SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

V zariadení sociálnych služieb Arcus v Košiciach zomrelo už 18 klientov

Za posledných 12 dní tam zomrelo viac klientov ako vo zvyšných 12 zariadeniach sociálnych služieb počas celej pandémie. Košický kraj pre to mení riaditeľa.

Zariadenie Arcus. Zariadenie Arcus. (Zdroj: arcuskosice.sk)

KOŠICE - Košický samosprávny kraj (KSK) prijíma v zariadení sociálnych služieb Arcus v Košiciach krízové opatrenia, keďže k dnešnému dňu v ňom zomrelo 18 klientov s ochorením COVID-19.

Opatreniami chce zamedziť ďalším úmrtiam, informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

„V Arcuse za posledných 12 dní zomrelo viac klientov ako v našich zvyšných 12 zariadeniach sociálnych služieb počas celej pandémie. Je to veľmi smutný rekord, ktorý ma ľudsky mimoriadne mrzí.

Pozostalým rodinám našich klientov vyjadrujem úprimnú sústrasť a chcem ich uistiť, že ako zriaďovateľ zariadenia urobíme všetko pre to, aby sme preverili okolnosti celého prípadu.

Skryť Vypnúť reklamu

So súčasným riaditeľom Arcusu Jurajom Briškárom sme sa dohodli na jeho odchode z funkcie k 31. januáru. Od 1. februára bude poverený vedením riaditeľ zariadenia Via Lux v Košiciach - Barci Vojtech Hintoš, ktorý už tento týždeň prevzal krízové riadenie,“ povedal Trnka.

K dnešnému dňu stúpol aj počet nakazených, aktuálne má pozitívny test na nový koronavírus 50 zamestnancov a 89 klientov.

Ochorenie prepuklo u tretiny zamestnancov a diagnostikované bolo aj u polovice klientov, vrátane zomrelých.

Prvé prípady nákazy sa v Arcuse objavili v pondelok 18. januára. Koncom minulého týždňa rozhodla župa o spustení krízového riadenia.

Aj v čase nedostatku zdravotníkov sa krízové riadenie urgentne snaží zabezpečiť osobné vyšetrenia klientov lekárom priamo v zariadení.

Skryť Vypnúť reklamu

O klientov sa už teraz starajú zdravotné sestry, zdravotní asistenti a opatrovatelia. Do nemocnice bolo doposiaľ prevezených päť klientov.

„V prvom rade potrebujeme urobiť všetko pre to, aby sme zastavili úmrtia. Požiadali sme Univerzitnú nemocnicu L. Pasteura v Košiciach, aby nám pomohla zabezpečiť čerstvo zaregistrovaný liek ivermektín, ktorý pomôže zmierniť príznaky ochorenia pacientom s najťažšími stavmi.

Tiež sme zabezpečili aj ďalšie potrebné lieky a kyslíkové prístroje pre klientov so sťaženým dýchaním,“ uviedol poverený riaditeľ Vojtech Hintoš.

Košický samosprávny kraj z dôvodu výpadku väčšieho počtu zamestnancov priebežne dopĺňa personál, aby udržal chod zariadenia.

Spolupracuje s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ako aj s Intervenčným tímom Ministerstva zdravotníctva SR.

Skryť Vypnúť reklamu

Minulý týždeň sa malo v Arcuse uskutočniť pilotné očkovanie klientov a zamestnancov proti COVID-19. Po prepuknutí nákazy však bolo odložené, kým sa situácia stabilizuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu