo na užívateľov tejto sociálnej siete, aby hlásili podľa nich nevhodné alebo zavádzajúce správy.

Platforma súčasne umožňuje týmto aktívnym jedincom pridávať k nim kontextové poznámky, píše server echo24.cz.

Ako uvádza agentúra AFP , deje sa tak dva týždne po tom, čo Twitter zrušil účet prezidenta USA Donalda Trumpa kvôli jeho údajnému podnecovaniu k útoku jeho stúpencov na kapitol.

Skryť Vypnúť reklamu

Nástroj zvaný BirdWatch má umožniť dobrovoľníkom v Spojených štátoch hlásiť závadné tweety a pridávať k nim kontextové poznámky, ktoré budú spočiatku publikované len na samostatnom webe BirdWatch.

"Naším cieľom je následne zviditeľniť tieto poznámky priamo pod tweety globálnemu publiku na Twitteri, ak bude existovať zhoda medzi širokou a rozmanitou skupinou užívateľov," uviedol v tlačovej správe Keith Coleman, viceprezident spoločnosti.

Podľa údajného predbežného prieskumu vykonaného samotnou spoločnosťou Twitter "užívatelia oceňujú, že upozorňujúce poznámky budú pochádzať priamo z komunity používateľov (a nie z ústredného orgánu Twitteru) a že upozornenia umožňuje (publikovať) kontext, ktorý pomáha porozumieť a vyhodnotiť tweet (skôr než len vytvárať označenie ako "pravdivé" alebo "nepravdivé"), "dodal Coleman na blogu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Veríme, že tento prístup má potenciál rýchlo reagovať pri šírení zavádzajúcich informácií a pridávať kontext, ktorému ľudia dôverujú a je pre nich cenný," uvádza Coleman.

Dodal, že Twitter sa bude snažiť urobiť platformu čo najviac transparentnou a dôveryhodnou.

"Všetky dáta z aplikácie BirdWatch budú k verejne k dispozícii a na stiahnutie. Tiež chceme zverejniť kompletný prepis kódu, na ktorom bude aplikácia postavená v oficiálnom návode na užívanie," uviedol Coleman.

Coleman uviedol, že si spoločnosť uvedomuje, že BirdWatch predstavuje veľkú výzvu nielen v rámci vývoja, ale aj smerom ku komunite užívateľov.

"Od odolnosti proti manipulácii, cez zabránenie dominancie niektorých skupín, až po distribúciu. Budeme sa počas pilotnej fázy projektu na tieto veci ešte zameriavať a zdokonaľovať ich," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nemusí to byť jednoduchý vývoj, ale veríme, že je to model, ktorý stojí za to vyskúšať," uviedol Coleman.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Ide o manželstvo dvojice mladých žien, ktoré sú na začiatku svojej kňazskej kariéry v cirkvi.


TASR 1 h
Ilustračné foto.

Najbizarnejší z nich hovorí o nigérijskom kozmonautovi, ktorý uviazol v roku 1991 vo vesmíre a teraz potrebuje peniaze na stavbu rakety, ktorá by ho doviezla späť...


TASR 7 h
Minister vnútra Roman Mikulec.

Minister vnútra má dôveru hnutia OĽANO aj strany Za ľudí, podporu mu vyjadrila aj SaS. Naopak, výhrady má Sme rodina, chce to riešiť na koaličnej rade.


TASR 10 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod 0,5 percenta.


11 h