SME
Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Päť európskych krajín zlyháva v otázke ochrany záujmov rómskych detí

Veľa rómskych rodín podľa nej nemá prístup k nástrojom sociálnej podpory a preventívne podporné opatrenia sú obmedzené alebo neexistujú, v dôsledku čoho často dochádza k odoberaniu rómskych detí rodičom.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: FOTO SME - Ján Krošlák )

BRUSEL - Európske centrum pre práva Rómov (ERRC) so sídlom v Bruseli zverejnilo v utorok správu o situácii rómskych detí v štátnej starostlivosti v piatich európskych krajinách, a to v Bulharsku, Českej republike, Moldavsku, Rumunsku a na Slovensku.

Správa okrem iného poukázala na zlyhania pri riešení nadmerného zastúpenia rómskych detí v štátnej starostlivosti.

Výskum upozornil na potrebu okamžitých opatrení vlád a Európskej komisie (EK) v súvislosti s novým právnym rámcom EÚ pre Rómov na roky 2020 - 2030. Publikácia s názvom "Pošliapané životy: rómske deti v štátnej starostlivosti" uvádza, že pretrváva rozsiahla a diskriminačná inštitucionalizácia rómskych detí.

Skryť Vypnúť reklamu

Veľa rómskych rodín podľa nej nemá prístup k nástrojom sociálnej podpory a preventívne podporné opatrenia sú obmedzené alebo neexistujú, v dôsledku čoho často dochádza k odoberaniu rómskych detí rodičom.

Výskum potvrdil, že v ústavnej starostlivosti o deti stále končí nadmerné množstvo rómskych detí.

Manažér ERRC pre advokáciu a verejné politiky, autor publikácie Bernard Rorke v správe upozornil, že sociálni pracovníci nemajú pravdu, keď tvrdia, že etnická príslušnosť nehrá žiadnu rolu pri rozhodovaní o odobratí rómskych detí z ich rodín.

V Českej republike, kde Rómovia tvoria 2,2 percenta populácie, počet rómskych detí v štátnej starostlivosti predstavuje 30 až 60 percent.

Podobná situácia je aj v ostatných skúmaných krajinách.

"Inštitucionalizácia má pre mladých ľudí zničujúce emočné a vývojové následky. Považujem za otrasné, že národné strategické rámce začleňovania Rómov túto otázku zanedbali. EK by mala tento do očí bijúci nedostatok napraviť," uviedol Rorke.

Skryť Vypnúť reklamu

Spresnil, že ďalekosiahle účinky inštitucionálnej výchovy na rómske deti boli zrejmé naprieč všetkými krajinami.

Najväčší vplyv mali na deti, ktoré boli umiestnené do dojčenských ústavov v útlom veku.

Upozornil, že šance na znovuzjednotenie detí s ich rodinami klesajú s každým rokom pobytu v inštitucionálnej starostlivosti, rovnako ako aj ich šance na adopciu.

Správa ERRC ďalej poukázala na to, že aj keď legislatíva zakazuje umiestňovanie detí do inštitucionálnej starostlivosti z dôvodu chudoby, zlé podmienky bývania a detská chudoba zostávajú najčastejšími dôvodmi odoberania rómskych detí ich rodinám.

ERRC okrem iného odporúča EK, aby prehodnotila súčasnú stratégiu EÚ pre Rómov na roky 2020 - 2030 tak, aby obsahovala komplexnejší prístup zameraný na rómske deti vrátane tých, ktoré boli odňaté a umiestnené do štátnej starostlivosti.

Skryť Vypnúť reklamu

EÚ by taktiež mala zosúladiť strategický rámec pre Rómov so širšou politikou v oblasti znižovania chudoby a sociálneho vylúčenia po roku 2020.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spolu vyšetrili 104-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa nezmenil.

5 h

Platí, že čím má rodina vyšší disponibilný príjem domácnosti, tým väčšia je i spotreba mäsa a mäsových výrobkov.

3 h
Český prezident Miloš Zeman.

Premiér ČR Andrej Babiš sa už viackrát vyjadril, že v prípade Vrbětíc existuje len jedna vyšetrovacia verzia, a síce, že z výbuchu sú podozriví ruskí agenti GRU.

6 h

Pozrite si zmeny, ktoré platia od dnešného dňa.

7 h