SME
Pondelok, 26. júl, 2021 | Meniny má Anna, HanaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Odvolanému riaditeľovi VÚSCH vyjadrili podporu zamestnanci, LF UPJŠ aj mesto

Novým generálnym riaditeľom je Anton Jura. Františka Sabola odvolal minister Krajčí. "Dôvody som nepočul žiadne. Bolo to strohé," povedal Sabol.

František Sabol. Foto: Judita ČermákováFrantišek Sabol. Foto: Judita Čermáková

KOŠICE - Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) má od štvrtka nové vedenie.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) odvolal z funkcie Františka Sabola.

Do funkcie predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa VÚSCH vymenoval Antona Juru, za podpredsedu predstavenstva Martina Studenčana a za člena predstavenstva Štefana Lukačina.

Informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Jura je podľa rezortu skúseným manažérom v oblasti krízového manažmentu, ekonomického riadenia a v projektovom riadení zmien.

Skryť Vypnúť reklamu

"Má dlhoročnú prax v špičkovom riadení v prevažne priemyselných spoločnostiach na Slovensku, ale aj v USA a Kanade," uviedlo MZ SR.

Nové vedenie má inštitúciu viesť do ukončenia výberového konania, ktoré rezort plánuje vyhlásiť v blízkej dobe.

Hlavnými prioritami nového vedenia VÚSCH má byť podľa MZ SR rozšírenie spektra medicínskych výkonov a zvýšenie kvality poskytovaných služieb.

Krajčí okrem toho očakáva aj skvalitnenie pracovných podmienok zamestnancov.

"Verím, že aj vďaka tomu sa podarí manažmentu pritiahnuť naspäť do nemocnice špičkových odborníkov, ktorí v uplynulých rokoch z VÚSCH odišli. Na konci dňa majú pozitívne zmeny pocítiť najmä pacienti, pre ktorých bude kvalitná zdravotná starostlivosť dostupná aj v ich regióne a nebudú nútení cestovať do zvyšných dvoch špecializovaných ústavov v Banskej Bystrici alebo Bratislave," povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

Predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom VÚSCH bol doposiaľ František Sabol.

"Dnes ma pán minister odvolal, osobne som bol v Bratislave. Dôvody som nepočul žiadne. Bolo to veľmi krátke, strohé," povedal.

Podpora odvolanému riaditeľovi

Podporu odvolanému riaditeľovi na štvrtkovom brífingu vyjadrilo niekoľko zamestnancov VÚSCH, odborári, Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach aj vedenie mesta.

Ako povedal člen dozornej rady volený zamestnancami Ján Luczy, informácia o odvolaní Sabola bez udania dôvodu ich šokovala a dotkla sa ich ľudsky aj profesionálne.

"Stretli sme sa tu, aby sme prejavili svoju plnú podporu nášmu generálnemu riaditeľovi. Nevieme a nechceme si predstaviť, žeby v časoch pandémie, keď ohrozujeme svoje zdravie a životy, keď bojujeme za život našich pacientov, vystriedal pri kormidle tohto špičkového ústavu profesora kardiochirurgie študovaný hutník bez akejkoľvek skúsenosti v zdravotníctve," skonštatoval Luczy.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa jeho slov dvaja z troch novovymenovaných členov predstavenstva VÚSCH, ako akciovej spoločnosti, na tieto funkcie nespĺňajú podmienky stanovené Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR.

Vedenie LF UPJŠ vyzdvihlo doterajšiu spoluprácu s VÚSCH a pripomenulo, že je dôležité, ako budú pripravení budúci lekári.

"VÚSCH je známy tým, že vždy zabezpečil študentom nielen atraktívnu výučbu, ale aj vysoko kvalitnú. Z tohto pohľadu vyjadrujem smútok nad touto skutočnosťou. Zostáva len dúfať, že sa tento stav nezhorší," uviedol dekan fakulty Daniel Pella.

Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček podľa vlastných slov prijal oznámenie o odvolaní Sabola s prekvapením a ľútosťou.

"Dovoľte mi, aby som vo svojom mene, a v mene všetkých Košičanov, ktorým pán doktor zachránil život - a rozprávame o tisíckach ľudí v tomto meste - vyjadril podporu," povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyjadriť podporu pred VÚSCH prišli vo štvrtok večer aj emeritný prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny VÚSCH Pavol Török či zástupkyňa odborárskej organizácie VÚSCH Bibiána Kafková.

Na priečelí budovy boli umiestnené aj transparenty s nápisom "Nášho GR (generálneho riaditeľa) si nedáme!".

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Ide o manželstvo dvojice mladých žien, ktoré sú na začiatku svojej kňazskej kariéry v cirkvi.


TASR 2 h
Ilustračné foto.

Najbizarnejší z nich hovorí o nigérijskom kozmonautovi, ktorý uviazol v roku 1991 vo vesmíre a teraz potrebuje peniaze na stavbu rakety, ktorá by ho doviezla späť...


TASR 8 h
Minister vnútra Roman Mikulec.

Minister vnútra má dôveru hnutia OĽANO aj strany Za ľudí, podporu mu vyjadrila aj SaS. Naopak, výhrady má Sme rodina, chce to riešiť na koaličnej rade.


TASR 11 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod 0,5 percenta.


12 h