SME
Pondelok, 28. november, 2022 | Meniny má Henrieta

Odvolanému riaditeľovi VÚSCH vyjadrili podporu zamestnanci, LF UPJŠ aj mesto

Novým generálnym riaditeľom je Anton Jura. Františka Sabola odvolal minister Krajčí. "Dôvody som nepočul žiadne. Bolo to strohé," povedal Sabol.

František Sabol. Foto: Judita ČermákováFrantišek Sabol. Foto: Judita Čermáková

KOŠICE - Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) má od štvrtka nové vedenie.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) odvolal z funkcie Františka Sabola.

Do funkcie predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa VÚSCH vymenoval Antona Juru, za podpredsedu predstavenstva Martina Studenčana a za člena predstavenstva Štefana Lukačina.

Informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Jura je podľa rezortu skúseným manažérom v oblasti krízového manažmentu, ekonomického riadenia a v projektovom riadení zmien.

SkryťVypnúť reklamu

"Má dlhoročnú prax v špičkovom riadení v prevažne priemyselných spoločnostiach na Slovensku, ale aj v USA a Kanade," uviedlo MZ SR.

Nové vedenie má inštitúciu viesť do ukončenia výberového konania, ktoré rezort plánuje vyhlásiť v blízkej dobe.

Hlavnými prioritami nového vedenia VÚSCH má byť podľa MZ SR rozšírenie spektra medicínskych výkonov a zvýšenie kvality poskytovaných služieb.

Krajčí okrem toho očakáva aj skvalitnenie pracovných podmienok zamestnancov.

"Verím, že aj vďaka tomu sa podarí manažmentu pritiahnuť naspäť do nemocnice špičkových odborníkov, ktorí v uplynulých rokoch z VÚSCH odišli. Na konci dňa majú pozitívne zmeny pocítiť najmä pacienti, pre ktorých bude kvalitná zdravotná starostlivosť dostupná aj v ich regióne a nebudú nútení cestovať do zvyšných dvoch špecializovaných ústavov v Banskej Bystrici alebo Bratislave," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom VÚSCH bol doposiaľ František Sabol.

"Dnes ma pán minister odvolal, osobne som bol v Bratislave. Dôvody som nepočul žiadne. Bolo to veľmi krátke, strohé," povedal.

Podpora odvolanému riaditeľovi

Podporu odvolanému riaditeľovi na štvrtkovom brífingu vyjadrilo niekoľko zamestnancov VÚSCH, odborári, Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach aj vedenie mesta.

Ako povedal člen dozornej rady volený zamestnancami Ján Luczy, informácia o odvolaní Sabola bez udania dôvodu ich šokovala a dotkla sa ich ľudsky aj profesionálne.

"Stretli sme sa tu, aby sme prejavili svoju plnú podporu nášmu generálnemu riaditeľovi. Nevieme a nechceme si predstaviť, žeby v časoch pandémie, keď ohrozujeme svoje zdravie a životy, keď bojujeme za život našich pacientov, vystriedal pri kormidle tohto špičkového ústavu profesora kardiochirurgie študovaný hutník bez akejkoľvek skúsenosti v zdravotníctve," skonštatoval Luczy.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jeho slov dvaja z troch novovymenovaných členov predstavenstva VÚSCH, ako akciovej spoločnosti, na tieto funkcie nespĺňajú podmienky stanovené Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedenie LF UPJŠ vyzdvihlo doterajšiu spoluprácu s VÚSCH a pripomenulo, že je dôležité, ako budú pripravení budúci lekári.

"VÚSCH je známy tým, že vždy zabezpečil študentom nielen atraktívnu výučbu, ale aj vysoko kvalitnú. Z tohto pohľadu vyjadrujem smútok nad touto skutočnosťou. Zostáva len dúfať, že sa tento stav nezhorší," uviedol dekan fakulty Daniel Pella.

Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček podľa vlastných slov prijal oznámenie o odvolaní Sabola s prekvapením a ľútosťou.

"Dovoľte mi, aby som vo svojom mene, a v mene všetkých Košičanov, ktorým pán doktor zachránil život - a rozprávame o tisíckach ľudí v tomto meste - vyjadril podporu," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Vyjadriť podporu pred VÚSCH prišli vo štvrtok večer aj emeritný prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny VÚSCH Pavol Török či zástupkyňa odborárskej organizácie VÚSCH Bibiána Kafková.

Na priečelí budovy boli umiestnené aj transparenty s nápisom "Nášho GR (generálneho riaditeľa) si nedáme!".

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu