SME
Piatok, 25. jún, 2021 | Meniny má TadeášKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

V Česku zomrel po očkovaní prvý človek. Išlo o ťažko chorého seniora

Po podaní vakcíny sa u neho objavili bežné nežiaduce účinky ako nechutenstvo, nevoľnosť, vracanie či únava. U väčšiny osôb tieto nežiaduce účinky za niekoľko dní odznejú, ale nie je vylúčené, že u veľmi oslabených starých osôb môžu viesť k závažnému zhoršeniu zdravotného stavu.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

PRAHA - V súvislosti s očkovaním proti koronavírusu zomrel v Česku prvý človek. Informoval o tom v stredu český Štátny ústav pre kontrolu liečiv (SÚKL).

Išlo o seniora, ktorý bol v terminálnom štádiu iného ochorenia a po podaní vakcíny sa u neho objavili nežiaduce účinky.

Tie výrazne zhoršili jeho zdravotný stav, uviedla na svojej webstránke televízia TV Nova.

"SÚKL prijal nahlásenie úmrtia, ku ktorému došlo v dôsledku zhoršenia zdravotného stavu v časovej súvislosti s vakcínou proti COVID-19. S týmto hlásením bude SÚKL naďalej pracovať," potvrdila hovorkyňa ústavu Klára Brunclíková.

Skryť Vypnúť reklamu

U seniora sa po podaní vakcíny objavili bežné nežiaduce účinky ako nechutenstvo, nevoľnosť, vracanie či únava.

"Zatiaľ čo u väčšiny osôb tieto nežiaduce účinky za niekoľko dní odznejú, nie je vylúčené, že u veľmi oslabených starých osôb môžu viesť k závažnému zhoršeniu zdravotného stavu," doplnila Brunclíková.

Medzi ďalšie časté vedľajšie účinky vakcíny patria bolesti hlavy, kĺbov, zimnica alebo horúčka, ale aj opuchy v mieste vpichu, pripomína TV Nova.

Dodáva, že českí lekári majú podľa odporúčania kontrolného ústavu zvažovať, či budú ľudí starších 85 rokov vôbec očkovať, ak by u nich riziká prevažovali nad prínosmi vakcíny.

Rovnako by mali pristupovať aj k pacientom v terminálnych štádiách chorôb, čo bol aj prípad zosnulého dôchodcu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Súčasne upozorňujeme, že veľmi krehké staré osoby, ktoré boli očkované, je nutné po očkovaní pozorne sledovať a dôsledne riešiť všetky zdravotné ťažkosti vrátane tých, ktoré sú u bežnej populácie považované za nezávažné," uzavrela hovorkyňa SÚKL.

Očkovanie v Česku aktuálne spomaľuje nedostatok vakcín, pripomína TV Nova.

Celkovo v ČR dosiaľ dostalo očkovaciu látku vyše 382 000 ľudí, z toho viac ako 116 000 je už preočkovaných aj druhou dávkou.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovenská pošta.

Smer chce pre Lamu mimoriadnu schôdzu parlamentu. Hovorí o tom, že vláda sa mala dopustiť štátnej korupcie, ktorej cieľom bolo motivovať jedného z vypovedajúcich kajúcnikov v prebiehajúcich kauzách.


TASR a 1 ďalší 13 h
Vladyka Cyril Vasiľ.

Na mieste sídelného biskupa vymenil Milana Chautura.


SITA 14 h
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarský premiér spresnil, že nový zákon je o tom, akým spôsobom sa dieťa oboznámi s otázkami sexuality, ktorá je mimochodom ťažká a komplikovaná. "Rozhodnutie o tom je výhradne úlohou rodičov," dodal.


TASR 15 h
Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

Objednávanie pacientov na očkovanie bude prebiehať v ambulancii obvyklým spôsobom, špecifickým pre danú ambulanciu. Zatiaľ sa prihlásilo 64 ambulantných lekárov.


TASR 17 h