SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Ak by sa dodržiavali opatrenia, nie je potrebné sprísňovanie, hovorí hlavný hygienik

"Rozumiem tomu, že ľudia sú už unavení a frustrovaní, situácia je však naďalej vážna," upozornil Mikas. Sulík zopakoval názor liberálov, že nápad s SMS je nerealizovateľný.

Hlavný hygienik Ján Mikas.Hlavný hygienik Ján Mikas. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Hlavný hygienik SR Ján Mikas si myslí, že súčasné protipandemické opatrenia sú dostatočne striktné.

Skôr ako ich ďalšie sprísňovanie je podľa neho potrebné rešpektovať opatrenia, rovnako tak ich dodržiavanie dôslednejšie kontrolovať.

Uviedol to pred utorkovým rokovaním pandemickej komisie.

"Rozumiem tomu, že ľudia sú už unavení a frustrovaní, aj tie očakávania smerom k uvoľňovaniu opatrení boli v súvislosti s testovaním väčšie, situácia je však naďalej vážna," upozornil Mikas, poukazujúc najmä na neklesajúci počet hospitalizovaných v nemocniciach a tých, ktorí sú na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Predpokladá, že práve vymáhanie dodržiavania opatrení, prípadne aj prísnejšia penalizácia priestupkov, bude témou na rokovaní.

Očakáva, že sa bude hovoriť aj o prezentovanej forme sprísnenia zákazu vychádzania "SMS priepustkami".

"Nepoznám detaily, budeme sa o tom baviť, no stále si myslím, že ak by sa dodržiavali súčasné opatrenia, nebolo by potrebné sprísňovanie," dodal hlavný hygienik.

Podpredseda vlády SR a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) zopakoval názor liberálov, že nápad s SMS je nerealizovateľný.

Je presvedčený o tom, že na pandemickej komisii sa bude hovoriť aj o podobe COVID automatu a o tom, ako má byť v ňom uplatňované testovanie.

Chce však o tom informovať až po rokovaní.

Diskusiu o ďalšom postupe a návrhoch opatrení očakáva aj minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO).

Skryť Vypnúť reklamu

Aj on zároveň vyzval na väčšie rešpektovanie opatrení a zákazov, realita podľa neho ukazuje často ignoranciu. Odmietal však, že by kontroly boli nedostatočné.

"Nemôžeme postaviť policajta na každý roh, zásadné je rešpektovať opatrenia," zdôraznil.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pápež František.

Vo videoodkaze účastníkom konferencie biskupov o ochrane detí hlava katolíckej cirkvi uviedla, že slova o ľútosti sa musia premeniť na konkrétne činy.


SITA/AP a 1 ďalší 9 h
Príslušník afganských bezpečnostných zložiek hliadkuje po výbuchu, ku ktorému došlo v západnej časti afganského hlavného mesta Kábul.

Američania chceli zasiahnuť auto s ľuďmi, ktorí sa chystali zaútočiť na letisko. Podľa amerického generála je však veľmi nepravdepodobné, že auto alebo mŕtvi patrili k teroristom z Islamskému štátu.


TASR 16 h
Ilustračná foto.

Vládne strany by mali v čo najkratšom čase prekonať aktuálne politické problémy, vrátane ukončenia vojny policajtov a nového nastavenia pomerov v koalícii, upozorňuje publicista.


TASR 16 h
Šéf OSN António Guterres.

Správa OSN o plnení záväzkov týkajúcich sa emisií obsahovala zistenie, že namiesto zníženia potrebného na to, aby sa svet vyhol najhorším dopadom klimatickej zmeny, nastalo "značné zvýšenie" emisií.


TASR 18 h
Skryť Zatvoriť reklamu