SME
Sobota, 6. marec, 2021 | Meniny má Radoslav, RadoslavaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

V Česku zomrel po očkovaní prvý človek. Išlo o ťažko chorého seniora

Po podaní vakcíny sa u neho objavili bežné nežiaduce účinky ako nechutenstvo, nevoľnosť, vracanie či únava. U väčšiny osôb tieto nežiaduce účinky za niekoľko dní odznejú, ale nie je vylúčené, že u veľmi oslabených starých osôb môžu viesť k závažnému zhoršeniu zdravotného stavu.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

PRAHA - V súvislosti s očkovaním proti koronavírusu zomrel v Česku prvý človek. Informoval o tom v stredu český Štátny ústav pre kontrolu liečiv (SÚKL).

Išlo o seniora, ktorý bol v terminálnom štádiu iného ochorenia a po podaní vakcíny sa u neho objavili nežiaduce účinky.

Tie výrazne zhoršili jeho zdravotný stav, uviedla na svojej webstránke televízia TV Nova.

"SÚKL prijal nahlásenie úmrtia, ku ktorému došlo v dôsledku zhoršenia zdravotného stavu v časovej súvislosti s vakcínou proti COVID-19. S týmto hlásením bude SÚKL naďalej pracovať," potvrdila hovorkyňa ústavu Klára Brunclíková.

Skryť Vypnúť reklamu

U seniora sa po podaní vakcíny objavili bežné nežiaduce účinky ako nechutenstvo, nevoľnosť, vracanie či únava.

"Zatiaľ čo u väčšiny osôb tieto nežiaduce účinky za niekoľko dní odznejú, nie je vylúčené, že u veľmi oslabených starých osôb môžu viesť k závažnému zhoršeniu zdravotného stavu," doplnila Brunclíková.

Medzi ďalšie časté vedľajšie účinky vakcíny patria bolesti hlavy, kĺbov, zimnica alebo horúčka, ale aj opuchy v mieste vpichu, pripomína TV Nova.

Dodáva, že českí lekári majú podľa odporúčania kontrolného ústavu zvažovať, či budú ľudí starších 85 rokov vôbec očkovať, ak by u nich riziká prevažovali nad prínosmi vakcíny.

Rovnako by mali pristupovať aj k pacientom v terminálnych štádiách chorôb, čo bol aj prípad zosnulého dôchodcu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Súčasne upozorňujeme, že veľmi krehké staré osoby, ktoré boli očkované, je nutné po očkovaní pozorne sledovať a dôsledne riešiť všetky zdravotné ťažkosti vrátane tých, ktoré sú u bežnej populácie považované za nezávažné," uzavrela hovorkyňa SÚKL.

Očkovanie v Česku aktuálne spomaľuje nedostatok vakcín, pripomína TV Nova.

Celkovo v ČR dosiaľ dostalo očkovaciu látku vyše 382 000 ľudí, z toho viac ako 116 000 je už preočkovaných aj druhou dávkou.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Spolu vyšetrili vyše 300-tisíc osôb. Podiel nakazených v oboch prípadoch testovania klesol.

31m
Vera Pechtelevová sa stala obeťou domáceho násilia a ľahostajnosti polície.

Domáce násilie polícia v Rusku zvyčajne nerieši. Aj trest, ktorý prokuratúra žiada pre vraha, je pre mnohých smiešny. Prepis hovorov na záchrannú linku mrazí ľahostajnosťou.

2 h
Reportér Donald McNeil.

Progresívny teror: Výsluchy a vyšetrovanie slov, ktoré špičkový reportér povedal pri debatách so študentmi, pripomínajú metódy, ktoré boli typické u nás počas budovania svetlých zajtrajškov.

16 h
Prezidentka Zuzana Čaputová si uctila obete pandémie.

Slovensko zaznamenalo prvý potvrdený prípad ochorenia COVID-19 6. marca 2020. Dnes eviduje 7665 obetí spojených s nákazou.

17 h