SME
Piatok, 17. september, 2021 | Meniny má OlympiaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Definitívne: Niektoré ročníky sa od 8. februára vrátia do škôl

Od pondelka sa k prezenčnej výučbe za sprísnených podmienok vrátia žiaci materských škôl, prvého stupňa základných škôl a končiaci ročník stredných škôl.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.Minister zdravotníctva Marek Krajčí. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Od pondelka 8. februára sa otvoria materské školy (MŠ), špeciálne školy a prvý stupeň základných škôl (ZŠ).

Do škôl sa od tohto dátumu budú môcť vrátiť aj žiaci končiacich ročníkov stredných škôl (SŠ).

Otvorené budú tiež základné umelecké školy na individuálnu výučbu, stredné zdravotnícke školy a ich internáty.

Informoval o tom v stredu počas tlačovej konferencie minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

Testovanie mladších žiakov nebude povinné, avšak otestovaný musí byť jeden z ich rodičov a učitelia.

Skryť Vypnúť reklamu

Stredoškoláci sa pri návrate do školských lavíc budú rovnako musieť preukázať negatívnym testom, platí to aj pre personál SŠ.

Otvoria až po pretestovaní

Gröhling zdôraznil, že školy nemusia byť otvorené v pondelok, ale až po pretestovaní zamestnancov podľa možnosti zriaďovateľov a škôl, rovnako tak uviedol, že podľa skúseností z prvého a druhého týždňa po otvorení možno príde k diskusii, či nepredĺžiť platnosť testu na osem a deväť dní.

"Aby sme tým zachytávali dva víkendy a dokázali by sme takýmto spôsobom pretestovať zákonných zástupcov a aj zamestnancov," dodal.

Situácia v regiónoch sa podľa ministra líši a v prípade rozhodnutia regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) a zhodnotenia nepriaznivej epidemiologickej situácie nemusí byť škola otvorená.

Skryť Vypnúť reklamu

"To znamená, že keď od 8. februára spúšťame školskú prevádzku, spúšťame do platnosti aj školský semafor, ktorý fungoval od začiatku roka. To znamená, že ak niekde bude situácia vážna a niekde už aj je, tak RÚVZ môže v danom meste alebo okrese prerušiť vyučovanie, tak ako sa to stalo už v minulosti," vysvetlil minister.

Šéf rezortu takisto informoval, že školy si prostredníctvom okresných úradov už objednali 350 000 antigénových testov pre žiakov, rodičov a zamestnancov, ministerstvo bude preplácať päť eur na jedného testovaného.

"Ak sa rodič rozhodne, že sa nebude testovať a dieťa nebude môcť nastúpiť do školy, ostáva v dištančnej forme, rodičom však nebude v tomto prípade preplácaná OČR," zdôraznil minister s tým, že nepredpokladá, že by takýchto prípadov bolo veľa vzhľadom na aktuálny "tlak na otvorenie škôl aj zo strany rodičov".

Skryť Vypnúť reklamu

Rodičia budú podpisovať čestné vyhlásenie, že majú negatívny test, a v prípade, že nebude pravdivé, budú podľa Gröhlinga niesť trestnoprávnu zodpovednosť.

Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová povedala, že rozhodnutie pustiť deti do škôl vôbec nebolo jednoduché vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu.

Poprosila rodičov, učiteľov a zriaďovateľov, aby k otvoreniu škôl pristupovali veľmi zodpovedne. Poznamenala, že si uvedomujú aj riziká. Minister školstva nevylučuje, že školy sa opäť zatvoria.

"Možno v priebehu dvoch, troch, štyroch týždňov nastane situácia, že budeme opäť školy zatvárať," povedal Gröhling.

Tomuto scenáru sa však podľa jeho slov budú snažiť vyhnúť.

Skryť Vypnúť reklamu

Internáty iba zdravotníckych škôl

Internáty sa zatiaľ otvárajú len v prípade stredných zdravotníckych škôl, keďže epidemiológovia vnímajú internáty ako veľké riziko.

Na internátoch musia študenti bývať po jednom. Ak to nie je možné u všetkých, ktorí majú bývať na internáte, takíto študenti budú musieť dochádzať alebo ostať na dištančnom vzdelávaní.

Minister tiež avizoval, že rovnako bude možné aj vzdelávanie v skupinách 5 + 1 na druhom stupni a na stredných školách, najmä pre žiakov so sťaženým prístupom k dištančnému vzdelávaniu.

V čiernej fáze sa nebudú otvárať posledné ročníky základných škôl, to podľa ministra predpokladá situácia v červenej fáze. Domnieva sa, že sa tak môže stať v marci.

Deti do desať rokov sa netestujú

Minister pripomenul, že testovať sa nemusia deti do desiatich rokov. Testovanie žiakov kloktaním sa podľa ministra nedá zatiaľ spustiť, pretože by ho najprv musela schváliť vláda.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak to aj vláda odobrí, na začiatku sa bude týmto spôsobom testovať len v niektorých regiónoch.

V prípade, že budú školy, kde sa nebudú chcieť vrátiť viacerí učitelia, minister povedal, že pôjdu na túto školu a bude sa s nimi rozprávať.

"Verím, že k ničomu takému nedôjde," zdôraznil.

Minister opäť zopakoval, že jarné prázdniny neplánujú zrušiť. Chcú zaviesť "jarné školy", teda dobrovoľné vzdelávanie pre žiakov počas prázdnin.

V súvislosti s testovaním minister pripomenul, že testovanie piatakov bolo zrušené, deviatacké presunuli na jún.

Maturity okresali

Ako dodal, ústna maturitná skúška sa bude konať v obmedzenej forme, externá časť, čiže test, bola zrušená.

Ako pripustil, uvažuje sa aj o zrušení časti, v ktorej maturanti píšu sloh.

Skryť Vypnúť reklamu

V súvislosti s očkovaním učiteľov povedal, že sa nachádzajú v siedmej fáze. Ako dodal, rezort školstva pripravuje informačnú kampaň, aby vysvetlili, prečo je dôležité sa očkovať.

Učitelia by sa podľa Gröhlinga mohli v priebehu mesiaca až dvoch dostať na rad s očkovaním.

Ako dodal, približne do týždňa by mali mať k dispozícii vyše 100 000 respirátorov pre učiteľov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Stanfordská univerzita.

Myslia si, že terajšia podoba programu škodí akademickému výskumu a že viacero osôb vyšetrujú nie na základe dôkazov, ale len preto, že sú čínskeho pôvodu.


echo24.cz 12 h
Očkovanie je považované za najlepší spôsob prevencie pred ťažkým priebehom ochorenia covid-19. Napreduje však pomaly.

Do stredy zaočkovali prvou dávkou vakcíny 2 412 371 osôb a druhou dávkou 2 216 082 osôb.


TASR 14 h
Rozdelenie okresov platné od 20. septembra.

Červených okresov bude od budúceho týždňa 27, oranžových 44 a v zelenej farbe budú už len štyri okresy.


SITA 17 h
Antigénový test na koronavírus.

Podiel nakazených pri PCR testoch stúpol k desiatim percentám.


19 h
Skryť Zatvoriť reklamu