SME
Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Václav Klaus dostal za nenosenie rúška pokutu

Český exprezident žiada o zastavenie konania. Hovorí o politicky motivovanom akte.

Václav Klaus.Václav Klaus. (Zdroj: SITA)

PRAHA - Bývalý český prezident Václav Klaus dostal pokutu od pražských hygienikov za nenosenie rúška na verejnosti.

Pokutu vo výške 10-tisíc českých korún mu udelili v súvislosti s jeho vystúpením pred Obecným domom v Prahe 28. októbra minulého roka.

Exprezident následne na webovej stránke Inštitútu Václava Klausa zverejnil text, v ktorom žiada zastavenie priestupkového konania

"Prostredníctvom môjho právnika podaný "odpor" proti príkazu na zaplatenie pokuty 10 000 Sk bol mienený nielen ako nesúhlas s udelením konkrétnej pokuty, ale aj ako občiansky protest zo všeobecných dôvodov, ktoré smerujú k ochrane práv všetkých občanov a na ochranu slobody proti potláčaní občianskych slobôd," píše Václav Klaus v spomínanom texte.

Skryť Vypnúť reklamu

Zhrnul v ňom štyri dôvody, pre ktoré odpor podal.

1. Trest bol udelený za uctenie štátneho sviatku. Trest za prejav proslovený v tento sviatočný deň je potrebné interpretovať ako trest za politický akt.

"Udelenie pokuty bolo postihom za politický akt, nie postihom motivovaným epidemiologickými dôvody.

Prišiel som autom k Obecnému domu v Prahe v deň štátneho sviatku 28. októbra. Uctil som zakladateľa štátu a štát samotný položením kytice a predniesol som pri tom krátky prejav.

Je nielen právom, ale aj povinnosťou predstaviteľov verejného života, medzi ktorých patria aj bývalí prezidenti, verejne si tento sviatok pripomínať a nenechať sa odstrašiť dnešnou epidémiou.

Hygienická stanica postihla niekoľkominútové položenie kytice a zhruba dve minúty trvajúci prejav, ktorý bol vonku, bez rúška.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo zdravotníctva však umožňuje vystupovanie rečníkov v televíznych štúdiách bez rúška. Beriem to ako zrejmú nerovnosť a bezdôvodne odlišný prístup.

Uctením štátneho sviatku, ústnym prejavom a položením kytice som realizoval ústavne zaručenú slobodu prejavu. Tá môže byť obmedzená len zákonom. Ani krízové ​​opatrenia vlády slobodu prejavu neobmedzila," píše exprezident.

2. Pokuta za súdom zrušené opatrenia všeobecnej povahy

"Hygiena ukladá v rozpore s ústavou pokuty za porušenie opatrenia, ktoré bolo pre svoju nezákonnosť zrušené Mestským súdom v Prahe.

Túto skutočnosť nezohľadnila, hoci má zásadný význam, pretože z hľadiska ústavného nemožno ukladať a vymáhať pokuty na základe nezákonných a protiústavný právnych aktov," myslí si Václav Klaus.

Skryť Vypnúť reklamu

3. Nezákonnosť a neústavnosť stanovenia povinnosti nosenia rúšok

"Jedným z prínosov ponovembrových zmien v oblasti štátu a práva bolo, že povinnosti môže ukladať len zákon.

Ponovembrový ústavný poriadok tak reagoval na totalitnú prax, keď rad povinností stanovili podzákonné predpisy či dokonca rôzne opatrenia štátnych orgánov, ktoré nemali ani charakter právneho predpisu.

Ústava nepripúšťa, aby štátne represívne orgány konali ako za totality a určovali povinnosti, ktoré zákon výslovne nepozná.

Zákon nepozná povinnosť nosenia rúšok," upozorňuje český exprezident v dopise.

4. Zastrašovanie hrozbou likvidačnej výšky pokuty

"Zákon o verejnom zdraví dáva správnemu orgánu veľkú ľubovôľu. Je v rozpore so zásadami právneho štátu, ak môže správny úrad dávať pokuty fyzickým osobám až do výšky 3 milióny českých korún za to, že niekto nemá niekoľko minút rúško, hoci išlo o uctenie hrdinstva zakladateľov nášho štátu," konštatuje Václav Klaus s tým, že formálny odpor proti rozhodnutiu bol podaný práve z týchto dôvodov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Prostredníctvom svojho advokáta som navrhol Hygienické stanicu hl. m. Prahy, aby toto priestupkové konanie bolo zastavené," uzatvára svoj text český exprezident.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič.

"Žart" slovenského premiéra "znie obzvlášť urážlivo pre ukrajinský ľud trpiaci ruskou agresiou a ruskou okupáciou Krymskej autonómnej republiky a mesta Sevastopol, ako aj častí ukrajinského Donbasu".

3 h
Boris Kollár.

Boris Kollár vylúčil alternatívu v podobe predčasných volieb. Podľa Remišovej si vážne diskusie vyžadujú čas.

7 h
Premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Priznal, že vakcínu nakúpil proti ich vôli, ale je presvedčený o tom, že ako predseda vlády mal "psiu povinnosť urobiť všetko preto, aby sme urobili maximum pre záchranu životov a zdravia ľudí na Slovensku".

9 h
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová a predseda SaS Richard Sulík, v pozadí podpredsedníčka Za ľudí Mária Kolíková a minister zahraničia Ivan Korčok (nominant SaS) odchádzajú z Prezidentského paláca po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Predseda SaS odmietol predčasné voľby, zloženie Národnej rady (NR) SR považuje za dobré.

10 h