SME
Pondelok, 26. júl, 2021 | Meniny má Anna, HanaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Úradom doteraz nahlásili 453 podozrení na nežiaduce účinky po očkovaní na COVID-19

Z toho 25 hlásení bolo vyhodnotených ako závažných. V prípade jedného hláseného úmrtia sú známe závery pitvy. Úrad sa vyjadril aj k bezpečnosti vakcíny.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA - Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) doposiaľ nahlásili 453 podozrení na nežiaduce účinky v súvislosti s vakcínou proti ochoreniu COVID-19.

Z toho 25 hlásení bolo vyhodnotených ako závažných, informovala hovorkyňa ústavu Magdaléna Jurkemíková.

Priblížila, že z doterajších nahlásených podozrení bolo 450 hlásení na vakcínu Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech a tri hlásenia na vakcínu COVID-19 Vaccine Moderna.

Podotkla, že vakcínou od spoločnosti Moderna sa očkuje len posledných pár dní.

Skryť Vypnúť reklamu

Štátny ústav pripomenul, že vakcíny určené na prevenciu ochorenia COVID-19 sú podávané injekčne do svalu a po podaní môžu vyvolať reakcie.

Nahlásené podozrenia sú podľa neho "obvyklé a v súlade so známymi nežiaducimi účinkami, ktoré sú uvedené aj v dokumentácii k lieku".

"Najčastejšie hlásené nežiaduce reakcie sú krátkodobé a nezávažné. Ide napríklad o bolestivosť v mieste vpichu, ktorá sa môže rozvinúť do bolesti ramena až končatiny, do ktorej bola vakcína podaná, zvýšenú teplotu až horúčku, zimnicu a triašku, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, slabosť, únavu, nevoľnosť a iné," komentovala s tým, že takéto hlásenia sú mierne či stredne intenzívne a do niekoľkých dní ustúpia.

Medzi podozreniami na závažné nežiaduce účinky hlásili štátnemu ústavu napríklad alergické reakcie, prekolapsový stav, synkopu, trombózu a anafylaktickú reakciu.

Skryť Vypnúť reklamu

Reakcie ústav vyhodnotil ako závažné, vyžadovali si aj lekárske ošetrenie. Po zásahu lekára však došlo k zotaveniu pacientov.

Štátny ústav informoval, že mu bolo nahlásené aj jedno úmrtie. Išlo o 79-ročného pacienta vo vyššom veku s viacerými chronickými ochoreniami, ktoré pitva určila ako hlavnú príčinu úmrtia.

K celkovému zhoršeniu zdravotného stavu tohto pacienta prispeli podľa ŠÚKL aj inak mierne nežiaduce účinky po očkovaní - horúčka a slabosť.

Medzi závažnými hláseniami sa vyskytlo aj šesť podozrení na neúčinnosť vakcíny.

Tieto hlásenia zaslali priamo spoločnosti Pfizer, pričom kauzalitu a závažnosť vzniknutých reakcií posudzuje v takomto prípade samotný držiteľ registrácie.

V hláseniach bolo uvedené, že u pacientov sa po prvej dávke očkovania preukázal pozitívny výsledok antigénového, respektíve PCR testu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Vzhľadom na prvú dávku očkovania, časový interval medzi očkovaním a pozitivitou testu, sa nepredpokladá, že sa u pacientov vyvinula úplná imunitná odpoveď proti ochoreniu COVID-19. Z uvedených dôvodov nie je možné považovať tieto prípady za zlyhanie očkovania," uviedol ústav.

ŠÚKL zatiaľ neidentifikoval žiadne neočakávané reakcie, ktoré by spochybnili bezpečnosť vakcín.

Zdôraznil, že bezpečnostný profil vakcín na prevenciu ochorenia COVID-19 sa v mesačných intervaloch prehodnocuje aj na úrovni Európskej únie.

Medzitým sa realizovala už aj prvá analýza bezpečnosti vakcíny Comirnaty.

Ústav dodal, že bezpečnostný profil vakcíny je v súlade s dokumentáciou k lieku a prínosy vakcíny vysoko prevyšujú všetky potenciálne riziká.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Ide o manželstvo dvojice mladých žien, ktoré sú na začiatku svojej kňazskej kariéry v cirkvi.


TASR 43m
Ilustračné foto.

Najbizarnejší z nich hovorí o nigérijskom kozmonautovi, ktorý uviazol v roku 1991 vo vesmíre a teraz potrebuje peniaze na stavbu rakety, ktorá by ho doviezla späť...


TASR 6 h
Minister vnútra Roman Mikulec.

Minister vnútra má dôveru hnutia OĽANO aj strany Za ľudí, podporu mu vyjadrila aj SaS. Naopak, výhrady má Sme rodina, chce to riešiť na koaličnej rade.


TASR 10 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod 0,5 percenta.


11 h