SME
Utorok, 9. marec, 2021 | Meniny má FrantiškaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Štúdia zo Sydney: Pandémiu najlepšie zvládajú Nový Zéland, Vietnam a Taiwan

Slovensko sa v tomto rebríčku umiestnilo na prekvapujúcom mieste.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

SYDNEY - Nový Zéland, Vietnam a Taiwan sa v úspešnosti, s akou sa krajiny sveta vyrovnávajú s pandémiou koronavírusu, umiestnili spomedzi takmer 100 štátov na prvých troch priečkach.

Naopak, Británia a USA sa v tomto rebríčku nachádzajú na chvoste, uviedla vo štvrtok agentúra Reuters na základe údajov sydneyského Lowyho inštitútu.

Tento tzv. index výkonnosti (Performance Index) nezahŕňa pre nedostatok verejne prístupných dát Čínu, v ktorej sa vírus v decembri 2019 prvýkrát objavil.

V prvej desiatke sú vďaka menšiemu počtu hlásených prípadov a počtu úmrtí ešte Thajsko, Rwanda, Island, Austrália, Lotyšsko a Srí Lanka.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkovo bolo s využitím dát prístupných k 9. januáru 2021 hodnotených 98 krajín.

Medzi hodnotenými krajinami chýbajú z európskej dvadsaťsedmičky iba Česká republika a Luxembursko.

Správa prichádza v období, keď počet nakazených na celom svete prekročil 100 miliónov a počet obetí presiahol dva milióny.

USA s viac ako 25 miliónmi potvrdených prípadov sú na 94. priečke, zatiaľ čo India s viac ako 11 miliónmi prípadov na 86. mieste a Británia s najvyšším počtom úmrtí v Európe na 66. mieste.

Index ukazuje, že krajiny v ázijsko-tichomorskom regióne zvládajú pandémiu najúspešnejšie, zatiaľ čo Európu a USA rýchle rozšírenie ochorenia COVID-19 "ochromilo".

"Úroveň ekonomického rozvoja alebo rozdiely v politických systémoch medzi krajinami mali menší vplyv na výsledky, než sa často predpokladalo alebo zverejňovalo. Všeobecne majú krajiny s menším počtom obyvateľov, so súdržnými spoločnosťami a schopnými inštitúciami komparatívnu výhodu pri riešení globálnej krízy, akou je napríklad pandémia," uviedol vo svojej analýze Lowyho inštitút.

Skryť Vypnúť reklamu

Cyprus najlepší

Z európskych krajín je na tom podľa inštitútu najlepšie Cyprus (83,3) , Island (80,1), Lotyšsko (77,5), Estónsko (76,4), Malta (73,3), Fínsko (70,4), Nórsko (70,0) a Litva (69,7).

Na - pre niekoho možno prekvapujúcom - 22. mieste sa umiestnilo Slovensko s indexom 64,5.

Je tak deviatou najlepšou európskou krajinou podľa Lowyho inštitútu z celkovo 30 hodnotených krajín starého kontinentu vrátane Ruska a najlepšie hodnotenou v rámci V4, respektíve krajín strednej Európy.

Až za Slovenskom sú krajiny ako Dánsko, Slovinsko, Švédsko, či Rakúsko.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Pápež František a prezidentka Zuzana Čaputová.

Prísť by mohol už na jeseň.

13 h
Protest pred Prezidentským palácom. V popredí vpravo Mazurek a Uhrík.

Mazurek, Ďurica, Suja, Kočiš, Urban a Uhrík nebudú musieť zbierať podpisy. Získali stranu, ktorú kedysi spoluzakladal exprezident Ivan Gašparovič.

14 h
Minister financií Eduard Heger.

Plán sa zameriava na päť hlavných priorít. Najviac prostriedkov má smerovať do oblasti zelená ekonomika, a to 2,17 miliardy eur.

16 h
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

Zatiaľ sa podľa Gröhlinga neuvažuje o zrušení ústnej časti maturitnej skúšky, ktorá by sa mala realizovať v máji, ale dodal, že "možné je úplne všetko".

18 h