SME
Pondelok, 24. január, 2022 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Čína chce zabrániť feminizácii mužov. Je to národné ohrozenie, tvrdí

Návrh zlepšiť telesnú výchovu a viesť mladíkov k väčšej mužnosti sa však stretol s odporom.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

PEKING - Čína chce zastaviť feminizáciu mužov. Odporúča, aby viac cvičili pod dohľadom skúsenejších inštruktorov, ktorí ich povedú k mužným hodnotám.

Návrh vyvolal veľkú reakciu na sociálnych sieťach, kritici hovoria o sexizme, píše server idnes.cz.

Čínski školáci sú "slabí, plachí a bojazliví" a neprimerane ovplyvňovaní zjemnenými, nemužnými spevákmi K-popu.

K takémuto záveru dospel zástupca jedného z najvplyvnejších čínskych politických poradných orgánov, Čínskeho ľudového politického poradného zhromaždenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Feminizáciu čínskych chlapcov opísal ako "hrozbu pre rozvoj a prežitie nášho národa", uvádza šanghajský server Sixth Tone.

Poradný orgán prišiel s riešením, ako vrátiť chlapcom ich mužnosť. Navrhuje viac telesnej výchovy. Ministerstvo školstva odporúčanie prijalo.

Oznámilo, že prijme lepších učiteľov telocviku a zlepší ich metódy výučby prostredníctvom stimulov, ako je bezplatné vysokoškolské vzdelávanie.

Čínsku sociálnu sieť Weibo zaplavili rozhnevané príspevky. Rad používateľov obviňoval ministerstvo zo sexizmu. Súvisiaci hashtag bol zobrazený viac než 240-milionkrát.

"Vzdelávanie je o výchove detí, aby sa stali slušnými ľuďmi," stálo v jednom príspevku.

"Nemalo by ísť o stanovenie rodových štandardov pre mužov a ženy. Učiť sa, ako byť dobrým človekom, by malo byť na prvom mieste."

Skryť Vypnúť reklamu

Niektorí užívatelia však návrh obhajovali.

"Ministerstvo školstva konečne urobilo niečo správne. Chlapci teraz naliehavo potrebujú viac cvičenia, aby boli mužnejší. V dnešnej dobe sú príliš jemní, "vyhlásil jeden, ktorý sa označoval za učiteľa.

V Číne sa o zavedení ďalších telovýchovných učebných osnov ako lieku na krízu mužnosti hovorí dlhodobo. V septembri najvyššie vzdelávacie orgány oznámili, že telesná zdatnosť bude vo väčšej miere zohľadňovať pri hodnotení študenta oznamujúceho sa na strednú školu.

Kríza mužnosti ako hrozba pre národ

V tradične konzervatívnej čínskej spoločnosti je mužnosť dávaná na piedestál správnych hodnôt.

"Mužnosť by mala znamenať ctižiadosť, vytrvalosť a zmysel pre zodpovednosť. Takýto charakter je nevyhnutný pre kohokoľvek, bez ohľadu na to, či ide o muža alebo ženu, "napísal časopis Čínska žena, prevádzkovaný Celočínským zväzom žien.

Skryť Vypnúť reklamu

V Číne je mužnosť priamo spájaná so stabilitou národa. Koloniálne podrobenie v devätnástom storočí je vysvetľované ako dôsledok feminizácia čínskych mužov, ktorí sa nedokázali odvážne postaviť machismu západných síl, podotýka odborníčka na Čínu zo State University of New York Tchien-tchien Čeng.

Štátna propaganda podporuje "heroického", "vojenského ducha" čínskych mladíkov ako nevyhnutnú podmienku pre udržanie výhradného postavenie Číny ako silného národa, ktorý už nikdy sa "žensky" a "slabo" neskloní pred koloniálnymi votrelcami.

Nacionalizmus sa prejavuje aj vo vysvetlení príčin zdroje krízy mužnosti čínskej spoločnosti. Čínske médiá to pripisujú zhubnému vplyvu japonskému anime či kórejskému popu, kde muži majú jemné črty, nosia náušnice a ďalšie ozdoby a očividne venujú veľkú pozornosť svojmu zovňajšku, uvádza stanica NBC News.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň ale čínske médiá priznávajú, že veľkú úlohu hrá aj čínska politika jedného dieťaťa. Hovorí o takzvanom "syndrómu princa" či "malého imperátora" čiže o príliš ochranárska postoji čínskych rodičov, ktorí nedovolili chlapcom byť dobrodružnými a zvedavými. Chlapci sa v dôsledku toho stali závislými na svojich rodičoch a chýbajú im sociálne mužské sociálne vlastnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Ocenil, že sa nehanbili priznať k svojej viere.


kW 20. jan
Ruský prezident Vladimir Putin.

Chce, aby USA odstránili z Európy svoj jadrový dáždnik a umožnili Rusku obnoviť svoju sféru vplyvu vo východnej Európe ako za sovietskej éry.


cs.gatestoneinstitute.org 20. jan
Povoľte šatky! Žiadali študentky na marcovej demonštrácii v Istanbule. Ústavný súd im nevyhovel.

Nosiť nápadné náboženské symboly je zakázané.


TASR 19. jan
Michal Šimečka

Europoslanec sa stal prvým slovenským podpredsedom EP. Získal 494 hlasov.


SITA 19. jan
Skryť Zatvoriť reklamu