SME
Nedeľa, 27. november, 2022 | Meniny má Milan

Donald Trump bol druhýkrát oslobodený spod ústavnej žaloby

Trump výsledok hlasovania privítal a poďakoval sa svojim obhajcom. Zároveň označil tento proces za "hon na čarodejnice" a vyhlásil, že jeho vlastenecké hnutie "sa iba začalo".

Trumpa znova oslobodili.Trumpa znova oslobodili. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Americký Senát v sobotu hlasovaním v pomere 57:43 oslobodil bývalého prezidenta Donalda Trumpa v procese ústavnej žaloby (impeachmentu) v súvislosti s vyvolaním vzbury a útoku jeho priaznivcov na budovu Kapitolu vo Washingtone zo 6. januára s tragickými následkami.

Trump, ktorému sa 20. januára toho roku skončilo funkčné obdobie, čelil ústavnej žalobe už druhýkrát - ako prvý prezident v dejinách USA.

Na uznanie exprezidenta za vinného bola v 100-člennom Senáte potrebná dvojtretinová väčšina.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za usvedčenie Trumpa hlasovali aj siedmi členovia jeho Republikánskej strany.

Trump: Vlastenecké hnutie sa iba začína

Trump poďakoval svojim právnikom a členom Senátu a Snemovne reprezentantov amerického Kongresu, ktorí ho hájili.

Ako uviedol, „hrdo sa postavili za ústavu, ktorú si všetci ctíme, a za posvätné právne zásady v srdci našej krajiny".

Samotný proces odsúdil ako „ďalšiu fázu najväčšieho honu na čarodejnice v našej krajine“.

„Naše historické, patriotické a nádherné hnutie, aby sme urobili znovu Ameriku veľkou (Make America Great Again, motto jeho prezidentskej kampane, pozn. red), sa len začalo,“ odkázal bývalý šéf Bieleho domu svojim podporovateľom.

Následne dodal, že v nadchádzajúcich mesiacoch im povie viac.

Počas krátkeho procesu demokrati argumentovali, že násilnosti vyvolal Trump, keď po mesiace opakoval falošné tvrdenia o tom, že mu ukradli víťazstvo v prezidentských voľbách, a potom 6. januára svojim podporovateľom povedal, aby bojovali za zvrátenie výsledkov prezidentských volieb. Nepokoje zanechali päť mŕtvych.

Právnici bývalého prezidenta kontrovali, že výtržníci konali z vlastnej vôle a Trumpa chráni sloboda prejavu. Uviedli tiež, že ústavnú žalobu vyvolala nenávisť demokratov voči Trumpovi.

SkryťVypnúť reklamu

Líder republikánov Trumpa nešetril

Líder republikánov v Senáte Mitch McConnell v sobotu ostro skritizoval Donalda Trumpa, aj keď sám hlasoval za to, aby bývalého amerického exprezidenta oslobodili v procese ústavnej žaloby (impeachmentu) v súvislosti s útokom na budovu Kapitolu vo Washingtone zo 6. januára.

Podľa McConnella Trump nesie za incident zodpovednosť. Informovala o tom agentúra AFP.

"Niet vôbec žiadnych pochýb o tom, že prezident Trump je prakticky a morálne zodpovedný za vyvolanie udalostí z toho dňa," uviedol McConnell po tom, ako bol Trump v ten istý deň oslobodený spod ústavnej obžaloby, pričom dodal, že útočníci, ktorí vtrhli do Kapitolu, mali banery a zástavy podporujúce Trumpa.

Líder republikánskych senátorov tiež nazval Trumpove kroky, ktoré útoku predchádzali, "hanebným zanedbaním povinností".

SkryťVypnúť reklamu

Naznačil pritom, že teraz už bývalý prezident by mohol čeliť obvineniam ako bežný občan, keďže je "stále zodpovedný za všetko, čo spravil, keď bol v úrade".

"Ničomu sa ešte nevyhol," dodal McConnell.

McConnell zároveň vysvetlil, že hlasoval za to, aby Trumpa oslobodili z obvinení týkajúcich sa podnecovania vzbury, pretože je protiústavné odsúdiť akéhokoľvek bývalého prezidenta skrz impeachment.

Biden: Podstata obžaloby je nesporná

Americký prezident Joe Biden v sobotu uviedol, že napriek tomu, že Senát oslobodil jeho predchodcu v Bielom dome Donalda Trumpa spod ústavnej žaloby (impeachmentu), obvinenia proti nemu sú nesporné.

Informovala o tom agentúra AFP.

"Aj keď záverečné hlasovanie neviedlo k odsúdeniu, podstata obžaloby je nesporná," povedal Biden, pričom dodal, že útok na budovu Kapitolu zo 6. januára je "smutná kapitola našej histórie, ktorá nám pripomína, že demokracia je krehká, že musí byť vždy chránená a že musíme byť vždy ostražití".

SkryťVypnúť reklamu

Unikáty Trumpa

Trump je prvý prezident, ktorý impeachmentu čelil dvakrát a dvakrát ho zbavili viny, a jediný, ktorého proces sa konal po tom, ako skončil v úrade.

Termín "impeachment" označuje žalobu, ktorú podáva zákonodarné zhromaždenie (parlament) na vysoko postavených štátnych predstaviteľov a môže ich týmto mechanizmom aj odvolať.

K impeachmentu možno pristúpiť v prípadoch, keď sú prezident, viceprezident alebo vyšší štátni úradníci dôvodne podozriví zo zrady, úplatkárstva, respektíve iných závažných trestných činov, alebo keď zneužili moc a hrubo sa previnili voči verejnému záujmu.

Anglický pôvod

Ústavná žaloba alebo impeachment má pôvod v stredovekom Anglicku, kde sa vznikajúci parlament už v 14. storočí usiloval o to, aby boli kráľovi poradcovia za svoje činy zodpovední. Prvé zaznamenané prípady impeachmentu sa datujú do roku 1376. Inštitút impeachmentu nadobudol význam najmä v 17. storočí ako nástroj obrany pred svojvôľou anglických kráľov.

SkryťVypnúť reklamu

Poslednými dvoma prípadmi v Británii boli žaloby voči Warrenovi Hastingsovi, koloniálnemu správcovi a prvému generálnemu guvernérovi v Indii (1787), a lordovi Melvillovi (1805). V čase, keď sa éra impeachmentu v Anglicku chýlila ku koncu, bol tento inštitút zakomponovaný do amerického ústavného poriadku.

V USA obžalovala Snemovňa reprezentantov doteraz len dve desiatky ľudí, väčšinou federálnych sudcov. Senát vyslovil súhlasné stanovisko iba v necelej polovici prípadov _ zástupcovia štátu často opustili funkciu sami, ešte pred samotným začatím impeachmentu.

Proces, ktorý vedie k impeachmentu, spustili v USA dosiaľ proti trom prezidentom, Donald Trump je štvrtým.

Ako prvý bol demokrat Andrew Johnson v roku 1868 obvinený z pokusu o odvolanie svojho odporcu, ministra vojny Edwina M. Stantona, na čo nemal podľa novely zákona bez súhlasu Kongresu právo. Pri hlasovaní v Senáte zachránil prezidenta jediný hlas.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1974 hrozila žaloba republikánovi Richardovi Nixonovi v súvislosti s aférou Watergate. Proces impeachmentu sa formálne v Snemovni reprezentantov začal už 30. októbra 1973.

Nixon však z úradu prezidenta odstúpil 9. augusta 1974, a tak nečelil obžalobe pred Senátom v plnom rozsahu.

V roku 1998 obvinili demokrata Billa Clintona z krivej prísahy a marenia spravodlivosti v spojitosti so sexuálnou aférou s bývalou stážistkou v Bielom dome Monikou Lewinskou. Tieto dva zo štyroch článkov obžaloby schválila Snemovňa reprezentantov 19. decembra 1998.

Senát však 12. februára 1999 zbavil Clintona obvinení - republikánom sa nepodarilo získať 67 hlasov zo 100 potrebných na odvolanie prezidenta.

V poradí 45. prezident USA Donald Trump čelil prvý raz obvineniu, že zneužil svoje právomoci, keď 25. júla 2019 v telefonickom rozhovore s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským žiadal, aby sa obnovilo vyšetrovanie syna demokratického kandidáta - a súčasného prezidenta - Joea Bidena.

SkryťVypnúť reklamu

Zverejnený prepis telefonátu potvrdil, že Trump opakovane nabádal Zelenského, aby spolupracoval pri vyšetrovaní namierenom voči Joeovi Bidenovi, respektíve jeho synovi Hunterovi, ktorý pôsobil vo vedení ukrajinskej plynárenskej spoločnosti Burisma.

Trump tiež Zelenskému potvrdil, že niekoľko dní predtým nariadil zmraziť pomoc Ukrajine v hodnote takmer 400 miliónov dolárov.

Predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu demokratka Nancy Pelosiová oznámila 24. septembra 2019 začiatok procesu prípravy ústavnej žaloby, ktorú v hlasovaní podporilo 230 členov Snemovne (potrebných bolo 216 hlasov).

Napokon 5. februára 2020 Senát oslobodil Trumpa spod obvinenia zo zneužitia právomocí aj spod obvinenia z pohŕdania Kongresom.

Demokrati 11. januára 2021 v Snemovni reprezentantov opäť oficiálne predložili ústavnú žalobu voči dosluhujúcemu prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

SkryťVypnúť reklamu

Žalovali Trumpa za "podnecovanie povstania" v súvislosti s útokom jeho podporovateľov 6. januára 2021 na sídlo Kongresu. Počas incidentu zahynulo päť ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu