SME
Pondelok, 26. júl, 2021 | Meniny má Anna, HanaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Záver kontrolnej komisie Facebooku: 4 z 5 náhodných príspevkov sieť odstránila neoprávnene

"Zdá sa nám, že o mnohých týchto príspevkov rozhodoval algoritmus," uviedla šéfka kontrolnej komisie. Skupina bude posudzovať aj uzamknutie účtu Donalda Trumpa.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

Nezávislá kontrolná komisia, označovaná za "najvyšší súd Facebooku", dospela k záveru, že celosvetová sociálna sieť neprávom odstránila štyri z piatich príspevkov, ktoré náhodne vybrala v rámci skúšobného posúdenia.

Skupina má ďalej napríklad určiť, či Facebook mal dostatočné dôvody pre zablokovanie účtu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Informuje o tom server Politico, píše server echo24.cz.

"Po starostlivom zvážení sme toho názoru, že v prvom rade išlo o ťažké prípady, ale nemyslíme si, že sa Facebook zachoval správne," uviedla Helle Thorningová Schmidtová, bývalá predsedníčka dánskej vlády a spolupredsedníčka kontrolnej komisie Facebooku.

Skryť Vypnúť reklamu

"Upovedomíme Facebook, že musí lepšie informovať užívateľov, prečo je ich obsah odstraňovaný."

Jeden z posudzovaných príspevkov bol odstránený kvôli údajnej nenávisti voči moslimom.

V ďalšom si užívateľ z Francúzska sťažoval, že miestne úrady nepoužívajú na liečbu koronavírusu liek hydroxychlorochín, ktorý sa často spomína ako možný liek proti covidu-19, ale jeho účinnosť bola mnohokrát spochybňovaná.

Tretí príspevok obsahoval fotografiu nahého ženského poprsia, ktorá bola uverejnená v rámci kampane na podporu boja proti rakovine prsníka.

Štvrtý post zase citoval nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelsa, ktorým však užívateľ nacistický režim kritizoval.

Komisia rozhodla, že vo všetkých štyroch prípadoch Facebook postupoval neadekvátne, pretože príspevky neporušovali pravidlá spoločnosti, a príspevky boli opäť na sociálnu sieť vrátené.

Skryť Vypnúť reklamu

Jediný prípad, u ktorého komisia dospela k tomu, že odstránenie príspevku bolo na mieste, bolo u rusky písaného útoku na Azerbajdžancov, ktorý podľa záverov komisie porušoval nariadenie platformy týkajúce sa podnecovania k nenávisti.

"Ako môže každý vidieť, nie sú to jednoduché prípady a bolo ťažké dôjsť k rozhodnutiu," povedala Thorningová Schmidtová s tým, že v komisii nepanoval vždy jednotný konsenzus.

"Zdá sa nám, že o mnohých týchto príspevkov rozhodoval algoritmus," uviedla ďalej.

"Naše odporúčanie pre Facebook je, že keď musí činiť takto ťažké rozhodnutia, musí zabezpečiť ľudský dohľad."

Skupina chystá vydať v najbližších mesiacoch rad ďalších posudkov.

Jej rozhodnutie ohľadom legitimity uzamknutie účtu Donalda Trumpa sa očakáva v apríli.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozhodnutie dvadsaťčlennej kontrolnej komisie sú pre Facebook záväzné.

Komisia má v súčasnosti možnosť posudzovať iba príspevky, ktoré Facebook z podozrenia na porušenie pravidiel siete alebo medzinárodného zákona odstránil.

V najbližších mesiacoch by však komisia mala dostať právo posudzovať aj príspevky, ktoré sa technologický gigant rozhodol neodstrániť, povedala Thorningová Schmidtová.

Skupina je prevádzkovaná nezávisle na Facebooku, ten jej ale poskytuje rozpočet 130 miliónov dolárov.

Obracať sa na ňu môžu užívatelia siete aj spoločnosť samotná.

Od októbra minulého roka na ňu bolo vznesené viac ako 150 000 dotazov a žiadostí.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Ide o manželstvo dvojice mladých žien, ktoré sú na začiatku svojej kňazskej kariéry v cirkvi.


TASR 22m
Ilustračné foto.

Najbizarnejší z nich hovorí o nigérijskom kozmonautovi, ktorý uviazol v roku 1991 vo vesmíre a teraz potrebuje peniaze na stavbu rakety, ktorá by ho doviezla späť...


TASR 6 h
Minister vnútra Roman Mikulec.

Minister vnútra má dôveru hnutia OĽANO aj strany Za ľudí, podporu mu vyjadrila aj SaS. Naopak, výhrady má Sme rodina, chce to riešiť na koaličnej rade.


TASR 9 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod 0,5 percenta.


10 h