SME
Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Európska únia mešká v očkovaní, Von der Leyenová priznala chyby

Potvrdila sľub, že do konca leta nechá zaočkovať 70 percent dospelej populácie EÚ. Výroba vakcín podľa nej nezodpovedá úrovni vedeckého pokroku.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. (Zdroj: SITA/AP)

BRUSEL - Kritizované pomalé podávanie vakcín proti koronavírusu v krajinách európskej dvadsaťsedmičky spočíva v tom, že Európska únia je príliš optimistická, sebavedomá a zjavne mešká.

Uviedla v stredu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Zároveň pripustila chyby v stratégii usilujúcej sa o rýchle zabezpečenie dostatku vakcín pre 447 miliónov občanov EÚ.

„Stále nie sme tam, kde chceme byť. Boli sme príliš optimistickí, čo sa týka hromadnej výroby, a možno sme si boli príliš istí, že to, čo sme si objednali, nám skutočne dodajú včas,“ vyhlásila Von der Leyenová na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu.

Jej hodnotenie prišlo v čase, keď počet obetí koronavírusu v EÚ prekročil hranicu 500-tisíc.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre porovnanie, USA s populáciou 330 miliónov ľudí dosiaľ v súvislosti s koronavírusom zaznamenali viac ako 468-tisíc úmrtí.

Von der Leyenová zdupľovala dávnejšie slová, keď sľúbila, že do konca tohtoročného leta nechá zaočkovať 70 % dospelej populácie EÚ. Na adresu veľkých farmaceutických spoločností si však neodpustila poznámku a podotkla, že výroba vakcín nezodpovedá úrovni vedeckého pokroku. „Plne chápeme, že pri hromadnej výrobe vakcín nastanú ťažkosti. Európa však vopred investovala miliardy eur do kapacít a naliehali sme na členské štáty, aby plánovali zavádzanie vakcín. Teraz všetci potrebujeme byť predvídavejší,“ skonštatovala nemecká politička.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spolu vyšetrili 104-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa nezmenil.

5 h

Platí, že čím má rodina vyšší disponibilný príjem domácnosti, tým väčšia je i spotreba mäsa a mäsových výrobkov.

3 h
Český prezident Miloš Zeman.

Premiér ČR Andrej Babiš sa už viackrát vyjadril, že v prípade Vrbětíc existuje len jedna vyšetrovacia verzia, a síce, že z výbuchu sú podozriví ruskí agenti GRU.

6 h

Pozrite si zmeny, ktoré platia od dnešného dňa.

7 h