SME
Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

V zariadení sociálnych služieb Arcus v Košiciach zomrelo už 18 klientov

Za posledných 12 dní tam zomrelo viac klientov ako vo zvyšných 12 zariadeniach sociálnych služieb počas celej pandémie. Košický kraj pre to mení riaditeľa.

Zariadenie Arcus. Zariadenie Arcus. (Zdroj: arcuskosice.sk)

KOŠICE - Košický samosprávny kraj (KSK) prijíma v zariadení sociálnych služieb Arcus v Košiciach krízové opatrenia, keďže k dnešnému dňu v ňom zomrelo 18 klientov s ochorením COVID-19.

Opatreniami chce zamedziť ďalším úmrtiam, informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

„V Arcuse za posledných 12 dní zomrelo viac klientov ako v našich zvyšných 12 zariadeniach sociálnych služieb počas celej pandémie. Je to veľmi smutný rekord, ktorý ma ľudsky mimoriadne mrzí.

Pozostalým rodinám našich klientov vyjadrujem úprimnú sústrasť a chcem ich uistiť, že ako zriaďovateľ zariadenia urobíme všetko pre to, aby sme preverili okolnosti celého prípadu.

Skryť Vypnúť reklamu

So súčasným riaditeľom Arcusu Jurajom Briškárom sme sa dohodli na jeho odchode z funkcie k 31. januáru. Od 1. februára bude poverený vedením riaditeľ zariadenia Via Lux v Košiciach - Barci Vojtech Hintoš, ktorý už tento týždeň prevzal krízové riadenie,“ povedal Trnka.

K dnešnému dňu stúpol aj počet nakazených, aktuálne má pozitívny test na nový koronavírus 50 zamestnancov a 89 klientov.

Ochorenie prepuklo u tretiny zamestnancov a diagnostikované bolo aj u polovice klientov, vrátane zomrelých.

Prvé prípady nákazy sa v Arcuse objavili v pondelok 18. januára. Koncom minulého týždňa rozhodla župa o spustení krízového riadenia.

Aj v čase nedostatku zdravotníkov sa krízové riadenie urgentne snaží zabezpečiť osobné vyšetrenia klientov lekárom priamo v zariadení.

Skryť Vypnúť reklamu

O klientov sa už teraz starajú zdravotné sestry, zdravotní asistenti a opatrovatelia. Do nemocnice bolo doposiaľ prevezených päť klientov.

„V prvom rade potrebujeme urobiť všetko pre to, aby sme zastavili úmrtia. Požiadali sme Univerzitnú nemocnicu L. Pasteura v Košiciach, aby nám pomohla zabezpečiť čerstvo zaregistrovaný liek ivermektín, ktorý pomôže zmierniť príznaky ochorenia pacientom s najťažšími stavmi.

Tiež sme zabezpečili aj ďalšie potrebné lieky a kyslíkové prístroje pre klientov so sťaženým dýchaním,“ uviedol poverený riaditeľ Vojtech Hintoš.

Košický samosprávny kraj z dôvodu výpadku väčšieho počtu zamestnancov priebežne dopĺňa personál, aby udržal chod zariadenia.

Spolupracuje s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ako aj s Intervenčným tímom Ministerstva zdravotníctva SR.

Skryť Vypnúť reklamu

Minulý týždeň sa malo v Arcuse uskutočniť pilotné očkovanie klientov a zamestnancov proti COVID-19. Po prepuknutí nákazy však bolo odložené, kým sa situácia stabilizuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič.

"Žart" slovenského premiéra "znie obzvlášť urážlivo pre ukrajinský ľud trpiaci ruskou agresiou a ruskou okupáciou Krymskej autonómnej republiky a mesta Sevastopol, ako aj častí ukrajinského Donbasu".

4 h
Boris Kollár.

Boris Kollár vylúčil alternatívu v podobe predčasných volieb. Podľa Remišovej si vážne diskusie vyžadujú čas.

7 h
Premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Priznal, že vakcínu nakúpil proti ich vôli, ale je presvedčený o tom, že ako predseda vlády mal "psiu povinnosť urobiť všetko preto, aby sme urobili maximum pre záchranu životov a zdravia ľudí na Slovensku".

9 h
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová a predseda SaS Richard Sulík, v pozadí podpredsedníčka Za ľudí Mária Kolíková a minister zahraničia Ivan Korčok (nominant SaS) odchádzajú z Prezidentského paláca po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Predseda SaS odmietol predčasné voľby, zloženie Národnej rady (NR) SR považuje za dobré.

10 h