SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Greta Thunbergová omylom opäť odhalila, že je inštruovaná, čo má zverejniť

Už pred rokom vyšlo najavo, že Greta Thunbergová nejedná úplne zo svojej vôle.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Scandi)

ŠTOKHOLM - Klimatická aktivistka Greta Thunbergová opäť budí rozruch, píše server echo24.cz.

V jednom z príspevkov na svojom twitterovom účte totiž omylom zdieľala a následne zmazala dokument, v ktorom jej bolo povedané, čo a ako má zdieľať o vzbure farmárov v Indii.

Následne zdieľala aj súbor s petíciou a výzvou indickej vláde. Jej počínaním sa mala zaoberať aj indická polícia.

Informáciu priniesli server rozhlasu Deutsche Welle alebo New York Post.

18-ročná aktivistka na svojom twitterovom účte zdieľala zoznam návrhov príspevkov, ktoré mali byť ňou a ďalšími verejne známymi osobami zdieľané na sociálnych sieťach.

Skryť Vypnúť reklamu

Tento dokument zo svojho účtu následne zmazala.

Zdieľala aj súbor označovaný ako "toolkit", ktorý mal nabádať ľudí, aby podpísali petíciu, ktorá odsudzuje štátne násilie proti demonštrantom v Indii. Takisto naliehal na indickú vládu, aby demonštrantov počúvala.

V súbore boli spomenuté aj rôzne hashtagy, ktoré sú na Twitteri používané k podpore protestov indických farmárov alebo výzva k protestom v blízkosti indických veľvyslanectva v dňoch 13. a 14. februára.

Aj tento súbor následne zmazala a zdieľala jeho aktualizovanú verziu.

Týmto súborom sa začala zaoberať indická polícia. Tá súbor vníma ako propagandistický nástroj, ktorý bol vytvorený indickým separatistickým hnutím.

Materiály ku kampani a šablónu pre príspevky na sociálnych sieťach ale údajne vytvorila kanadská nadácia Poetic Justice Foundation, ktorá tvrdí, že je základnou skupinou vytvárajúcou udalosti provokujúce, spochybňujúce a narušujúce systémové nerovnosti a predsudky.

Skryť Vypnúť reklamu

Potom, čo sa teraz opäť prevalilo, že švédska aktivistka je v skutočnosti inštruovaná z pozadia, vydala kanadská nadácia v sobotu vyhlásenie, že bola v reakcii na to terčom nenávistných útokov na sociálnych sieťach a tiež vysvetľuje svoj postoj a ideológiu a potvrdzuje, že je aktívne zapojená do farmárskych protestov v Indii, pretože tamojší farmári sú utláčaní.

Popiera však, že stojí za Thunbergovou.

"Nadácia Poetic Justice Foundation nekoordinovala Rihannu, Gretu Thunbergovú ani žiadne konkrétne celebrity, aby tweettovali o #FarmersProtest. Nikomu sme neplatili za tweettovanie - a rozhodne sme nikomu neplatili 2,5 milióna dolárov, aby tak robili," píše nadácia.

Indické spravodajské kanály k terajšej kauze pôvodne uvádzali, že bolo proti Grete Thunbergové začaté vyšetrovanie. Mala byť obvinená z podnecovania k vzbure, zámorského sprisahania a pokusu o nepriateľstvo medzi skupinami.

Skryť Vypnúť reklamu

Neskôr však polícia uviedla, že prípad s mladou aktivistkou nesúvisí a vyšetrovaní budú tvorcovia súboru "toolkit".

Greta Thunbergová, americká popová hviezda Rihanna a ďalšie celebrity boli indickou vládou kritizované za šírenie podpory poľnohospodárom, ktorí protestujú proti novým reformám poľnohospodárstva.

Ich online podpora bola indickým ministerstvom zahraničných vecí považovaná za "senzáciechtivú" a "nezodpovednú".

Desiatky tisíc poľnohospodárov mesiace protestujú blízkosti New Dillí kvôli novým zákonom, podľa ktorých budú ponechaní napospas veľkým spoločnostiam. Demonštrácie sa začali v auguste minulého roka.

Už pred rokom vyšlo najavo, že Greta Thunbergová nejedná úplne zo svojej vôle.

Skryť Vypnúť reklamu

Chyba Facebooku vtedy umožnila jeho používateľom zistiť, že svoje správy zjavne nezverejnila ona, ale jej otec Svante Thunberga a indický klimatický aktivista Adarsh ​​Prathap, ktorý pracoval ako delegát Medzivládneho panelu pre zmenu klímy OSN.

Mladá ekologická aktivistka však vždy tvrdila, že na sociálne siete písala svoje vlastné správy, čo zvlášť po kauze s Facebookom už nepôsobilo dôveryhodne.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

"Deti vo veku 10 či 11 rokov by nemali byť sexuálne aktívne a akákoľvek politika, ktorá by takýto nápad podporovala, je zvrátená a a pomáha tým, ktorí chcú sexuálne využívať deti," oponuje jeden z kritikov.


echo24.cz 7 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 6 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 6 h
Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


10 h