SME
Piatok, 25. jún, 2021 | Meniny má TadeášKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Štúdia zo Sydney: Pandémiu najlepšie zvládajú Nový Zéland, Vietnam a Taiwan

Slovensko sa v tomto rebríčku umiestnilo na prekvapujúcom mieste.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

SYDNEY - Nový Zéland, Vietnam a Taiwan sa v úspešnosti, s akou sa krajiny sveta vyrovnávajú s pandémiou koronavírusu, umiestnili spomedzi takmer 100 štátov na prvých troch priečkach.

Naopak, Británia a USA sa v tomto rebríčku nachádzajú na chvoste, uviedla vo štvrtok agentúra Reuters na základe údajov sydneyského Lowyho inštitútu.

Tento tzv. index výkonnosti (Performance Index) nezahŕňa pre nedostatok verejne prístupných dát Čínu, v ktorej sa vírus v decembri 2019 prvýkrát objavil.

V prvej desiatke sú vďaka menšiemu počtu hlásených prípadov a počtu úmrtí ešte Thajsko, Rwanda, Island, Austrália, Lotyšsko a Srí Lanka.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkovo bolo s využitím dát prístupných k 9. januáru 2021 hodnotených 98 krajín.

Medzi hodnotenými krajinami chýbajú z európskej dvadsaťsedmičky iba Česká republika a Luxembursko.

Správa prichádza v období, keď počet nakazených na celom svete prekročil 100 miliónov a počet obetí presiahol dva milióny.

USA s viac ako 25 miliónmi potvrdených prípadov sú na 94. priečke, zatiaľ čo India s viac ako 11 miliónmi prípadov na 86. mieste a Británia s najvyšším počtom úmrtí v Európe na 66. mieste.

Index ukazuje, že krajiny v ázijsko-tichomorskom regióne zvládajú pandémiu najúspešnejšie, zatiaľ čo Európu a USA rýchle rozšírenie ochorenia COVID-19 "ochromilo".

"Úroveň ekonomického rozvoja alebo rozdiely v politických systémoch medzi krajinami mali menší vplyv na výsledky, než sa často predpokladalo alebo zverejňovalo. Všeobecne majú krajiny s menším počtom obyvateľov, so súdržnými spoločnosťami a schopnými inštitúciami komparatívnu výhodu pri riešení globálnej krízy, akou je napríklad pandémia," uviedol vo svojej analýze Lowyho inštitút.

Skryť Vypnúť reklamu

Cyprus najlepší

Z európskych krajín je na tom podľa inštitútu najlepšie Cyprus (83,3) , Island (80,1), Lotyšsko (77,5), Estónsko (76,4), Malta (73,3), Fínsko (70,4), Nórsko (70,0) a Litva (69,7).

Na - pre niekoho možno prekvapujúcom - 22. mieste sa umiestnilo Slovensko s indexom 64,5.

Je tak deviatou najlepšou európskou krajinou podľa Lowyho inštitútu z celkovo 30 hodnotených krajín starého kontinentu vrátane Ruska a najlepšie hodnotenou v rámci V4, respektíve krajín strednej Európy.

Až za Slovenskom sú krajiny ako Dánsko, Slovinsko, Švédsko, či Rakúsko.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovenská pošta.

Smer chce pre Lamu mimoriadnu schôdzu parlamentu. Hovorí o tom, že vláda sa mala dopustiť štátnej korupcie, ktorej cieľom bolo motivovať jedného z vypovedajúcich kajúcnikov v prebiehajúcich kauzách.


TASR a 1 ďalší 13 h
Vladyka Cyril Vasiľ.

Na mieste sídelného biskupa vymenil Milana Chautura.


SITA 14 h
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarský premiér spresnil, že nový zákon je o tom, akým spôsobom sa dieťa oboznámi s otázkami sexuality, ktorá je mimochodom ťažká a komplikovaná. "Rozhodnutie o tom je výhradne úlohou rodičov," dodal.


TASR 15 h
Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

Objednávanie pacientov na očkovanie bude prebiehať v ambulancii obvyklým spôsobom, špecifickým pre danú ambulanciu. Zatiaľ sa prihlásilo 64 ambulantných lekárov.


TASR 16 h